Бивши консултант за реконструкцију Железничке: Гужвали папирне џакове од цемента да уштеде на бетону, Весић не говори истину радила се реконструкција надстрешнице
Инжењер геологије Зоран Ђајић, који је до марта 2023. радио на реконструкције Железничке станице у Новом Саду, каже да су на надстрешници извођени радови.
Прва реакција представника власти и надлежних након што се обрушила надстрешница Железничке станице у Новом Саду, због чега је настрадало 14 особа, била је да тај део објекта није реконструисан. Грађани су претходних месеци могли да виде да се неки радови одвијају, али није познато шта.
Детаљан обим радова до краја је остао тајна, јер Министарство саобраћаја није доставило новинарима пројекат реконструкције, што је било наређење кинеског конзорцијума који изводи радове.
Инжењер Зоран Ђајић је радио као консултант саобраћајног института ЦИП током израде пројекта реконструкције зграде. Он каже за Н1 да министар Весић не говори истину.
По његовим речима, на једној од фотографија које је доставио у свом извештају надлежнима види се да иза једне од плоча са прочела има дела бетона, а да бетон делом недостаје и да су уместо њега “згужвани су џакови од цемента да би се мање бетона ставило унутра”.
“У првој фази је рађена репарација керамике која је била на плафонском делу и рађено је само шминкање те надстрешнице. У другој фази, током рада на фасади зграде и рада на реконструкцији камене облоге, послао сам у марту 2023. један извештај извођачима и сви су добили те извештаје од министарства па на доле, у коме сам тражио да се са прочеља зграде скину мермерне плоче и да се провери каква је подлога испод тих мермерних плоча, да се подлога репарира и да се ставе нове мермерне плоче, што је иначе било предвиђено пројектом”, каже Ђајић за Н1.
Како је објаснио, на прочељу су биле окачене утеге прикачене за врх зграде и оне су држале надштреницу. Да су тада скинуте плоче на које је указао, тврди Ђајић, вероватно би се приметило да подлога није добра и да су утеге можда кородирале.
Он наводи да је извођач одлучио само да префарба плоче, иако их је требало заменити, односно репаритит њихову подлогу. Указује и на то да се на надстрешници радило између осталог и тако што је додатно прекривена стаклом, иако је оригиналним пројектом прекривени део био празан.
Каже и да когод да је одлучио да тај, дотад празан део, прекрије стаклом, морао је да провери носивост утега, статику и комплетни прорачун да ли се та надстрешница може додатно оптеретити или не.
“Основна и главна одговорност је министра и он мора да оставку, а онда по вертикали, сви до доле”, каже Ђајић.
Ђајић је објаснио да се медијима јавио зато што и сам осећа одговорност због жртава које су настала. По његовим речима, осећа своју одговорност, јер је “можда могао да инсистира на томе даље”.
“Међутим, наравно, ја сам писао препоруке шта да се ради, слао сам извештаје на 20 адреса, сви ти моји извештаји су доступни, и у једном од тих извештаја, то је фебруар 2023, написао сам да се морају скинути те плоче и да се мора средити подлога испод тих плоча”, испричао је он за Н1.
На питање да ли је добио иједан одговор на његове дописе и извештаје, одговара – не.
Подсетимо, Инфраструктура железнице Србије, као и конзорцијум кинеских компанија, у петак је саопштио да надстрешница није била предмет реконструкције.
“Надстрешница која је пала на уласку у станицу Нови Сад није била предмет реконструкције у оквиру радова на обнови станичне зграде као део пројекта изградње брзе пруге Нови Сад-Суботица. У оквиру реконструкције рађена је унутрашњост станице, кров и фасада изнад и испод надстрешнице”, рекли су у ИЖС.
Исто је саопштио је конзорцијум кинеских фирми CRIC-CCCC, који је изводио радове на Железничкој станици у Новом Саду.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.