Претплата за РТС поскупљује на 350 динара
Претплата за РТС поскупљује на 350 динара.
Уместо 299 динара месечну таксу за Радио телевизију Србије и Радио телевизију Војводине плаћаћемо 349 динара, стоји предлогу измена закона који је 4. јула усвојила Влада Србије.Претплата за РТС и РТВ биће 50 динара скупља, предвиђено је Предлогом закона о изменама закона о привременом уређивању начина наплате таксе за јавни медијски сервис.
У образложењу предлога закона наводи се да је, „полазећи од статистичких података о просечној заради и висини пензија у Србији, високих иницијалних трошкова штампе и дистрибуције рачуна и несразмерно високих трошкова код покретања поступка наплате ненаплаћених потраживања са једне стране и потребе обезбеђења услова за несметано обављање основне делатности јавних медијских сервис, са друге стране, као најцелисходније предложено решење да се у периоду од 1. јануара 2016. године до 31. децембра 2025. године јавни медијски сервиси делимично финансирају из буџета Републике Србије, а делимично из таксе за јавне медијске сервисе, која би се наплаћивала преко рачуна за утрошену електричну енергију, који обезбеђује високи степен наплате таксе“.
Предложеним изменама закона привремено се, како се наводи – продужава у наведеном периоду уређивање начина финансирања основне делатности јавног медијског сервиса, „с циљем отклањања околности које би могле да доведу у питање рад јавних медијских сервиса и обављања њихове основне делатности, која је у функцији остваривања јавног интереса, наводи законописац“.Имајући у виду пораст свих трошкова пословања јавних медијских сервиса изазваних макроекономским кретањима и глобалној економској ситуацији, чињеници да постојећа такса коју грађани плаћају 299 динара месечно, као и да је висина таксе на нивоу од 2020. године, предлаже се да се висина повећа на 349 динара месечно, што је номинално увећање од 50 динара месечно“, наводи се у образложењу предлога закона.
Средства по основу таксе за јавни медијски сервис и буџетска средства, њихов укупан износ и сразмера утврђују се, како се наводи „у функцији обезбеђења стабилног система финансирања основне делатности јавних медијских сервиса, њихове уређивачке независности и институционалне аутономије, истовремено водећи рачуна о економском амбијенту и економској снази обвезника“.Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
ne smes da koristis rec reket ?