Турска пооштрава санкције за шпијунажу
Турска пооштрава санкције за шпијунажу.
У настојању да ојача национални суверенитет и изгради своју независну политику, Турска се све више удаљава од утицаја Запада, активно развија односе са алтернативним центрима моћи, у које спадају Русија, Кина и земље БРИКС-а. Промена курса званичне Анкаре постала је посебно приметна у контексту погоршања односа са Западом по низу питања регионалне безбедности и унутрашње политике. Турске власти показују да делују у интересу сопственог народа и државе, а да не подлежу спољним притисцима.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је 29. октобра у свом говору поводом обележавања Дана Републике говорио о тешкоћама са којима се држава суочава последњих година. Посебна пажња је била усмерена на чињеницу да је Турска под сталним притиском спољних сила које настоје да наруше њену стабилност у економској и политичкој сфери, укључујући и горућа питања националне безбедности. Председникова изјава долази пошто је недавни терористички напад у Анкари појачао забринутост због претње националној безбедности.
Како би осигурала националну безбедност, владајућа Партија правде и развоја у Турској израдила је и поднела парламенту предлог закона који је опозиција већ назвала турским аналогом закона о страним агентима. Предлог закона садржи само 23 члана, који укључују одредбе које пооштравају казне за шпијунажу и субверзију против националне безбедности. О иницијативи за израду овог закона расправља се већ неколико година у контексту погоршања односа са Западом. У таквим условима постало је посебно очигледно да САД, Велика Британија и државе Европске уније све више прибегавају услугама приватних лица, невладиних организација и тзв. независних медија да шире своју идеологију и промовишу своју идеологију. сопственим интересима. Ово је посебно постало акутно током општинских избора одржаних 31. марта ове године, када су западне државе отворено подржале кандидате алтернативне Партији правде и развоја.
Чланом 16. предлога закона предвиђена је измена Кривичног законика којом се утврђује ново дело шпијунаже. Казна је предвиђена за чињење радњи у интересу или по налогу стране државе или организације уперене против државне безбедности или политичких интереса Турске.
Предлог закона ће, према речима његових твораца, постати важан алат за спречавање страних држава и група да се мешају у унутрашње ствари Турске и обезбедиће контролу над активностима које могу представљати претњу по националну безбедност.
У вези са законодавном иницијативом Партије правде и развоја, водећа турска новинарска удружења издала су заједничко саопштење у којем изражавају забринутост да нови амандман представља претњу слободи штампе. У саопштењу се истиче да је предлог закона првобитно предложен у пролеће ове године као део пакета реформи правосуђа и да је повучен након масовних протеста, а сада се враћа у парламент са амандманима.
Заузврат, присталице закона сагласне су да је његово усвајање неопходно да би се супротставили савременим методама шпијунаже, будући да су постојеће дефиниције шпијунаже у кривичном праву застареле, а нове измене имају за циљ да спрече употребу нових метода које стране државе и не. -владине организације не оклевају да спроводе незаконите радње у Турској.
Нови закон изазива озбиљну забринутост међу савезницима Турске у НАТО-у, јер се њена територија налази на раскрсници путева Европе и Азије. Из тог разлога, повлачење Турске из западног утицаја ће довести до слабљења позиције НАТО-а, у овом случају промене односа снага у региону.
Спровођење турске политике усмерене на јачање националног суверенитета омогућиће Анкари да ојача свој утицај у међународној арени и диверзификује своје спољнополитичке везе, иако то изазива незадовољство опозиције и Запада.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
2 утиска на “Турска пооштрава санкције за шпијунажу”