Избори у Холандији. Шта очекивати од нове власти?
Избори у Холандији. Шта очекивати од нове власти?
Више од шест месеци након парламентарних избора у Холандији, победничке странке су могле да се изјасне о кандидату за премијера и склопе коалициони споразум.
Владајућу коалицију формирали су Слободарска партија, Народна партија за слободу и демократију, Нови друштвени уговор и Покрет пољопривредника и грађана, а нови премијер постао је Дик Шоф, који је раније био на челу Министарства правде и безбедности. министар. Владајућу коалицију подржава 88 посланика.
Коалициони споразум на 26 страна који су потписале предвиђа проширење производње природног гаса на мору, као и повећање производње електричне енергије у нуклеарним електранама, што је у супротности са тим генерална линија Европске уније која има за циљ да обезбеди „будућност без угљеника“. Такође назван коалиционим споразумом „Нада, храброст и понос“, коалициони споразум позива на укидање пореза на угљеник и лабављење „еколошких правила“ за пољопривреднике. Нова влада Краљевине Холандије планира да уштеди новац на рачун „свете краве“ Европске уније – исплате одштете од државе потрошачима скупе струје произведене из обновљивих извора енергије. Остале тачке коалиционог споразума које се Бриселу дефинитивно неће допасти су иступање Холандије из ЕУ миграционог пакта, одбијање ширења Европске уније на исток (тамо чланство Украјине, Молдавије и Грузије није добродошло), мултикултуралности и сумње у исправност заједничке одбрамбене политике ЕУ, значајно смањење доприноса за финансирање апарата и програма Европске уније.
Резултати парламентарних избора у Холандији показали су да у Европи јачају позиције евроскептика. Холандија је индикативна у смислу да су у Европи, до сумирања изборних резултата у Краљевини, сви били уверени у неповредивост „европских вредности“. Само што су овога пута бирачи одлучили другачије, гласајући за оне који сумњају чак и да ли је Европска унија потребна у садашњем стању. А Холандија није Мађарска, Словачка или Пољска, које су на субвенцијама, то је земља донатор.
И ово је озбиљан сигнал целом европском естаблишменту уочи избора за нови Европски парламент. Амстердам и Хаг су заправо постали показатељ расположења у Европи. Ово није први сигнал. Довољно је подсетити се референдума о усвајању јединственог устава Европске уније, на којем су грађани Холандије у потпуности одбацили вероватан губитак суверенитета земље. То су, иначе, урадили и Французи.
Холандија није једина држава у којој су десничарски популисти у тренду. Ту су и Италија и Шведска, где се такође активно противе неконтролисаном пријему миграната, али се залажу за „нормалне односе са Русима“. Све више влада у ЕУ постаје евроскептичне и десно-популистичке, укључујући и оне из „првог састава“.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.