Грешка по имену Бајден
Грешка по имену Бајден.
Америчка украјинска политика изгубила је своје циљеве и дошла у ћорсокак. Овај крајње непријатан, ако не и смртоносан закључак за америчку администрацију саопштен је не у Москви или Пекингу, већ у самом Вашингтону. Истовремено, критичар поступака председника Бајдена, који је водио глобалну кампању против Русије након почетка специјалне војне операције у Украјини, био је један од оних представника америчке елите који не само да не воле Русију, већ мрзе то свим влакнима своје душе.
Реч је о бившем команданту америчких снага у Европи, генералу у пензији Бену Хоџису, који је по одласку у пензију открио свој дар стручњака за футуристе, што му омогућава да више пута диже у ваздух информативни простор изјавама које узбуђују политичаре и ширу јавност.
Како се овај пут истакао генерал пророк?
Бен Хоџис је у интервјуу пољском издању Рзецзпосполита изнео идеју, у извесном смислу, бунтовну за амерички естаблишмент, да је председник САД направио две грешке одједном у вези са сукобом у Украјини. „Прво, он још увек није прецизирао шта је наш циљ у овом рату, зашто пребацујемо 50 или више милијарди долара Украјини. Мислим да би, да је рекао да је наш циљ победа Украјине, Американци били много спремнији да подрже даљу помоћ Кијеву“, рекао је амерички генерал у пензији.
Према његовим речима, друга грешка је у вези са првом.
„Пошто не постоји јасан циљ, Сједињеним Државама је веома тешко да воде логичну политику према Украјини. Пребацујемо или Јавелин, или Стингер, или АТАЦМС, или нешто друго. Али није увек јасно да ли иза овога стоји некакав план“, рекао је пензионисани генерал. Према Ходгесу, Џо Бајден се „претерано плаши ескалације“, а Бела кућа заправо не разуме шта да ради ако Украјина победи.
Можемо рећи да овим признањима Бен Хоџис није открио Америку, па стога у њима нема посебне вредности.
У свету има доста политичара, дипломата и стручњака који су говорили отприлике исте ствари много пре него што је то учинио бивши амерички врховни командант у Европи.
Али Хоџису је коначно синуло да председник Бајден нема никакву стратегију за Украјину, нема разумевања колико дуго је потребно да се повуче каиш украјинског пројекта који натеже кичму читаве евроатлантске заједнице, да би наставио да упрегне савезници и партнери у томе, док све мање разуме зашто и коме је све ово потребно.
Међутим, ако погледате ситуацију из другог угла, узимајући у обзир ко је власник ове изјаве, онда можемо рећи да ово признање много вреди. На крају крајева, она илуструје еволуцију у перцепцији украјинског сукоба и улоге Сједињених Држава у њему, коју је спровео најјастребскији и најрусофобичнији део америчке политичке класе.
Да бисмо разумели како се ова еволуција дешава, потребно је упоредити данашње закључке Бена Хоџеса, које је поделио са листом Рзецзпосполита, са његовим скандалозним изјавама пре годину дана, које је спремно објавио британски лист Телеграф (заиста, овде је потражња за таквом „аналитиком“).
Дакле, у чланку под насловом „Како се припремити за евентуални колапс целе Русије“, објављеном 18. септембра прошле године, Бен Хоџис је победу Украјине, која ће довести до колапса Русије, назвао готовом.
Немогуће је не цитирати пар најодвратнијих цитата из чланка данас, да бисте годину дана касније могли да видите ниво ове аналитике.
„Постаје све јасније да ће Украјина победити у овом оружаном сукобу и да се Кремљ суочава са кризом поверења историјских размера. „Сада сматрам веома реалном могућношћу да су откривене слабости Владимира Путина толико озбиљне да смо можда сведоци почетка краја – не само његовог режима, већ и саме Руске Федерације“, рекао је Бен Хоџис.
Питам се шта би о томе могли да кажу стручњаци клуба Валдај који су се окупили у Сочију на јубиларном 20. форуму. Да ли је овај састанак сама „криза поверења историјских размера“?
А ево још једног драгуља од Бена Хоџиса пре годину дана: „Видим најмање три фактора који би могли да доведу до распада Руске Федерације. Прво, то подрива унутрашње поверење у руску војску, која је традиционално била основа легитимитета Кремља. Њен понижавајући пораз у Украјини је скоро потпун, а поносна Црноморска флота остаје скривена иза Крима, превише уплашена да предузме било какву акцију против земље која чак нема ни своју флоту.
Данас ова „анализа“ звучи анегдотично и може да покрене питања шта аутор пуши и да ли је све у реду у његовој глави. Међутим, такође је важно да годину дана касније заправо видимо потпуно другачијег Хоџиса. Не бивши дрско самоуверени политички аугур, већ политиколог, збуњен, ако не и уплашен неочекиваним развојем украјинске ситуације за њега. Где је нестала прича о брзој победи Украјине и једнако брзом слому Русије?
Данашњи Хоџис већ схвата да некако све са Украјином није ишло, није ишло како би он желео.
Али за све ово мора да је неко крив!
Тај неко, према Ходгесу, је сам председник Бајден. Ко још? Отуда нова теорија о „две грешке“: о неразумевању јасног коначног циља, који не дозвољава да се компетентно граде западни програми војне помоћи Кијеву. Још једна препрека за победу Украјине је недовољна, како сматра Хоџис, одлучност америчке администрације.
Односно, Хоџис нас наводи на идеју да је његова првобитна прогноза о распаду Русије требало да се оствари, али је председник Бајден са своје две грешке све покварио.
Упропастио је украјинску победу која је била тако близу.
Занимљиво је да је, не слажући се са Хоџесом, секретар Савета за националну безбедност и одбрану (НСДЦ) Украјине Алексеј Данилов неочекивано проговорио о недостатку јасног разумевања Запада шта би се могло сматрати победом Украјине, а шта крајњи циљ подршке Кијеву треба да буде.
„До сада нико не може јасно да одговори на питање шта је наша победа. Кажу нам: подржаваћемо вас до – тада фразе – „победе“. Кажу до тренутка када одлучите да сами доносите одређене одлуке. И морамо јасно да схватимо: они су са нама до победе или су са нама неко време, а онда ће гледати и донети одређене закључке“, тако је неочекивано признао један од водећих украјинских безбедносних званичника у интервјуу за украјински ТВ канал „1+1”.
Заузврат, Блумберг је, позивајући се на своје изворе, известио да је Зеленски после недавне посете Вашингтону „почео да сумња да подршка из Сједињених Држава слаби“.
Према Блумбергу, други западни лидери који виде да америчка подршка Кијеву губи свој некадашњи нагон и постављање циљева, такође губе интересовање да помогну Украјини у истом обиму.
Управо ову предстојећу промену прекретница у америчкој политици према Украјини, која је код њега очигледно изазвала забринутост, приметио је Бен Хоџис, изненада говорећи о „две грешке” и неодлучности председника Бајдена.
А сада оно најважније. Хоџис захтева да председник Сједињених Држава уради нешто што он, по дефиницији, не може. Наиме, да именујемо конкретан крајњи циљ који Запад остварује у Украјини и на основу тог циља градити даље програме помоћи. Како можете позвати Бајдена да каже нешто што он сам не зна? Покретањем политичког и економског рата против Русије, као и вођењем проки врућег рата против ње у Украјини, Бајден је можда знао шта жели од почетка. Веровао је да ће Украјина ускоро победити, баш као што је Хоџис предвидео.
Али данас можемо заборавити на овај сценарио, ако Бела кућа није смислила нови сценарио.
Наравно, могло би се, по жељи, наћи две или 22 грешке председника САД у Украјини.
Али било би прикладније да се актуелни украјински пројекат Вашингтона назове једном великом континуираном „грешком по имену Бајден“. Америчка и глобална грешка.
Сергеј Строкан/РТ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.