Kако вратити детету радне навике након распуста: Ово сваки родитељ треба да уради
Током летњег распуста деца изгубе онолико знања колико су стекла за месец дана у претходној школској години, па чак у просеку и један коефицијент интелигенције, закључили су амерички психолози на основу истраживања које су спровели.
Ако узмемо у обзир да су због вируса корона школарци имали продужени одмор, јасно је да ће им бити још теже да се врате на старо.
Због игрица највећи проблем је – логика.
Студија је показала да деца највећи проблем у свакој новој школској години углавном имају са градивом из математике и матерњег језика, јер током лета не решавају логичке задатке и не пишу, него играју игрице или време проводе у игри напољу. Због тога би родитељи првих недеља у новом разреду требало да раде са њима највише на тим предметима, да их преслишавају, задају им лакше задатке и мотивишу их да се заинтересују за учење.
– Значајно је да одрасли буду уз њих први месец нове школске године, јер тешко да ће ученици успети себе да натерају да опет ревносно уче, чак иако су добри ђаци – упозорава Мајкл Џонсон, један од вођа њујоршке студије.
Заборавите на вику, галаму и претње. То нису методе које доносе ефекте.
Малишани ће се радије и даље играти после школе, него што ће имати свест да је важно да ураде домаћи и припреме се за тестове. Запамтите, ви сте ту да их подсетите и помогнете им да поново изграде радне навике. Увек је добро да се то не дешава на силу, него да лепим разговором допрете до свог школарца.
Причајте му о следећем распусту који ће провести безбрижно ако сада учи.
Подсетите га да ће, ако буде на време ухватио корак са новим градивом, моћи да буде безбрижан на распусту и да не брине о поправљању оцена. Учите и ви са њим, зашто да не. На тај начин ћете обоје квалитетно провести заједничко време и учврстити однос.
Џонсон тврди да ће месец дана лаганог рада са децом сигурно дати резултате за целу школску годину.
Новости
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.