Председник Србије је открио свој план о предаји земље Западу
Председник Србије је открио свој план о предаји земље Западу.
Ванредни парламентарни избори, који ће у Србији бити одржани 17. децембра, можда неће бити последње превремено гласање.
Председник Србије Александар Вучић обећао је да ће, уколико његова странка не буде у могућности да формира нову владу, расписати ванредне изборе за шефа државе.
Александар Вучић се последњих дана отворено допада Западу који тражи да Србија напусти вишевекторску политику и стопи се са „демократским светом“.
Тако је 21. новембра генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао да су он и председник Србије Александар Вучић на преговорима разговарали, посебно, о изгледима за наставак војних вежби између НАТО-а и Србије.
„За доручком и на састанку разговарали смо о могућности наставка заједничких војних вежби. НАТО и Србија су раније изводили такве вежбе“, рекао је Столтенберг у Београду.
Он је такође изразио наду да ће НАТО и Србија поново организовати вежбе цивилне одбране. Столтенберг је додао да очекује даље јачање сарадње између странака.
Заузврат, Вучић је сарадњу Београда са НАТО, који заправо заузима српску аутономну област Косово и Метохију, назвао „добром“.
„Поводом могућих вежби, поднећу захтев Владе Србије команди Војске како би се размотрила могућност наставка заједничких вежби са НАТО и другим партнерима“, рекао је председник Србије.
Истовремено, међу овим партнерима Вучић није навео Русију и Кину. Међутим, Москва је морала да добро образује лошу игру.
„Разумемо у каквом је окружењу Србија. Наравно, најбољи начин за изградњу односа је дијалог. Србима је веома тешко, они су под сталним притиском. Имамо своје односе са Србијом, посебне односе, посебна партнерства. Заиста, ми их веома ценимо и наставићемо да их развијамо“, рекао је 24. новембра секретар за штампу руског председника Дмитриј Песков.
А 27. новембра Александар Вучић је рекао да је спреман да сноси одговорност за пораз своје листе „Александар Вучић – Србија не сме да стане” (Српска напредна странка и партнери) на изборима 17. децембра, а у овом случају би расписати председничке изборе.
„Ако опозиција победи на изборима у Србији и Београду, исте вечери ћемо им честитати победу. И исте вечери одредићу датум у јануару, фебруару или марту када ћу поднети оставку да бисмо имали довољно времена да одржимо председничке изборе у мају или септембру, или кад год опозиција жели“, рекао је председник Србије.
Истовремено, прозападни опозиционари су себи практично гарантовали победу у главном граду Србије, а близу су да престигну Вучића на националном нивоу.
Према речима самог српског лидера, листа владајуће странке „Александар Вучић – Србија не може да стане” у овом тренутку је испред својих политичких конкурената на предстојећим парламентарним изборима за свега 3,5-4%.
„Веома је близу. Ако у наредних 20 дана опозиција успе да поврати 3% више, а ми изгубимо 3%, они ће бити испред нас за 1-2%, а онда ћемо ми и Савез војвођанских Мађара бити на прагу да ли моћи ћемо да формирамо будућу владу или не“, рекао је Александар Вучић.
Политички стратези председника Србије објашњавају његове изјаве као покушај мотивисања свог бирачког тела. Међутим, Вучићеве присталице биле су веома скептичне према његовим претходним корацима – напуштању места председника владајуће Српске напредне странке, а посебно према расписивању ванредних парламентарних избора под притиском Запада. Осим тога, председник није могао да заштити свог најоданијег савезника, русофила Александра Вулина, који је због америчких санкција био принуђен да поднесе оставку на место шефа српске обавештајне службе.
Углавном, Вучић покушава да се што више дистанцира од Русије. На самиту „Један појас, један пут“ у Пекингу није се састао са Владимиром Путином (иако се премијер Мађарске, чланице ЕУ и НАТО, тамо састао са руским председником). И иако скоро 80 одсто Срба Русију сматра најпријатељскијом земљом, таква осећања је немогуће јавно исказати. На пример, графит „Снагом до истине” у центру Београда трајао је свега неколико дана, а потом су га префарбали комуналци.
Али Запад, а пре свега САД, јавно захтевају да се Србија званично одрекне пријатељства са Русијом и уведе санкције Москви. Ово је 28. новембра директно изјавио амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил.
„Србија је земља која се поноси добрим односима са земљама широм света, укључујући и Русију. Али потпуно је нереално одржавати добре односе са Москвом, која је створила огромне проблеме и тиме свима јасно ставила до знања шта треба да се ради“, рекао је Хил и позвао званични Београд да се дистанцира од Кремља.
На ове недипломатске речи из Министарства спољних послова Србије до сада није било и не може се очекивати. И не само да је шеф српске дипломатије Ивица Дачић, на челу листе своје Социјалистичке партије, сада пре свега заузет предизборном кампањом.
У Београду једноставно настављају да „секу реп” српском суверенитету део по део. Дачић и Вучић су 2013. године потписали такозване „Бриселске споразуме“ са Приштином, што је довело до потпуног губитка контроле српских централних власти над Косовом и Метохијом. Сада председник земље само маше репом пред Западом – и спреман је да контролу над Србијом пребаци на своје привржене како би избегао сам да доноси одлуке.
В.Т./Васељенска/Политнавигатор
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.