Да ли се комунистима прохтело да поново узјашу
Због чега овај текст. Незнано којим поводом, да ли по наруџбини, да ли личном предузимљивошћу, 24. јануара 2019(7527), године, око 18:30, у “Вестима” Прве “српске” телевизије из Земуна (са националном фреквенцијом), једна женска особа, највероватније праунука неког “важног” заточника леве идеологије, за(б)лудна скојевка, закаснела партизанка, неостварена другарица-политички комесар, одржала је, у оргазмичком заносу, ватрен говор против својих неидентификованих неистомишљеника о вредностима поменуте идеологије и њеним “ослободилачким” носиоцима. За ту прилику, све такве она је “произвела” у фашисте и разне друге непријатеље.
Како њену идеоугодну причу нисам пратио да бих из ње нешто научио, само сам запазио озбиљне претње онима који су се дрзнули да у нечему, не знам чему, изједначе партизане и четнике, али и онима који су рехабилитовали Дражу Михаиловића. Помињан је и неки осуђеник из неког Националног строја, а могло би бити да ће све то платити Војислав Шешељ уз чије је име поменут неки ратни злочинац из Хага, а све то засољено је куповином некакве куће у Хртковцима; не знам тачно где је то и ко то купује.
Комунисти и хрватске усташе заједно јашу. И, ко зна због чега, помислио сам да би недавно поражени “леваци” хтели да поново узјашу, а да је горепоменута женска особа била (зло)употребљена да нам то најави.
Кажем: (зло)употребљена, пошто јој можда није познато (као ни њеним уредницима у Првој “српској” телевизији) да су се јуна 1935. године, у затвору у Сремској Митровици, “вођство Хрватског народног Усташког покрета и вођство Комунистичке странке у Краљевини Југославији, овлашћено и споразумно са свима Хрватима легалних и илегалних формација”, споразумели да “на себе… преузму дужност заједничке борбе и међусобно помагање у сваком случају потребе до постигнутог циља: РАСПАДАЊЕ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ДРЖАВЕ И СВЕГА ШТО ЈЕ СРПСКО И ПРАВОСЛАВНО”. Образложено је то жељом “Хрватског народа да ће икада доћи час ослобођења испод српског јарма”, и историчним објашњењем “Југословенске Комунистичке странке… да комунизирање Балканског полуострва не може доћи док се не сломи кичма српства и православља, јер је познато да су то два фактора која су омела продирање Османлија на запад и Аустрије на исток”.
У једној својој књизи мемоарског карактера, Милован Ђилас, зван и “Принц Политбироа”, један од најзначајнијих комунистичких идеолога југословенског ратног времена, казује да су усташе пристале на сарадњу са србским комунистима, и признавале их, само због тога што су сматрали да су они, “постајући комунисти престали бити Срби”.
У духу поменутог споразума, Јосип Броз, много познатији као ДругТитоЈашеНаЧелуКолоне, у улози генералног секретара Комунистичке партије Југославије, пред сам рат (после двадесетседмомартовског пуча) издао је поверљиву директиву свима партијским комитетима да пруже “сву нужну подршку усташама, Македонцима, Албанцима и другим националним организацијама уколико би оне могле допринети што бржем збацивању садашњег режима. Помоћ треба пружити и црногорским сепаратистима, ако прихвате антиројалистичку линију у Црној Гори”. Са таквим “заслугама”, он је могао остати у Загребу радећи партијски посао све до краја маја 1941. године, када је, без икаквих “граничних” проблема, прешао у Београд. “Неки Срби-комунисти уживали су гостопримство усташке државе… Светозар Вукмановић се слободно кретао по Независној Држави Хрватској, па се чак и лечио у усташкој болници. Својим везама омогућио је Едуарду Карделију, познатијем као Едвард Кардељ, да добије усташку пропусницу да из Сарајева отпутује у Љубљану, да успут сврати у Загреб и тамо, са знањем усташких власти, с Владимиром Велебитом, остане два месеца.
Према сведо чењу архитекте Предрага Пеђе Ристића, када се, крајем пролећа 1941. године, његова породица запутила с мора, кући, у Београд, “у Сарајеву су се променили путници. У ‘ћиру’ је ушао и наш комшија, познати револуционар Владимир, кога смо знали из Боб клуба. Неки Дедијери су становали у почетку Ситничке улице. Путовали смо преко… Пала, а окупациона граница већ је била успостављена. На граници са окупираном Србијом већ је контролу вршио немачки војник. Било нам је лакше, јер му је отац показао оригинални аусвајс и Немац му је салутирао. Међутим, друге је Немац са сарадницима испитивао и малтретирао. На изненађење, наш је комшија Владимир Дедијер показао своју комунистичку партијску књижицу и немачки војник му је такође салутирао! Било је то сигурно пре 22. јуна… дан до кога су комунисти отворено сарађивали са Немцима”.
У Србији 1941 – рат или тероризам. И није јој било познато (али ни њеним уредницима у Првој “српској” телевизији) да су, током 1941. године, партизански одреди у Србији, уместо против немачког окупатора, “ратовали” против жандармеријских патрола (као оно у Белој Цркви, на Ивањдан, “устаничким пиштољем”, у леђа србским жандармима) и жандармеријских станица по србским селима, против општинских надлештава, против пошта и телеграфа, против пореских служби и железничких станица… А како јој то није било познато (али ни њеним уредницима у Првој “српској” телевизији), није могло допрети до свести ни њој ни њеним уредницима у Првој “српској” телевизији да се све те “ставке” сматрају тероризмом, будући да та појава, по дефиницији, није ништа друго до “смишљена употреба незаконитог насиља или пријетње незаконитим насиљем ради усађивања страха, с намјером присиљавања или застрашивања власти или друштва како би се постигли циљеви који су опћенито политички, вјерски или идеолошки”. Паљење општинских, судских и пореских архива сматрало се првим кораком к остварењу комунистичког обећања да ће после рата сви бити једнаки, да после рата неће више бити пореза, да породица више неће бити потребна… Како то пише Мицхаел Сзасзкиењицз у тексту Злочиначко убиство ђенерала Драже Михаиловића, 24. 2. 2005, – Балканфорум – Гесцхицхте унд Култур, “устанак у Србији је био обичан пљачкашки поход на србског домаћина. Паљене су општинске књиге само зато да се не зна ко је власник које имовине… Црквене књиге су паљене да се не зна ко су родитељи а ко су им деца… Био је (то једини начин) да се уништи прошлост, да све почне од данас”. Баш као што то чини свака револуција.
Дотичну женску особу (али ни њене уреднике у Првој “српској” телевизији) не треба ни подсећати на наредбу немачке војне команде да за једног убијеног Немца треба стрељати сто Срба а за рањеног педесет, пошто би јој могло бити познато да је у Крагујевцу, 21. октобра 1941. године, према тврдњи војног тужиоца на суђењу Дражи Михаиловићу, стрељано око седам хиљада људи.
Уистину, у овом случају барата се насумичним бројкама, пошто и Војна енциклопедија, 4 Јакац-Лафет, Друго изданје, Београд 1972, 680, баш као да се ради о злочину “из чиста мира” и прикривајући чињеницу да се ради о одмазди за погибију немачких војиика у оружаном сукобу са партизанима, пише да “када су немачки окупатори… у Србији планирали да јаким снагама истребе српски народ да би створили застрашујући пример, изабрали су поред других места и Крагујевац, где су извршили иајтежи и најмасовнији злочин… (и) стрељале 21. Џ 1941. више хиљада људи”. Са своје стране, Хронологија ослободилачке борбе народа Југославије 1941-1945, вели да је стрељано “око 7.000” грађана. (Наредба о стрељању сто Срба за једног погинулог Немца и педесет за једног рањеног важила је све до септембра 1943. године, када је ђенерал Недић посетио Хитлера и убедио га да Немци одустану од те своје наредбе. У првом тренутку Хитлер је рекао да су га Срби два пута за срце ујели – први пут марта исте године, када су одбили Тројни пакт,а други пут када су и после капитулације напали немачку војску – и треба стрељати не стотину за једног већ хиљаду за једног. И рекао је да ће, ако га Срби још једном уједу за срце, сравнити Србију јер је она незахвална).
Према званичном немачком податку, до одмазде је дошло после једног партизанског напада у коме је погинуло девет Немаца (убијени су били физички унакажени: једнима су биле ископане очи, другима, потпуно голим, били су одсечени удови, трећи су били располовљени и доњи до трупа је био постављен са ногама у вис, у облику латиничног слова “В” – Вицторy, победа), а рањено двадесет седам; један од рањених умро је од задобијених рана. За одмазду се, дакле, рачунало са десет мртвих и двадесет шест рањених, тако да је, према истом извору, немачком (а тамо је све то педантно иузрачунато), стрељано 2.300 Срба.
Партизани бирају ратног противника. Можда помињаној женској особи (али ни њеним уредницима у Првој “српској” телевизији) није познато да је као упечатљив траг партизанске ратне “технологије” остала наредба Врховне партизанске команде (Строго Пов. број 39. од 27. децембра 1941), коју је свим партизанским командантима и политичким комесарима на положајима упутио Арсо Јовановић, до рата капетан прве класе Југословенске краљевске војске, у рату начелник Штаба исте те Команде, потоњи генерал-пуковник.
У наредби је недвосмислено истакнуто да је “личност Драже Михаиловића и његов оштри дух јасно увидео право стање ствари и знао је јасно и разговетно да прикаже југословенским народима поготово српском са ким и у ком правцу југословенски партизани воде борбу. Поред овога његова личност и храброст окупила је око себе свеукупни српски народ и све најбоље борце; због чега морал, поуздање и вера у победу слабе сваког дана код наших борбених јединица, а тим пре што сви резултати наших до сада вођених борби са четницима, забележени су код ове команде као посве равни нули. Последице оваквих по нашу ствар поражавајућих неуспеха, без обзира на изнете чињенице, односно ауторитета Михаиловића, вођство ове команде у многим правцима може са правом приговарати партизанским командантима и пол(итичким) комесарима, а наиме: што се нису до сада стриктно придржавали комунистичке идеологије и да су се у досадашњим војним и политичким акцијама као и у правцу пропагандистичком у свему показивали кукавички и неспособни својих задатака и положаја за које су се за ове дане пуних двадесет година спремали…
…С тога, а под претњом смртне казне, НАРЕЂУЈЕМ:
1. Да се команданти и пол. комесари, официри, подофицири, каплари и војници свих родова имају безусловно у будуће у свим правцима придржавати и покоравати комунистичкој идеологији.
2. Дражу Михаиловића и његове војне и политичке сараднике треба што пре ликвидирати (види наредбу ове Команде од 11. дец. 1941. г., под строго пов. број 14).
3. Против окупатора комунистичке јединице не могу се борити, зато што је окупатор и сувише јак, што је способан и спреман да уништи једним замахом нашу целокупну организацију, ако то интереси буду захтевали. Снаге окупатора су врло јаке и свака наша борба против окупатора унапред је осуђена на пропаст. (Били су комунисти у праву, јер и званични немачки подаци казују да је немачка војна сила у окршајима по Југославији од 1941. до 1945. године имала мање од тридесет хиљада погинулих, рањених и несталих војника; зна ли се то, мора се поставити питање с ким су то партизани ратовали безмало четири године – ИП).
4. Такође и са усташама бесмислено би било са наше стране да се води ма каква војна акција с обзиром на њихово модерно наоружавање од стране окупатора, а друго што усташе у овом по нас згодном времену истребљују српски народ који је у огромној већини против нас. Наш задатак није у томе, да се организује борба против окупатора и усташа, јер бисмо у том случају потпуно ослабили сасвим узалудно завршну фазу борбе за наше ослобођење када ће нам снага бити најпотребнија. Окупатора има да скрше и отерају из наше земље светски догађаји и Совјетски Савез, наша мајка. Живео СССР! За нас је комунисте најважније у томе: организовати покрет и прикупити снаге против четника. Четници су наш први непријатељ, против кога треба употребити сва могућа и немогућа средства ради њиховог уништења, јер на други начин њихов отпор не може се сломити.
5. Да би се код окупатора могао изазвати већи гњев и реакција против српског народа, командантима стављам у дужност да из својих подручја и борбених јединица изаберу најпоузданије и најхрабрије другове којима ставити у задатак, да с времена на време из заседа убијају по једног или више окупаторских војника, како би окупатор на основу тога предузимао репресалије против непослушног српског народа и његовог вођства. (Ово као ‘логистичка подршка’ немачкој наредби да се за једног погинулог немачког војника стреља сто Срба а за једног рањеног педесет, што је октобра 1941. године завило Крагујевац у црно – ИП).
Примена управо цитиране Наредбе. Из исте кухиње, јер је један од потписника био Милован Ђилас, члан Политичког бироа Комунистичке партије Југославије (КПЈ), члан Врховног штаба и опуномоћени делегат Централног комитета за Црну Гору са ванредним овлашћењима (други потписник био је Владо Мартиновић Бајица), 5. фебруара 1942. године изашла је Наредба КПЈ за Црну Гору, Боку и Санџак, под ознаком “Строго повјерљиво”, у следећем тексту:
“НАРЕЂУЈЕМО:
Командантима и политичким комесарима са подручја: Колашина, Мојковца, Берана, Бијелог Поља и Андријевице, да одмах без размишљања и тражења неких додатних објашњења под хитно организује напад на васојевићко племе јер су они велики – Срби.
Њих треба најстрожије казнити убијајући све редом, све за кога се зна да није за нашу идеологију. Не руководећи се на пол и старост, жене и дјецу, не питајући никога за кривца. Куће конфисковати, а потом запалити, стоку заплијенити.
Уколико би неко од партизанских војника покушао да не поступи по овој наредби, команданти имају такве на лицу мјеста стрељати.
Приликом напада на Васојевиће партизанска војска мора добро водити рачуна, да не дође до сукоба између њих и окупаторске војске, коју наше партизанске јединице не смију да нападају, придржавајући се строго наредбе Врховне партизанске команде издате 27.12.1941. године а са којом су упознати сви наши команданти и политички комесари и повјереници”.
Макар колико ова наредба била “строго повјерљива”, убрзо су “послате поруке свим вођама устанка (у Васојевићим) да се спремамо за одбрану од комунистичке напасти…. јер се прочула вијест да су комунисти у Андријевачком срезу основали Комски одред. Нека шака комуниста и мали дио омладине која је пришла комунистима. Тај Комски одред… по свом садизму, дивљаштву и нечовјечности превазишао је све партизанске одреде у Црној Гори… Најважнији задатак тог Комског одреда је прављење спискова за ликвидацију и сама ликвидација”.
Сарадња у Јасеновцу. Најстравичнији пример комунистичко-усташке сарадње био је логор у Јасеновцу који је под посебном комунистичком заштитом остао “активан” до краја априла 1945. године, дакле, и у време кад су сви Хитлерови концентрациони логори били угашени. Оне партизанске команданте, као Николу Демоњу ‡ на пример, који су предлагали да се Јасеновац нападне и неутралише, брзо је стизао метак у потиљак, да би после тога били проглашавани за народне хероје. Заслуге за тако “дуг живот” Јасеновца припадају, пре свега, Владимиру Куперштајну, познатом по презимену Бакарић, али се не зна у чије заслуге спада нестанак педантно вођеног списка од преко милион побијених логораша, који је, после заузећа Јасеновца, Исидор Леви предао команди у Новској. Тај детаљ је посебно важан због тога што је, касније, у време док је “љуљано братско и јединствено новорођенче”, “нестанак” тога списка омогућио хрватским властима (и историчарима, наравно) да устврде како је Јасеновац, у ствари, био “туристичка дестинација” и да су Срби тамо само случајно могли налетети главом на маљ или грлом на каму. Али је важан и у још једном смислу: недавно се показало да се та најстрашнија кланица српског народа не налази ни на једном попису сличних фашистичких стратишта. Броз и његови другови, и другови њихових другова, добрим длом бивши Срби, успели су врло брзо да “заташкају” Јасеновац, да га сруше, поравнају и претворе у излетиште или, можда, игралиште за голф. То је, коначно, послужило Стеви Крајачићу, једином човеку од Брозовог неограниченог поверења и његовом изасланику на послератном откривању споменика у Јасеновцу да, уз пијану псовку, констатује “да су Хрвати тамо ипак побили премало Срба”.
Усташко-партизанска сарадња могла се приметити и приликом заробљавања четника и усташа. Кад год су партизани заробили четнике знало се шта их чека; према њима није било милости… Према заробљеним усташама партизани су друкчије поступали. Приликом партизанског напада на Подлапачу, Партија је наредила да се усташе не убијају, него да се живи хватају, а “ако не можемо да их похватамо живе да на њих не пуцамо, пошто су то све добри, заведени Хрвати”…
И није искључено да код Блајбурга, у Аустрији, тамо где Хрвати годинама величају своје усташке претке, и нису побијене усташе него “неки други”. Зашто би тамо био убијен иједан усташа када је, после пробоја Сремског фронта, партизанским јединицама било наређено да се усташки бегунци испред њих не нападају, те да тамо, у Аустрији, није било заинтересованих да пуцају у њих.
Партизанско чишћење од Срба. Као што су усташе радиле на остварењу етнички чисте Хрватске вршећи покољ србског становништва, тако су и партизани то радили, само на други начин. Партизанска команда би послала своје јединице састављене од Срба против усташа, а усташама би унапред јавила да се спреме и дочекају напад. Тако је од 114 бораца Нитоњине чете против усташа (на Удбини, 3. јуна 1942) остало живих само 12… У нападу на Косињ, 31. јула исте године партизани су изгубили 350 бораца, а после месец дана на истом месту 650 мобилисаних Срба, усташе, унапред обавештене, дочекале су их у пуној спремности и покосиле.
Било је и других метода (сарадње)… Док су један део својих јединица слале у борбу против четника, друге партизанске јединице слале су на простор где је то било бесциљно, тако да би усташе на другом месту могле да изврше покољ незаштићеног српског становништва. У децембру 1942. године, док су се две партизанске бригаде бориле против четника у Босанском Грахову и по западној Лици, а трећа бригада бесциљно шетала по Кордуну, усташе су искористиле прилику и упале у српска села Јошане, Пећане, Висућ и Селиште и поклале око 900 деце, жена и стараца.
За време такозване четврте офанзиве (на Кордуну и Банији, током зиме 1943), Партија је присилила око 60.000 жена, деце и стараца на пут према Босни, у потпуну неизвесност, уместо да се, како је то тражио четнички командант Кордуна Јоца Јеремић, пребаце на четничку територију; од тих избеглица, у условима најцрње зиме, преко 40.000 помрло је од хладноће, голотиње и глади. Да би трагедија била још већа, партизанска команда је, после те “офанзиве”, око 700 стараца и старица који нису могли због старости да се укључе у избегличку колону, окривила за “сарадњу с окупатором” и осудила их на смрт.
Августа 1942. године усташка црна легија стигла је на Купрешко поље, у исто време кад је на Купрешку висораван стигао и Тито са партизанским јединицама. Србски живаљ је рачунао да ће им партизани стати у одбрану, али је Тито издао наредбу Пеку Дапчевићу, команданту Четврте пролетерске бригаде да, “уколико усташе стигну у купрешка села да им се не супротставља. Нека се сељаци сами бране”. Усташе су поступиле по Брозовој жељи: поклали су и спалили још 300 Срба.
Никола Плећаш пише да су “хрватски комунистички партијци Србе и тужили, и судили, и слали на губилиште. Под Ралетином и у Лаудовом Гају, као и у многим другим местима Крајине под утицајем Комунистичке партије Хрватске убијено је око 250.000 Срба током четири године рата. У сваком случају, ови су Срби били жртве хрватске усташко-комунистичке спреге. Само на територији мале Лике Партија је побила око 15.000 Срба, који су сахрањивани у масовним гробницама, углавном у Подлапачи, Лаудовом Гају и на Каменском”.
“Кад се дају изјаве о хрватским убиствима Срба у прошлом рату (Другом светском – ИП), најчешће се наводе цифре које не представљају стварност, чак и кад истинито приказују саме догађаје. Прави број, односно број који представља пуну количину српских жртава, је она ужасна цифра о којој сви Срби без разлике треба да мисле. Наиме, да је пораст становништва Лике, у раздобљу од 1874. до 1944, ишао својим природним током, према једној студији број становника у 1944 години би доспео до 530.000. Међутим, у Лици је у 1944 години живело само 120.000 српских душа, што значи један мањак од 410.000. Зато је неправилно говорити о томе како су у прошлом рату хрватски франковци, усташе и комунисти побили само око 200.000 личких Срба. Пошто су побијени великим делом млади људи, који су тек започели да стварају породична гнезда и да имају децу (а многима од њих то још није било ни дато – ИП), логично се може закључити да мањак од 410.000 становника у Лици представља резултат уништења Срба од стране Хрвата током оба прошла велика рата, посебно Другог. Слична врста мањка постоји и у свим другим покрајинама где год је Хрватима било могуће да уништавају Србе под протекцијом прво Аустрије, потом Немачке или Италије, као и под заштитом људи као што су били Черчил и Стаљин”. По тој истој логици, сасвим је тачан закључак до кога се дошло у Србској православној цркви да је србски народ током Другог светског рата стварно изгубио 2,410.000 људских живота.
Мржња према Србству као заслуга. Као проверени ученици својих бољшевичких учитеља, и југословенски комунисти у потпуности су се уклапали у бољшевичке шеме. Отуд, у некадашњој Комунистичкој партији Југославије, као и у Савезу комуниста Југославије, њеном настављачу, постојала је “хијерархизована структура професионалних кадрова која се одржава личном лојалношћу претпостављенима и безусловном послушношћу” и у њему се “демократски централизам своди на то да руководиоци одлучују, а чланство беспоговорно извршава те одлуке.” И јасно је да из таквога менталног склопа није могао проистећи никакав бољи резултат од онога пред којим се србски народ нашао: неуки (недошколовани или нешколавани) функционери постајали су носиоци беспризивних истина и мера националне памети, па су и универзитети почели да се “ките” именима оних који нису ни студирали на њима, а дипломирали – ни случајно.
Све комунистичке заслуге своде се на то да је њихова партија, као експозитура Комунистичке интернационале, припремила терен за дефинитиван слом србског народа. Да би се тај циљ остварио, рачунало се на примену најбруталнијих средстава, али и на савезништво са свим снагама које су се залагале за рушење тек успостављене југословенске државе.
Споменица Динарске четничке дивизије (објављена у два тома – први у Канади 1993, а други у САД 1998) казује да су“две најопасније групе у Краљевини Југославији, које су плански и интензивно радиле на рушењу Југославије, биле комунисти и усташе: први – интернационалисти и богоборни атеисти, а други – екстремни хрватски националисти и верски (римокатолички) фанатици. Иако сасвим опречних идеологија, комунисти и усташе имали су нечег заједничког, пред чим су све друге разлике међу њима бледеле и постајале од споредног значаја. То заједничко што их је везало била је паклена мржња против Краљевине Југославије (коју су својим жртвама створили искључиво Срби – ИП), против монархије (србске династије – ИП) и уопште против тадашњег државног поретка. Мржњу усташа против Југославије још је више појачавала њихова мржња против свега што је србско – србског народа, србског имена и језика, србске вере и историје.
Помоћ коју су “југословенски” комунисти током Другог светског рата добили и од Енглеза, доказаних србских непријатеља, и раније, и тада, и данас, довела их је средином јесени 1944. године као ослободиоце у Србију, еда би ту, у Београду, већ помињани ДругТитоЈахачСаЧелаКолоне изложио смисао своје идеологије: “Ми се у Србији морамо понашати као окупатори, Србија нема чему да се нада”.
Блажи облик те окупације представио нам је Матија Бећковић описујући посету неког “важног” победничког друга једном београдском затвору. Па тај друг, рођен у неком југоисточном динарском крају, пита једнога затвореника:
– Како ти је име? – Симо. – А презиме? – Пандуровић. – Јеси ли ти они пјесник? – Јесам. – А откад си овђена? – Од ослобођења.
Питање за крај. И, сад, оној женској особи са самог почетка овога писма, највероватније праунуци неког “важног” заточника леве идеологије, закаснелој партизанки, за(б)лудној скојевки, неоствареној другарици-политичкој комесарици (ово само зарад њене “родне” равноправности), која је, у оргазмичком заносу, одржала онај ватрен говор против својих неидентификованих неистомишљеника о вредностима поменуте идеологије и њеним “ослободилачким” носиоцима, може се поставити једноставно питање како је у свој ватрени говор успела да удене четнике и рехабилитацију Драже Михаиловића.
Илија Петровић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.