Синдром „празничног срца“: Умереност као кључ здравља
Синдром „празничног срца“ не треба потценити – обратите пажњу на симптоме
„Празнично срце“ можда звучи као наслов неког романтичног филма који се приказује у празничној сезони, али у питању је озбиљно здравствено стање. Током празника људи често забораве на умереност у јелу и пићу, што може довести до озбиљних последица по здравље.
Појам „синдром празничног срца“ уведен је пре педесетак година како би се описало стање пацијената са срчаном аритмијом, нарочито атријалном фибрилацијом, које се јављало након обилне конзумације алкохола. Највише случајева овог синдрома бележи се током викенда и празника, када људи најчешће претерају у алкохолу и храни.Конзумација већих количина алкохола у кратком временском периоду може изазвати неправилан рад срца или палпитације. Иако тачан узрок овог стања није у потпуности познат, претпоставља се да је реч о комбинацији неколико фактора.
Међутим, алкохол није једини кривац за синдром „празничног срца“. Исхрана богата засићеним мастима и натријумом такође доприноси овом проблему. Празнична трпеза, која често обилује масном и сланом храном, може додатно оптеретити срце.
Симптоми на које треба обратити пажњу
Најупадљивији симптом овог стања је нагло и јако лупање срца, које може бити убрзано или неправилно. Ови симптоми могу бити праћени губитком даха, вртоглавицом и болом у грудима ако је пулс веома убрзан.
Симптоми обично трају од 12 до 24 сата и у већини случајева нестају сами од себе. Ипак, важно је схватити их озбиљно, јер се у 20–30% случајева јављају поново ако се настави са прекомерним конзумирањем алкохола. То може бити знак настанка озбиљнијег срчаног обољења.Кардиолози саветују умереност, редовну хидратацију и физичку активност као кључ за здраво срце. Током празника, препоручује се ограничење на једно алкохолно пиће дневно за жене и два за мушкарце, како би се смањио ризик од синдрома „празничног срца“.
Спутњик
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.