Француску погодио талас штрајкова. Радници траже да плате прате инфлацију
Француски железнички радници, аутобуске компаније, превозници, неки наставници средњих школа и запослени у јавним болницама кренули су у штрајк тражећи повећање плата да би се одржао корак са растућом инфлацијом.
Позив на штрајк надовезао се на вишенедељне обуставе рада рафинерија у Француској које су изазвале несташице горива широм земље. На данашњи штрајк је позвао синдикат нафтних радника којим тражи повећање плата и протестује због интервенције владе у штрајку у рафинеријама.Данас на јужној железничкој мрежи саобраћа сваки други воз, што је изазвало кашњења током јутарњег шпица. Стижу извештаји о поремећајима на брзим возовима на северу Француксе, као на возу Еуростар и међуградским возовима који повезују Француску са Шпанијом. Слични протести избили су широм Европе последњих месеци којима се људи жале на утицај инфлације, изазивајући поремећаје као што су отказивања летова и возова.
Данашњи протест у Француској уследио је пошто је левичарски синдикат ЦГТ одбацио договор о повећању плата који је компанија ТоталЕнержи (Тотал Енергиес) у петак постигла са два друга синдиката. Синдикати ЦФДТ и ЦФЕ-ЦГЦ, који заједно представљају већину француских радника те групе прихватили су повећање плате од седам одсто и новчани бонус. Штрајкачи у тој компанији тражили су веће плате после великих профита које су енергетске компаније убрале због пораста цена нафте и гаса у јеку енергетске кризе изазване руским ратом у Украјини.
Међутим, компанија ЦГТ одбацила је споразум и не одустаје од тражених 10 одсто повећања и позвала друге синдикате да подрже њихове захтеве, као и да се придруже се протестима после наредејња владе неким радницима да се врате на посао.
Дуги редови возила недељама су виђени широм Француске на бензинским пумпама. Многе пумпе су привремено затворене док чекају на испоруке. Око 30 одсто бензинских пумпи у Француској пролази кроз привремене несташице, а најтеже је погођена област око Париза и север Француске.
Влада председника Емануела Макрона губи стрпљење са штрајкачима који су добили подршку његових политичких ривала на левици. Влада је наредила неким рафинеријама да почну да испоручују гориво и планира да прошири тај број. Министар економије Бруно Ле Мер рекао је јуче за телевизију БФМТВ да је завршено време за преговоре.
У недељу је у Паризу хиљаде људи учествовало у демонстрацијама против пораста цена.Инфлација је скочила широм света када су привреде почеле да се опорављају од пандемије ковида-19 а онда се још погоршала када су због руске инвазије на Украјину почеле да скачу цене хране и горива.
Француска инфлација достигла је 6,2 одсто, што је најниже медју 19 земаља које користе евро као валуту, према европској статистичкој агенцији Еуростат. У поредјењу са Француском у Естонији су потрошачке цене скочиле 24 одсто прошлог месеца у односу на исти месец пре годину дана, а у Холандији 17 одсто. За целу еврозону инфлација је била 10 одсто.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.