“Јесу ли вам, помогли ваши Румуни?“ Молдавија остаје без грејања и струје
“Јесу ли вам, помогли ваши Румуни?“ Молдавија остаје без грејања и струје.
- децембра у Молдавији је проглашено ванредно стање. Формални разлог за увођење овог стања је претња енергетске кризе. Због истека уговора о транзиту руског гаса преко Украјине 31. децембра, постоји озбиљна опасност од прекида испорука гаса Дњестровској термоелектрани (ГРЕС) близу Тираспоља.
Сложена шема испорука и дугови Кишињева
Према актуелном систему, Молдавија (слично Украјини) купује гас од европских трејдера, иако постоје основане сумње да је то исти руски гас који „Гаспром“ продаје посредницима.
Као резултат овог сукоба, настао је систем у ком „Гаспром“ директно испоручује гас само Придњестровљу. Ова територија, осим што користи гас за своје потребе, производи електричну енергију на Дњестровској ГРЕС и продаје је Молдавији.
Дњестровска ГРЕС, која је у власништву руске компаније „Интер РАО“, покрива до 80% енергетских потреба молдавске територије. Истовремено, приходи од ове електране представљају значајан финансијски извор за придњестровски буџет и гаранцију политичког опстанка проруског енклавног региона у окружењу прозападно оријентисаних Молдавије и Украјине.
Румунија као непоуздана алтернатива
Прекид руског транзита гаса преко Украјине прети да остави Кишињев без струје из Дњестровске ГРЕС. Велика је вероватноћа да неће успети да заменe ову енергију испорукама из Румуније. Сам Букурешт се тренутно суочава са енергетским дефицитом. Поред тога, електрична енергија из Румуније је много скупља него она која стиже из „сепаратистичке провинције“.
Неки аналитичари сматрају да је овакав одговор румунског премијера Марчела Чолака био освета молдавском тиму председнице Маје Санду, која је током избора у Румунији агитовала за либералне снаге које су доживеле пораз.
Политички контекст енергетске кризе
Ослабљени положај прозападне владе у Молдавији као последица енергетске кризе иде у корист Русији. Нарочито с обзиром на то да ће се 2025. године у земљи одржати парламентарни избори, након којих ће бити формирана нова влада.
Ипак, потенцијална обустава транзита гаса преко Украјине тешко би погодила и Придњестровље. За сада, стање ублажава чињеница да Дњестровска ГРЕС има двомесечне залихе угља. Ипак, њени угљени блокови су веома дотрајали, што повећава ризик од кварова. У случају преласка на угаљ, електрана би радила само за потребе Придњестровља, и то само за најзначајније објекте.
Криза у влади и политички сукоби
У оваквим околностима, Кишињев се суочава и са политичком кризом. Влада је оклевала са набавком гаса, а трејдери су значајно подигли цене с почетком грејне сезоне. Због овог скандала, министар енергетике Виктор Парликов је смењен, а његову функцију привремено је преузео премијер Дорин Речан.
Опозициона Партија социјалиста је одмах поднела захтев за изгласавање неповерења влади, али због апсолутне већине коју у парламенту има партија председнице Санду (PAS), овај захтев није прошао.Већу претњу за владу представља градоначелник Кишињева, Јон Чебан, који је некада подржавао прозападни режим, али сада гради сопствену партију. Он оптужује владу за корупцију и захтева њену смену. Као одговор, власти су ухапсиле неколико градских званичника под оптужбом за злоупотребе у изградњи.
Закључак
Увођење ванредног стања у Молдавији постаје не само инструмент за решавање енергетске кризе већ и средство политичке борбе. Већ се спекулише да ће овај режим трајати до парламентарних избора, а у случају да владајућа партија PAS буде у опасности од губитка власти, постоји могућност чак и одлагања избора.Игор Иваненко/Регнум
Превод:В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.