Чернобиљ после 37 година: Несрећа или диверзија-питање остаје отворено за руско тужилаштво
Чернобиљ после 37 година: Несрећа или диверзија-питање остаје отворено за руско тужилаштво.
26 априла у 01:23 навршило се 37 године од нуклеарне катастрофе у Чернобиљу. Том приликом евакуисан је град Припјат и зона од 30 километара око електране која обухвата територију Украјине, Русије и Белорусије.
Питање које до дана данашњег остаје неразјашњено јесте да ли је била у питању класична несрећа или нечија грешка или се можда радило о намерној саботажи.
Руски професор физике, теоретичар и практичар Стрелцов сматра да се ради о саботажи планираној на Западу и да се тражио начин за реализацију.
Према његовим речима Нуклеарне електране не експлодирају тек тако и Запад је тражио начин да изазове несрећу како би се СССР суочио са материјалном штетом коју не би издржао (што се и десило прим аут.).“Први такав покушај догодио се 1975. на НЕ Лењинград. На срећу тада није изазвана катастрофа већих размера”- рекао је он.
У вези Чернобиља основно питање, према научнику је зашто реактори нису били под контролом Института Курчатов или научника који се разумеју у РМБК реакторе него под контролом Министарства енергетике у коме су, по мишљењу стручњака седели дилетанти.“Ко је издао наређење да се овакви текстови спроводе у РМБК реакторима? До дана данашњег немамо одговор на то питање”- додао је Стрелцов.
Све указује на то да је део номенклатуре и тад стремио на Запад и ка уништењу државе. Они су наравно били на нижим нивоима а врх државе није ништа разумео. Због тога је кључни моменат за Тужилаштво моменат преноса реактора у надлежност Министарства енергетике, додаје он. Бивши официр Владимир Москаљенко који је такође био један од сведока несреће сматра да је веома чудно што су експерименте спроводили руководиоци саме електране а да се не зна ко их је наређивао и што у моменту спровођења таквих експеримената нико од стручњака из области нуклеарне физике није био присутан.Подсетимо, раније је бивши начелник КГБ Припјат Виктор Кљочко изјавио да је градски КГБ сматрао да је у питању диверзија јер је више пута обавештавао Москву о томе какви се експерименти спроводе у електрани али да су сва писма “затурана”.
Догађаји који су уследили после попут гашења радара “Дуга-Руски детлић” и распад СССР под руководством Михаила Горбачова који је био на власти у моменту кад се десила и катастрофа упућују на то да остаје још много неразјашњених питања везаних за ову катастрофу.В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.