“Опен Балкан” отворио је само озбиљан безбедносни изазов за грађане Србије!
Најаве о отварању граница за улазак радника из Албаније и Северне Македоније у Србију, које би после три године рада омогућиле стицање права грађанства и куповину некретнина, представљају значајан преокрет у досадашњој миграционој политици Србије. Оваква одлука, која се налази у склопу пројекта “Опен Балкан”, а који је можда и добронамеран пројекат председника Србије Александра Вучића, изазива оштру реакцију и оправдану забринутост у друштву.
Отварање граница за раднике из Албаније и Северне Македоније са могућношћу стицања права држављанства и куповине некретнина представља велики ризик за Србију. Прво, оваква политика може довести до дестабилизације тржишта радне снаге у земљи, пошто би присуство великог броја страних радника могло утицати на смањење могућности за запошљавање домаћег становништва. Додатно, могућност стицања права грађанства и куповине некретнина може довести до дезинтеграције домаћег друштва и губитка контроле над важним аспектима државног суверенитета.
Исто тако, неповољни политички и историјски односи између Србије и Албаније не смеју се занемарити. На Косову и Метохији, Албанци су у овом моменту окупатори који онемогућавају свакодневни живот Србима, а независност Косова је предмет тежњи који је у супротности са званичном политиком Србије. Отварање граница за Албанце из Албаније може да изазове додатне конфликте и напетости у друштву, што би могло довести до ескалације већ постојећих проблема.
Узимајући у обзир све ове чиниоце, одлука о отварању граница за улазак радника из Албаније и Северне Македоније са перспективом стицања права грађанства и куповине некретнина представља велики ризик за Србију.
Оваква политика може имати негативне последице по друштво и државу, и стога је неопходно да се примене мере које ће осигурати безбедност и стабилност у земљи. Све у свему, једно је сигурно а то је да је “Опен Балкан” једино отворио бројне безбедносне изазове у ионако критичној ситуацији и уједно продубљује ангатонизам који постоји између Албанаца и Срба.
Софија Марић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.