Хрватска у континуитету политизује прошлост: Напад на Котор
Хрватска у континуитету политизује прошлост: Напад на Котор.
Недавни захтев Хрватске да се са градског базена у Котору уклони име прослављеног ватерполисте Зорана Гопчевића представља још један у низу покушаја суседне државе да политизује историју и утиче на унутрашње прилике у Црној Гори и тиме блокира пут Црне Горе у Европску унију. Подсећамо, Хрватска тврди да је Гопчевић био умешан у догађаје у логору „Морињ“, иако за те наводе нема судске потврде.
За становнике Котора и Боке Которске, овај захтев није само атак на углед једног спортског великана, већ и покушај да се историја искористи као оружје за дестабилизацију црногорског друштва. Ово није питање правде, већ јасно осмишљена кампања која уноси поделе и подрива културни и спортски идентитет региона.
Подсетимо, још прије три године хрватско Министарство спољних и европских послова осудило је одлуку скупштине Котора да јавни зимски базен у том граду понесе име „Зоран Џими Гопчевић“, који је, како је наведено, „био чувар злогласног логора“.
„Крајње је неприхватљиво да се јавни објекат назива по имену чувара злогласног логора Морињ 1991. године. Таква одлука није у духу добросусједских односа које градимо с Црном Гором те ће засигурно имати последице на наше будуће односе“, наведено је у саопштењу Министарства.
Министарство је изразило наду да ће нове црногорске власти „схватити да такве одлуке нису прави пут за европску перспективу Црне Горе, која се до прије само годину дана чинила неупитном“.
Зоран Гопчевић био је један од најбољих црногорских ватерполиста свих времена. На Олимпијским играма у Москви 1980. освојио је сребрну медаљу, а има и европско сребро и светску бронзу.
Поред те „протестне ноте“, Хрватска је одлучила да у актуелном тренутку придружи још захтева поред поменутог у вези са именовањем базена и упути их Црној Гори као услов за деблокирање пута земље ка Европској унији.
Како је недавно истакао председник Скупштине Андрија Мандић, Хрватска жели да заустави Црну Гору на европском путу у поглављу 31.
„Ми имамо конкретан документ гдје Хрватска има неке услове према Црној Гори да би подржала затварање поглавља 31. Да ли се у том документу и гдје помиње та резолуција о Јасеновцу, о геноциду у Јасеновцу, Маутхаусену и Дахау? Не. Помиње се граница Превлака, подјела на мору, брод „Јадран“, помиње се базен у Котору, помиње се исплата одштете онима који су се налазили у Морињу… То је, значи, хрватска страна врло прецизно идентификовала. Због тога она жели да заустави Црну Гору на европском путу у поглављу 31″, рекао је Мандић током гостовања на Нова М телевизији.
Хрватска као арбитар историје?
Питање „Мориња“ већ деценијама служи као средство за политички притисак на Црну Гору. Иако је Црна Гора учинила значајне кораке у суочавању са прошлошћу и процесу помирења, Хрватска очигледно није заинтересована за искрено решавање конфликата. Уместо тога, свака прилика се користи да се Црна Гора стави у подређен положај, што овај захтев јасно показује.
Назив базена по Зорану Гопчевићу није само обележје његовог спортског успеха, већ и подсетник на време када је Бока Которска била расадник врхунских спортиста. Његово име симболизује понос овог краја, а покушаји да се то оспори јасно показују да мотиви нису правне, већ политичке природе.Зашто ћути Црна Гора?
Кривица за овај притисак не лежи само на Хрватској. Ћутање црногорских власти и одсуство јасног става према оваквим захтевима додатно охрабрује политичке манипулације. Зашто нико не брани углед Гопчевића и грађана Котора, који су с правом огорчени оваквим интервенцијама?
Уместо да се јасно супротставе мешању у унутрашње ствари, црногорски политички представници често пристају на наративе који долазе из Хрватске. Ово није само питање спорта, већ достојанства једног региона и његових људи.
Опасна порука за будућност
Ако Црна Гора пристане на овај захтев, поставља се питање: шта је следеће? Да ли ће сваки симбол културног или спортског наслеђа Боке Которске бити доведен у питање ако се некога у суседству то „увреди“? Порука која се оваквим поступцима шаље јесте да политички притисак и ревизија историје могу надјачати локалну заједницу, њену вољу и право на очување сопственог идентитета.
Грађани Боке Которске и сви који цене њену богату историју и наслеђе морају се одлучно супротставити оваквим захтевима. Име Зорана Гопчевића не сме бити уклоњено са базена, јер то није само ударац једном спортисти, већ и читавој заједници која је поносна на своје корене.
Црна Гора је дужна да стане у одбрану својих људи, симбола и достојанства. У супротном, ризикује да постане земља која се покорава свачијим захтевима, на штету својих грађана и њихове будућности.
ИН4С
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.