Куповина са кинеских платформи угрожава здравље?! У дечијим јакнама откривене канцерогене материје
Куповина одеће преко онлајн платформи као што су Temu, AliExpress и Shein постала је свакодневица за многе у Србији. Али, најновија истраживања указују на то да ова популарна пракса може бити озбиљна претња по здравље.
Стручњаци из Јужне Кореје спровели су детаљна тестирања производа са ових платформи и открили алармантне резултате. У одећи су пронађене велике концентрације токсичних материја као што су кадмијум, олово и фталати, а највећи проблем је што су те супстанце забележене и у гардероби за децу. На пример, у једној јакни за децу откривен је ниво фталата који је 622 пута виши од дозвољеног.
Ове супстанце могу имати озбиљне последице по здравље. Кадмијум и олово могу да изазову оштећења органа, док фталати ремете хормонски систем и могу довести до проблема са репродуктивним здрављем. Стручњаци упозоравају да је ово само врх леденог брега јер на тржишту постоје на стотине хиљада сличних производа.
Иако платформе попут Temu, AliExpress и Shein привлаче купце ниским ценама и разноврсном понудом, испоставља се да је цена оваквих производа много већа него што изгледа – и то по здравље. Након открића токсичних материја, упућени су апели овим платформама да уклоне производе који не задовољавају стандарде безбедности.
Подаци показују да је Temu само у једном месецу посетило готово 15 милиона корисника, док су и друге платформе попут AliExpress-а и Shein-а изузетно популарне. Међутим, уз овакву популарност долази и обавеза да купци буду свесни ризика који носе производи без адекватних провера.
Стручњаци саветују да се купци при онлајн наручивању одевних предмета информишу о њиховој безбедности и, када год је могуће, избегавају производе који нису прошли строге тестове квалитета. Здравље је увек важније од цене!
Никола Вуксановић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.