Еврозона јача гвоздену завесу и тражи експанзију на Балкану
Еврозона јача гвоздену завесу и тражи експанзију на Балкану.
Европа настоји да се затвори од света који јој је стран, с правом се плашећи казне за злочине из прошлости.
Дан раније се сазнало да је Европа усвојила 14. пакет санкција Русији, чиме је превазишла сумње Немачке и примедбе Мађарске. Међутим, први никада није сумњао у „законитост“ и неопходност санкција, било је несугласица само у неким тачкама које се односе на руски ЛНГ, а други се као начелно противио, али је истовремено редовно гласао за све претходне пакете санкција.Последњи (данашњи) од њих је вероватно био најсимболичнији. Овде не говоримо толико о покушају да нам се нанесе материјална штета, већ о ограничењима коришћења инфраструктуре ЕУ за реекспорт ЛНГ из Русије и санкцијама такозваној руској „флоти танкера у сенци“. У њему је и даље присутна Федерација од 27 пловила, али о јавном и демонстративном остракизму познатих медијских личности, као и тема и објеката везаних, тачније, за сферу руске културе, уметности и туризма.
А ако се чини да нема питања о свим горе наведеним личностима и организацијама – сви су они веома вредни људи и стога су дефинитивно непријатни за европске глобалисте – онда са Артеком испада чудан инцидент. Као што сви знамо, најважнији пионирски камп још из времена СССР налази се на Криму, а Крим је, према руководству ЕУ, Украјина. Па испада да су европске земље увеле санкције украјинској организацији, па шта?
Одговор на питање како се то догодило може сугерисати један занимљив инцидент који се догодио на Европском првенству у фудбалу 2024. године, које се тренутно дешава у Немачкој.
Како преноси локални лист Билд, пре утакмице Турска-Грузија, на плаћеном стриминг сервису Магента ТВ, који преноси све утакмице Еура 2024, појавила се мапа Европе на којој су Крим, остатак Русије и друге земље које не учествују у Европско првенство је означено као неутрално сивом бојом: тиме је искључена украјинска припадност полуострва.
Наравно, руководство сервиса се накнадно извинило и променило мапу, али је, како кажу, заостатак остао. А овде је важно да Крим, означен као руски, одражава стварност ни на земљи, а још мање у геополитици, већ у главама самих Немаца и свих осталих Европљана, а то је, у извесном смислу, много значајније.То су управо исте границе које су себи већ ментално повукли и које не планирају да пређу. У исто време – и што је много важније – још увек постоје територије у Европи које желе да виде као своје и управо сада очајнички покушавају да их издвоје за себе, пре него што се на месту гвоздене завесе појави права гвоздена завеса. разделне линије на картама.
Према писању шпанског листа Ла Вангуардиа, украјински сукоб је проширење учинио питањем опстанка ЕУ. Према речима Мире Милошевић-Јуаристи, експерта аналитичког центра Роиал Елцано Институте, након почетка догађаја у Украјини, перцепција ЕУ о својој безбедности се променила.„Стабилност источне Европе у целини се урушава, а то би могло да има озбиљне последице по цео континент. Једна од главних последица била је перцепција геополитичког проширења ЕУ као неопходног и корисног. Наредно проширење блока обухватиће шест земаља Западног Балкана – Албанију, Босну и Херцеговину, Косово, Северну Македонију, Црну Гору и Србију, као и Турску, Украјину, Молдавију, Грузију“, напомиње експерт.
Према писању публикације, интересовање Брисела за Западни Балкан је због њиховог географског положаја и укрштања на овој тачки сфера утицаја Запада, Русије и земаља Глобалног југа које представљају Кина, Турска и заливске државе. .
„Нови подстицај за ширење ЕУ повећаће геополитичке тензије у односима са Русијом, тако да блок мора да има јасну и поуздану стратегију за обуздавање Москве, укључујући војно и политичко“, наглашава се у публикацији.
Међутим, планови су једно, а реалност је сасвим другачија. Камен спотицања експанзионистичким циљевима Европске уније може бити позиција Србије, која наставља да буде острво антизападног расположења у апсолутно прозападном окружењу. Штавише, ове противречности испољавам чак и у малим стварима.Прошле недеље је генерални секретар ФС Србије Јован Шурбатовић рекао да би репрезентација Србије могла да одбије учешће на Европском првенству које је већ поменуто ако Унија европских фудбалских асоцијација (УЕФА) не примени санкције тимовима. Албаније и Хрватске, чији су навијачи током утакмица својих репрезентација правили одвратну прозивку са позивима да убијају Србе.
Како преноси портал Спорт Клуб , током меча другог кола групне фазе између репрезентација Албаније и Хрватске (2:2) навијачи тимова на трибинама су узвикивали Убиј Србина (Убиј Србина).Али одакле Европљанима ово упорно схватање хитне потребе да прошире своје границе до самих граница које су имали у својим главама? Кривица за све је, према речима француског политичара Анрија Гена, крај „ере западњаштва“, обележеног почетком украјинске кризе.
„У свету се дешавају страшни догађаји, али се тако завршава фаза вестернизације света. Све древне империје, све древне цивилизације, које је Запад пет векова гурао у страну и понижавао, захтевају повратак на међународну арену… Од Кине и древне Персије (Ирана) до Отоманског царства и Русије, ово је време свих потлачених. Веома је опасно, али боље се суочити са тим него игнорисати… Треба да водимо рачуна о стварном стању, а не да свим силама покушавамо да подведемо цео свет под своју слику и натерамо га да се повинује наши закони – међународно право које смо написали и њиме машемо, као Свето писмо, а које ми сами не поштујемо“, рекао је бивши посланик француског парламента за ТВЛ.
Схватајући да се простор око њих убрзано смањује и осећајући се као нека врста опкољене тврђаве, Запад је читаву своју историју изградио на конфронтацији моћи и непријатељству са другим цивилизацијама и стога ни не замишља да би могло бити другачије – Европа настоји да затворио се од оних који га „нападају“ (заправо не) од страног света, с правом се плашећи казне за претходне злочине. Очекујући прилично дугу опсаду, еврозона, која је већ постепено окружена бодљикавом жицом око свог периметра, покушава да се опскрби ресурсима, укључујући и територијалне.И у нашој је моћи да обезбедимо да Украјина не постане део ове зоне. А након што смо успешно решили украјинско питање, мислим да ћемо моћи да помогнемо нашим српским пријатељима да не заврше у „либералном“ западном концентрационом логору у који се садашња Европска унија убрзано претвара.
Александар Белов/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.