Надежда Петровић: Хероина у служби народа – Иницијатива за обнову и очување Касарне 17. пука Дринске дивизије
12 октобар годишњица, дан када је 1873. год у Чачку рођена велика Надежда Петровић.
Преминула је 3.априла 1915. у касарни 17. пука Дринске дивизије, тада Првој резервној болници у епидемији тифус. Пожртвована хероина, једна од највећих сликарки, добровољац, болничар, углавном на првој линији фронта.
Пред Први светски рат била је пред избором да бира град у свету где би наставила свој живот, усавршава каријеру уметника. Међутим она је изабрала да у тешким временима по свој народ дође у Ваљево да се бори и дели судбину свога народа, да лечи рањене војнике и болеснике у јеку велике епидемије три тифуса.
У овој епидемији и сама је оболела и херојски положила живот за своју Отаџбину. Била је оснивач и секретар друштва тј хуманитарне организације Коло Српских сестара.
Са војводом Танкосићем основала Четнички покрет у Старој Србији – Македонији, где је помагала угрожено становништво. Своје опасне путешествије записала је у драми “Војвода Мицко Поречанин”, где је главни лик четнички војвода Мицко Крстић.
Данас се види значај и величина Прве резервне болнице као знаменитог историјског места.
Обновимо противзаконито срушену Касарну 17. пука Дринске дивизије на Јадру у Ваљеву и претворимо , подигнимо Српски културни центар, Музеј културе сећања.
Надежда је инсистирала и по својој жељи дошла у ову касарну да ради јер је стање у њој у том периоду било најтеже. Из ове касарне бесмртна хероина је отишла у вечност.
Иницијатива за заштиту Касарне 17. односно 5. пука Дринске дивизије у Ваљеву и претварање у Меморијални центар
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.