Шпанска влада крије од грађана истину о априлском нестанку струје

(фото:Калибр.аз)
„Зелена транзиција“ учинила енергетику Пиринеја, али и целог ЕУ, нестабилном и рањивом
Шпанска влада објавила је извештај о узроцима потпуног нестанка електричне енергије који се догодио 28. априла.
Истраживање, представљено Савету за националну безбедност, закључило је да је нестанак струје био последица „вишеструких фактора“. Потпредседница и министарка за еколошку транзицију Сара Аагесен изјавила је да је дошло до „скока напона“ услед лошег планирања и неодговорног понашања појединих произвођача струје, који су, иако плаћени за интервенцију, у неким случајевима без разлога искључили производњу.
[irp]Према њеним речима, није било доказа о сајбер нападу, али је истрага открила одређене безбедносне слабости. Уместо једног великог квара, дошло је до комбинације услова који су изазвали „ланчану реакцију“ у систему.
Део извештаја је означен као поверљив и биће достављен само парламентској комисији за државне тајне.
Како је дошло до колапса
28. априла у 12:30 по локалном времену милиони људи у Шпанији и Португалу остали су без струје. Стали су возови, светофори, лифтови, а саобраћај у градовима попут Мадрида и Барселоне паралисан је. Аеродроми су упозорили на кашњења.
Португалски оператор REN саопштио је да су узрок били екстремни напонски таласи у шпанској мрежи у тренутку када је Португалија увозила струју из Шпаније. Потрошња у Шпанији за 15 минута пала је са 25.000 на 12.000 мегавата. Производња у нуклеаркама, хидроелектранама и термоелектранама нагло је смањена, а ветроелектране и соларне електране такође су знатно смањиле рад.
[irp]Проблем је почео дан раније, 27. априла, када је пожар у Француској прекинуо једини високо-напонски вод преко којег Шпанија извози струју у ту земљу. Због тога се у шпанској мрежи створио вишак енергије који није могао бити одведен ни у Мароко (где није било довољно потрошача).
Зелена енергија као окидач
Професор Гијермо Санчес Леон са Универзитета у Саламанки објаснио је да је изненадни пораст производње из ветра и сунца довео до вишка у мрежи. Када се производња из ових извора нагло промени, фреквенција у систему може прећи безбедне границе, што аутоматски активира искључења да би се спречио потпуни распад.
Уместо да се искључе соларне или ветроелектране (као у неким земљама где се то чак и плаћа), у Шпанији је политика таква да се онима који не производе струју плаћа врло мало. То власнике ВИE тера да одржавају производњу по сваку цену.
[irp]Тако су нуклеарке, које су радиле са смањеним капацитетом, прве добиле сигнал за искључење. Без њихове инерције, мрежа је остала нестабилна и уследио је низ искључења, који је завршио гашењем и потрошача.
Политика изнад струке
Главни оператор мреже, Red Eléctrica, већ годинама води Беатрис Коредор, бивша политичарка и блиска пријатељица премијера Педра Санчеса. У јавности је 2021. изјавила да је „могућност великог нестанка струје у Шпанији немогућа“. Четири године касније, систем је доживео колапс.
Део извештаја је државна тајна, вероватно јер би открио неспособност руководства и идеолошку опседнутост „зеленим прелазом“, без озбиљне припреме за нестабилност коју ветар и сунце доносе.
Европа улази у еру енергетске нестабилности
[irp]Све више земаља упозорава на могуће вишедневне нестанке струје. Немачка саветује грађанима да имају резерве воде, хране, светла и готовине. Аустрија гради „аутономне касарне“ које могу радити без мреже две недеље.
Како ЕУ наставља да повећава удео нестабилних извора енергије, ризик од масовних нестанака само ће расти.
[irp]Мрак на улицама је опасан – али мрак у главама политичких елита може бити још гори.
В.Т./Васељенска
