Најважнија открића руске медицине у 2024. години: Вакцина против рака, лекови против метастаза и слепила
Лек за лечење Бехтеревљеве болести
Руски научници су развили и регистровали први у свету таргетирани лек „Сенипрутунг“, који зауставља напредовање Бехтеревљеве болести. Ово аутоимуно обољење доводи до упале кичмених зглобова и може изазвати потпуну непокретност кичме. Лек уништава имуне ћелије које нападају везивно ткиво, за разлику од постојећих терапија које само ублажавају симптоме. Први пацијент је током лета 2024. године успешно добио терапију.
Биопринтер за лечење незарастајућих рана
Научници из Сеченовског универзитета створили су портативни биопринтер који користи специјална биомастила за регенерацију коже. Технологија комбинује ћелије пацијента, хидрогеле и агенсе за брзо очвршћавање, који се обасјавају УВ светлом ради стварања трајне структуре. Овај приступ ће помоћи у лечењу хроничних рана, посебно код дијабетичара.Гел за регенерацију коштаног ткива
Волгоградски медицински универзитет развио је биоасимилирајући гел који омогућава 100% обнову коштаног ткива, укључујући велике оштећене површине, као што су ране од метака. Гел активира процесе зарастања и омогућава организму да регенерише сопствену кост. Тестирања су показала да овај приступ успешно враћа дебљину и функционалност коштаног ткива.
Средство за заустављање крварења за 15 секунди
Научници из Москве и Рјазањског медицинског универзитета развили су хемостатик који зауставља крварење за само 10-15 секунди. Заснован је на модификованој хијалуронској киселини која брзо активира коагулацију и истовремено делује као антисептик, што је кључно за ране са високим ризиком од инфекције.
Лек за успоравање наследног губитка вида
Сеченовски универзитет ради на генетској терапији за лечење синдрома Ашера, ретког генетског обољења које узрокује постепени губитак вида. Препарат заснован на вирусним векторима транспортује здраву копију гена у ћелије мрежњаче, успоравајући развој слепила код пацијената који још увек имају очуван вид.мРНК вакцина против туберкулозе
Универзитет „Сириус“ је развио мРНК вакцину која је ефикасна у изазивању специфичног имунолошког одговора против туберкулозе. За разлику од постојеће БЦГ вакцине, ова је намењена одраслима као додатна заштита. Тестирања на животињама показала су обећавајуће резултате.Унапређени аналог аспирина
Волгоградски универзитет је развио нови лек који је 11 пута ефикаснији од аспирина и нема његове негативне ефекте, попут ризика од унутрашњег крварења. Овај препарат је намењен превенцији тромбоза и може постати револуционарно решење у лечењу кардиоваскуларних болести.
Нови метод дијагностике код деце
Кубански медицински универзитет је развио тест-систем за детекцију дисфункције неутрофила код деце са ослабљеним имунитетом. Ово омогућава брже откривање бактеријских инфекција и одређивање оптималне терапије, чиме се побољшавају шансе за успешан опоравак.
Татјана Силина/Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.