Рад недељом поделио трговце и послодавце
Београд – У Србији трговци раде и суботом и недељом и државним празницима. Не постоји никакав колективни уговор који би могао да их заштити, а иза којег стоје представници синдиката трговине, привредне коморе и удружења послодаваца, као што је то, рецимо, случај у Словенији. У тој европској земљи колективним уговором, који је лане потписан, права трговаца биће заштићена у наредне четири године, а зараде тих радника крећу се и до 900 евра.
У нашој земљи тренутно је ангажовано око 200.000 трговаца, који у просеку месечно зараде око 30.000 динара, чиме се кандидују да и у 2020. години њихова плата поново буде изједначена са минималцем. У Словенији је трговцима регулисан и рад недељом, тако да могу да раде највише 20 недеља годишње, али не више од две у истом месецу.
Тамошњи радник има право на додатак за рад недељом, послодавци морају да најаве и кад ће радити, у којим сменама, и то седам дана раније, а о премештању из, на пример, јутарње смене у поподневну радник ће морати да буде обавештен најмање 24 сата унапред. Када ће и да ли ће уопште овакав третман доживети и радници запослени у трговинама широм Србије засад није познато, јер се надлежни на ту тему и даље не изјашњавају. Иако је Савез самосталних синдиката трговине Србије још пре три године покренуо иницијативу да се у овој бранши смањи број радних недеља у месецу, чак и обустави рад недељом у трговини, од свега тога на крају није било ништа.
Ако би се усвојила иницијатива да се забрани рад недељом, то би утицало на пад промета, профита, зараде…
– Министарство за рад нас је упутило на локалне самоуправе, које су, како су нам тада казали, надлежне за креирање радног времена. У Министарству трговине позвали су се на Закон о трговини, који истиче да су послодавци слободни да сами одређују радно време. Од Социјално-економског савета никада нисмо ни добили одговор – открива Радослав Топаловић, председник Савеза самосталних синдиката трговине Србије, подсећајући да је садашња плата трговаца најмање за трећину нижа од просечне зараде на нивоу републике. Синдикати зато сматрају да би минимална цена рада у трговини требало што пре да се изједначи бар са минималном потрошачком корпом, додаје Топаловић и подсећа да би само промена статуса око 200.000 радника у трговини набоље значила побољшање услова њиховог рада. Ипак, послодавци се и даље чврсто држе става да трговине не треба затварати недељом, као и да је нужно да раде викендом, а као могуће негативне последице такве одлуке наводе пад промета и профита, смањење зарада, отпуштање радника у сектору малопродаје, незадовољство потрошача…
– Покажите ми само једног радника у трговини који прима плату већу од минималца. Не знам само колико би им тачно у том случају послодавац скинуо од зараде, уколико би се у Србији забранио рад недељом – пита се Зоран Михајловић, секретар већа Савеза самосталних синдиката Србије, подсећајући да управо запослени у трговини раде прековремено и знатно више него што је то прописано Законом о раду, а тај рад им није ни одговарајуће плаћен. Због тога ће наставити даље да притискају надлежне службе, јер су уверени да ни потрошачи, ни грађани неће ништа изгубити увођењем забране рада недељом.
– Купац који је решен да пазари неки производ, купиће га или дан раније или дан касније. Зато, приговори послодаваца да би забрана рада недељом, када је посета највећа, узроковала пад профита у трговинама, ипак није утемељена – уверава Топаловић, подсећајући да запосленима у трговини за посао који обављају другог дана викенда није обезбеђена накнада за рад.
И у Удруженим синдикатима Србије „Слога” залажу се за забрану рада великих трговинских центара и шопинг молова у Србији недељом због све лошијег положаја радника и злоупотребе рада недељом, која је постала правило. Сматрају да би држава требало да законом пропише радно време слично оном у Грчкој, које би се завршавало суботом поподне, па би слободно време трајало до понедељка ујутро, првог радног дана седмице. Истичу и да треба поштовати инвеститоре који су уложили новац у пословање, али и раднике, који су у већини и који имају право на одмор викендом у кругу породице.
Да би се положај запослених у трговини побољшао и боље уредио рад потребне су измене и закона о раду и закона о трговини.
Поднета иницијатива министарству за рад
Министарство за рад потврдило је да им је Социјално-економски савет Крагујевца поднео иницијативу за забрану рада недељом у трговинској делатности. Иницијатива се не односи на бензинске станице, апотеке и сличне објекте, а надлежни указују на то да је рад трговина и радно време у трговинама уређено законима о трговини и локалној самоуправи, тако да је потребно да се иницијатива поднесе и министарствима трговине и државне управе.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.