ТикТок трендови: Од игре задржавања даха до других опасних изазова
У дигиталном добу, платформе као што је ТикТок постале су место где млади често проводе своје време, пратећи различите трендове и изазове. На жалост, неки од ових трендова носе са собом значајне ризике и могу довести до озбиљних последица.
Један од најновијих трендова који је изазвао забринутост је игра задржавања даха до губитка свести, која је, како се испоставило, постала популарна и међу ученицима основних школа у Србији.
Игра задржавања даха: Опасан изазов међу основцима
Снимак из ОШ “Јован Ристић” у Борчи, који приказује ученике како учествују у овом опасном изазову, подигао је велику прашину и забринуо јавност. На снимку се види како деца у дворишту школе окружују дечака који задржава дах све док не падне у несвест, док га други покушавају привести свести притиском на груди. Овај тренд не само да је опасан по физичко здравље учесника, већ и изазива психолошке последице и шири атмосферу насиља и притиска међу вршњацима.
Школа је, после објављивања снимка, предузела брзе мере, обавештавајући родитеље и надлежне органе, као и покренувши дисциплинске поступке против учесника. Уведене су и додатне едукативне активности како би се ученици освестили о ризицима које носе овакви изазови.
Други опасни ТикТок трендови
Ово, наравно, није једини пример опасних трендова који су се појавили на ТикТоку. Постоје бројни други изазови који су изазвали забринутост међу родитељима, васпитачима и здравственим стручњацима, укључујући:
-Бенигал челенџ (Benadryl Challenge): Изазов у којем учесници узимају опасне количине антихистамина да би изазвали халуцинације.
-Чајленџ са ватром (Fire Challenge): Изазов који укључује поливање дела тела запаљивом течношћу и паљење, често резултира опекотинама.
-Скидалка поклопца (Skull Breaker Challenge): Три особе скачу у ваздух, а две са стране намерно изазивају пад средишње особе, што може довести до тешких повреда.
Како заштитити децу од опасних трендова
Превенција и едукација кључни су у заштити деце од негативних утицаја друштвених мрежа. Родитељи и васпитачи треба да:
Воде отворене разговоре са децом о ризицима и последицама учешћа у опасним изазовима.
Образују децу о здравим границама и критичком размишљању на интернету.
Надгледају активности деце на друштвеним мрежама, уз поштовање њихове приватности и аутономије.
Раде на изградњи поверења и подршке, тако да се деца осећају сигурно да поделе своја искуства и забринутости.
Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.