То је нама наша борба дала: Одобрили откуп потраживања Ђукановићевој фирми без података о повезаној компанији
То је нама наша борба дала: Одобрили откуп потраживања Ђукановићевој фирми без података о повезаној компанији,
Фирма ББ Солар, у којој половину власништва има Блажо Ђукановић, октобра 2020. године тражила је од Инвестиционо развојног фонда (ИРФ) факторинг од 1,5 милиона еура, али није доставила потребне финансијске податке за повезану фирму капитал Инвест, иако је то првобитно био захтев инвестиционо кредитне институције.
То се наводи у допису Акције за социјалну правду (АСП).
„ИРФ је годинама већином служио за финансирање бизниса партијски, непотистички и интересно повезаних, док су за хиљаде обичних грађана позајмице код ИРФ за њихове пословне идеје практично биле мисаона именица. Пласмани ИРФ-а знатно су повољнији од комерцијалних банака“, наводе из АСП.
Упркос недостављању финансијских података за Капитал Инвест (Capital Invest), где је Блажо Ђукановић потпуни власник, ИРФ је одобрио факторинг (откуп потраживања) за ББ Солар.
Та фирма је тада преко подгоричког Новог Волвокса (Volvox) био уведен у вишемилионски посао постављања струје на дионици аутопута Смоковац-Матешево, а о чему се сазнало годину касније.„Након што је ББ Солар упутила средином октобра 2020. године захтев за факторингом од 1,5 милиона, из ИРФ-а су маил комуникацијом назначили листу докумената, које је потребно доставити. Поред осталога, то је укључивало низ финансијских докумената и за повезана лица за последњу пословну годину, а не само за подносиоца захтева, као и пресеке биланса за годину подношења захтева“, појашњава АСП у допису.
ББ Солар: Не дајемо билансе Капитал инвеста
Из ББ Солара су АСП-у одговорили да никад не дају билансе Капитал инвеста.
„Ни прошли нисмо давали билансе вама, јер је то потпуно одвојена прича која нема повезаности суштинске са ББ Соларом. Такође, та фирма нема економску активност и не остварује приходе из пословања већ неко време“, навели су у мејл одговору из ББ Солара, где млађи Ђукановић дели власништво са Игором Бурзановићем.
Надаље су казали да могу да доставе само званичне билансе од прошле године без пратеће документације,„Сматрамо да ову фирму не треба да сагледавамо као повезано лице ББ Солара, јер је то потпуно друга прича једног од власника и, понављамо, нема никакве пословне повезаности са ББ Соларом. Надам се да је разумете да су то пословно раздвојене компаније“, додали су у мејл одговору из менаџмента ББ Солара.
Ђукановићев бизнис био финансијски подржан кроз знатно повољније позајмице
Подсетимо, крајем новембра 2020. године ИРФ је одобрио 1,5 милиона факторинга фирми ББ Солар, иако није достављена комплетна документација, односно подаци за повезану фирму Капитал Инвест.Годину касније, ББ Солар је од ИРФ затражио нови факторинг од милион еура, када поново није достављена документација за Капитал Инвест, али је тада наведено да стручна служба ИРФ-а по потреби може тражити податке за повезана лица.
И тај факторинг је одобрен, а убрзо је његов лимит смањен на 600 хиљада, јер је то био услов да ББ Солар од ИРФ добије одвојени краткорочни кредит за ликвидност од ИРФ од пола милиона еура.Нових 800 хиљада еура факторинга ББ солар је тражио и прошле године, а његова повезана фирма ББ Хидро је пре пар година од ИРФ добила и кредит за градњу мале хидоелектране у Колашину.
На начин бизнис млађег Ђукановића знатно је био финансијски подржан кроз знатно повољније позајмице и откупе од државног инвестиционог фонда.Власништво у Капитал Инвесту је на Блажа Ђукановића пренео његов отац Мило Ђукановић, а ова фирма је у јавности највише позната по одобреном кредиту од 1,5 милиона од лондонске Пиреус банке, којим је старији Ђукановић купио акције у Првој банци, касније их препродао по вишеструко већој цени и зарадио први милион.
Питање зараде првог милиона старијег Ђукановића одавно је предмет бројних контроверзи, а тиме се бави и тужилаштво, али нема много информација о тужилачкој истрази и у којој је фази.ИН4С
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.