Амерички инвеститори са Волстрита спремају се за оштру зиму

GettyImages-1186015820

Марина Абрамовић на коктелу у организацији Волстрит журнала, 2019. година (Фото: Lars Niki/Getty Images for WSJ)

Систем федералних резерви САД (ФРС) се не носи са последицама кризе изазване пандемијом ЦОВИД-19, што ће очигледно довести до финансијске кризе, пише амерички лист Њујорк пост .

„Волстрит ће се вероватно суочити са оштром зимом јер су тржишта и даље нестабилна, а њихови највећи клијенти прекидају пословање“, наводи се у чланку.

[irp]Према речима аутора чланка, обим традиционалних ИПО трансакција је значајно опао, а у великим инвестиционим кућама менаџмент се унапред припрема за отпуштање. Многе компаније дужници ће прогласити банкрот или продати своју имовину.

Раније је члан Економског савета Беле куће и саветник председника САД Џаред Бернштајн рекао да је пред америчким властима још много посла због „непријатно високих” стопа инфлације. Годишња инфлација у земљи у августу је успорила мање од очекиваног – на 8,3 одсто.

Почетком маја Фед је најавио постепено смањење активе у свом билансу стања на период од три месеца. Паралелно са овим, регулатор је неколико пута подизао основну каматну стопу. Ови кораци су предузети у покушају да се заустави растућа инфлација и нормализује монетарна политика, која је претрпела увођење антикризних мера током пандемије ЦОВИД-19.

Васељенска

Бонус видео