Припреме Црне Горе за ЕУ: Сваки Црногорац и Црногорка имаће право да бирају ког су пола
Припреме Црне Горе за ЕУ: Сваки Црногорац и Црногорка имаће право да бирају ког су пола.
Под изразом “родни идентитет” предложени закон “означава унутрашњи и лични доживљај лица на који оно схвата свој род и који може, али не мора да се поклапа са полом приписаним по рођењу”.Представници цивилног сектора, 24 невладине организације и 24 активиста, упутили су крајем новембра ове године писмо Влади и посланицима у Скупштини Црне Горе са захтевом да Влада хитно усвоји предлог, а Скупштина изгласа “Закон о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења”.
“Црногорски држављанин има право да промени ознаку пола, лично име и јединствени матични број у матичним и другим регистрима и личним документима. Ово право има и дијете старије од 15 година уз сагласност родитеља који заједнички и споразумно врше родитељско право, односно родитеља који самостално врши родитељско право и уз сагласност другог родитеља или органа старатељства”, наводи се у члану шест нацрта овог закона, који је фебруара ове године објављен на сајту Владе Црне Горе.
Раније је јавни позив Влади и Скупштини Црне Горе за хитно усвајање овог закона упутило 137 регионалних невладиних организација.
Наведено је и да је “самоодређење право сваке особе да самостално одлучује у погледу свог родног идентитета без ограничења”.
Даље је предвиђено да “свако лице има право да поднесе захтев за промену ознаке пола у матичном регистру рођених, под условом да се налази у слободном брачном стању”.
“Приликом доношења одлуке о захтеву за промену ознаке пола у матичном регистру рођених, забрањено је тражити да лице које је поднело захтев обавља медицинске прегледе или пружа доказе о обављеним медицинским прегледима и интервенцијама. Приликом издавања новог извода из матичног регистра рођених забрањено је стављати назнаку да је извршена промена ознака пола у матичном регистру рођених”, предвиђа нацрт поменутог закона.
Предвиђена су и нека ограничења, па се “промена ознаке пола неће неће дозволити лицу које је правоснажно осуђено за кривично дело које се гони по службеној дужности, до извршења казне или док трају правне последице осуде”.
Евиденцију лица “којима је извршена промена ознаке пола у матичном регистру водиће надлежно министарство, а подаци из евиденције о промени ознаке пола у матичном регистру рођених се могу дати тужилаштву ради вођења кривичног поступка за кривична дела за која се гони по службеној дужности, судовима ради вођења судских поступака, а другим лицима и органима само уз писану сагласност лица на које се подаци односе”.
Поред овог, наводи се у нацрту закона, “лице има право да промени лично име у складу са својим родним идентитетом”. Предвиђено је и да “лице коме је промењена ознака пола у личним документима услове за пензију остварује по свом новостеченом полу, у складу са прописима који регулишу пензијско и инвалидско осигурање“.
Члан 15. нацрта закона предвиђа и да “лице коме је промењена ознака пола у личним документима има право на брак и животно партнерство, а у складу са прописима који регулишу ову област”.
Предвиђене су и казне за непоступање по овом закону који је сада у фази нацрта па ће се тако “новчаном казном у износу од 200 до 2.000 евра казнити физичко лице, правно лице, предузетник и одговорно лице у правном лицу, ако: захтева од лица које је поднело захтев да обавља медицинске прегледе или пружа доказе о обављеним медицинским прегледима и интервенцијама”, ако “у изводу из матичне књиге рођених стави назнаку да је извршена промена ознаке пола у матичном регистру рођених”, или ако “открије податке о личности који се односе на поступак правног препознавања родног идентитета”.“Родитељ коме је промењена ознака пола у личним документима има сва права и обавезе према детету, које је имао прије утврђивања живота у друкчијем родном идентитету”, стоји у поменутом члану.
У образложењу нацрта закона наведено је да је разлог за његово доношење “усаглашавање законодавног оквира са Уставом”.
“Препознавање родног идентитета у црногорском правном систему постоји само декларативно у виду гаранције забране дискриминације по основу родног идентитета. Из тог разлога, интенција овог Закона је да се регулишу и пропишу права којима се гарантује достојанство и сигурност човека, неповредивост физичког и психичког интегритета, приватности и личних права. Такође, један од кључних разлога доношења овог Закона јесте правна празнина у црногорском законодавству, односно непостојање релевантног законодавства у Црној Гори којим се регулише питање правног препознавања родног идентитета“, наведено је у образложењу и додаје да “свако има право на достојанство и слободан развој личности, право на приватни живот и слободно изражавање и признавање родног идентитета”, наведено је у документу који је објављен на сајту Владе Црне Горе.
Kада је реч о усаглашености са Европским законодавством, односно са праксом Европског суда за људска права, наведено је у образложењу, “Црна Гора као правна држава, односно држава која стреми Европској Унији и која је чланица Савета Европе, мора поштовати, не само оно што су документа и прописи ових институција, дакле Европске уније и организација Европске уније и Савета Европе, већ и у складу са чланом 9 Устава Црне Горе и праксе Европског суда за људска права”.
“Није довољно да Црна Гора примењује Европску конвенцију у њеном изворном облику, већ да је примењује прије свега у оном облику који је развијен кроз праксу Европског суда за људска права, која подразумева да физички и психички интегритет не смије бити угрожен лицима другачијег родног идентитета. У том контексту Црна Гора има обавезу да донесе правне прописе којима ће се јасно и прецизно дефинисати и искључити могућност да било који грађанин и грађанка Црне Горе буде ограничен у својим правима због недостатка прописа којим се то регулише”, стоји у образложењу нацрта овог закона.
Иначе, недавно је, како су пренели црногорски медији, “једна од највећих европских организација која делује на пољу људских права трансродних особа, Transgender Europe and Central Asia (TGEU), позвала Владу и Скупштину да до краја године усвоје овај закон”.Митрополија црногорско–приморска СПЦ у марту ове године упозорила је власти у Црној Гори да не усвајају Закон о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења, чији је нацрт припремило Министарство људских и мањинских права. Закон је оцењен као сулуд и бесмислен уз поруку да по том питању не сме бити погађања.
“И не само да не разумемо и да овим путем протестујемо, него ћемо као озбиљна институција, предузети све законом прописане радње да ову срамоту и бруку удаљимо из зоне озбиљног људског разговора и одлучивања. На првом месту, позивамо све оне министре и посланике у парламенту, који су православни хришћани, а сигурни смо да ће нас разумети и подржати и они међу њима који су верници других монотеистичких вера и њихове верске институције, да овај Нацрт ставе на мерило својих верских убеђења и моралних принципа, а не на кантар тренутне материјалне и политичке користи”, стоји у саопштењу Митрополије.
Зоран Шапоњић/РТ Балкан
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.