Некњижевна критика Добричиног дела
За 6. новембар 2019. године (среда), Градска библиотека у Новом Саду заказала је представљање књиге др Зорана Аврамовића Добрица Ћосић између политике и књижевности. Сматрајући ову тему особито интригантном, завирио сам у Википедију не бих ли видео како је Добрица тамо представљен, да ли више као политичар, или више као књижевник. Када сам “открио” да је он “током 1989. и 1990. године основао србске националне странке у Хрватској и Босни и Херцеговини”, решио сам да се појавим на том представљању и да, ако ми се пружи прилика, изговорим понешто од онога што ће бити дато у наставку.
За почетак, неистинита је тврдња да је Добрица “основао српске националне странке у Хрватској и Босни и Херцеговини”, пошто се он, ни “у виду заната” ни како друкчије, уопште није бавио оснивањем политичких странака. То, с једне стране, а са друге – 1989, у време и даље комунистичког једнуомља, још се нису ни могле стварати политичке странке, мада је једна осмочлана група Новосађана, почетком новембра исте те године, кроз некакву рупу у закону, успела да осмисли Иницијативни одбор за формирање Савеза радикалних демократа. Добрица јесте утицао на Јована Рашковића да оформи странку која је названа Српска демократска, али је она била национална само утолико што су се националне амбиције професора Рашковића углавном оријентисале на југозападне србске крајеве, односно на Книнску крајину, “до Динаре, на песме и игре”, али и на припреме за већ најављене изборе у Хрватској. У Босни и Херцеговини, странку истог имена оформио је Радован Караџић под непосредним утицајем свога психијатријског колеге Рашковића.
р Први пут сам се срео са Добрицом 1972. године, у Српској књижевној задрузи, када сам га, после неколикоминутног ћаскања о управо објављеном “Времену смрти”, замолио да ми потпише тек купљени примерак. Из тога сусрета запамтио сам да је Добрица, тада педесетогодишњак, момак ведрога духа, пошто је моју другу или трећу молбицу за потпис (да га не бих много замарао својим невештим питањима о његовом књижевном стваралаштву) пропратио ре чима: “Куд журите, има још времена до времена смрти”.
р Поново сам се са Добрицом срео почетком марта 1986. године, у Удружењу књижевника Србије, на протестној вечери због хапшења једног универзитетског професора из Новог Сада, где је он изговорио неколико речи и о деловању свог Одбора за одбрану слободне мисли и изражавања. Између осталог, објаснио је да “ови протестни скупови писаца и интелектуалаца превазилазе повод и постају чин ширег културног и друштвеног значаја; на њима се иступа не само с осећањем испуњења грађанске и књижевнич-ке дужности против прогона слободног мишљења, него и са жељом да се искаже свој поглед на југословенску садашњицу”.
И овога пута утрошили смо који минут у причи о поводу за то протестно вече (јер је мене више занимао повод него “превазилажења”), после чега ми је он дао једну копију онога што је тамо прочитао; тај текст (са незнатним изменама објављен у неком часопису) касније сам и ја објавио у својој књизи Прогон слободне речи, Нови Сад 2013.
р Гостовање Добричино у Бранковом колу, у Карловачкој гимназији, можда септембра 1990. године, искористио сам да му позивајући се на наслове неких његових књига, поставим једно помало провокативно питање о политичким неприликама у којима се налазила тадашња Југославије. Погледао ме је прилично збуњено, а такав му је, смушен, био и одговор, довршен једном немотивисаном реченицом да он, када би се поново родио, не би желео да ишта промени на своме дотадашњем животном путу. За оне који су седели поред мене, морао сам то тихо прокоментарисати: “Зашто би ишта мијењао, да није било како је било, завршио би као сељаче у Дренови, мало бистрије, али сељаче”.
р Крајем јуна 1992. године, десетак дана пошто је Вук Драшковић, онда “важна” личност на србској опозиционој сцени, изјавио да је избор Добрице Ћосића за председника Савезне Републике Југославије “паничан маневар национал-социјалиста и фашиста у Србији да зауставе неизбежне демократске промене”, београдска Политика Експрес затражила је од мене, као ранијег министра за информисање у источном делу Српске Крајине и саветника Председника Републике, да кажем шта мислим о Ћосићевом избору. Па је тамо (уз напомену да је, за оне који то овде буду читали, курзив употребљен за наслове неких Добричиних књига) објављено следеће:
“Када смо сазнали да ‘за Иваном Катићем остадоше незатврена врата и на поду његове собе конопац са омчом: за његовог летописца’, могло нам се учинити да политички процеси у Србији и Југославији теку смером који не даје разлог за оптимизам. Иако се, како рече Добрица Ћосић, ‘драма југословенског политичког поретка креће ка трагичним разрешењима’, драго нам је што је баш њему суђено да допише епилог те драме. У својој скромности, без обзира на све наше деобе, Добрица је свима понудио да се прихвате свог дела одговорности за спас својих сународника и свој. Не изненађује нас што су се неки, изведени на чистац, одрекли прилике да покрену обећани замајац свеколике демократске обнове на нашем простору, нити нас збуњује њихова подвала о успостављању национал-социјализма и фашизма у Југославији и Србији. За разлику од времена у коме се рачунало на нас и у нас веровало, сви они који немају намеру да поклекну пред чудовишним економским и политичким забранама и ограничењима, имају председника коме верују. Васпитаван на традицијама тек минулог српског времена смрти, изгнаник из времена зла, господин Добрица Ћосић, летописац са гороломничким гласом, подухватио се да своје животно дело крунише временом наде. Сви они који ће за спас своје домовине радије умрети стојећи, но живети на коленима, приложиће своје име том делу”.
р Крајем октобра 1992. године, у интервјуу римској Републици, на тврдњу да је био инспиратор и “духовни отац” Милошевићев, Добрица је одговорио: “Ви сте слабо информисани. Против национализма сам се борио читавог живота”.
Није објаснио, али могао је рећи да је, као Брозов човек, члан разних централних партијских комитета, двадесетак година бринуо о борби против “српског национализма”.
И, скраћујући одговор на постављено питање, “заборавио” је да је једно време, пре свог избора за председника Југославије, Слободану Милошевићу он био главни саветник.
Што се после он тога одрекао, друга је ствар.
р Петнаестак дана касније, 12. новембра 1992. године, у писму Бутросу Галију, онда генералном секретару Уједињених нација, Добрица је упозорио да ће, ако се хрватска војска међународним дипломатским каналима не присили на повлачење, Војска Југославије интервенисати у заштиту србског народа у Херцеговини и Босни. Не зна се каквог су значења биле те његове речи; да ли је то био патриотски чин, или парола у коју ни он није веровао.
р На Бадњи дан 1993. године, после телевизијског дневника емитовано је Ћосићево обраћање нацији. Он је говорио о притисцима и ултиматима Женевске конференције о Југославији и тешкоћама у којима се србски народ нашао. Овако тешко било је само 1915. године, каже Ћосић. Забележио сам ту поруку највише због Ћосићеве констатације да су управо окончане изборе у Србији добиле странке и кандидати који су били најубедљивији у обећањима паметном и збуњеном народу да ће штитити националне интересе. Нажалост, вели Ћосић, ти људи, осим што су се бусали у прса и викали да су најбољи Срби и јунаци, нису дали реалне предлоге и идеје како да се ова земља спасе зла.
А онда: да би се Србија извукла из те несреће, позвао је да се умне, моралне и демократске снаге у Србији уједине у вођењу једне политике националног спаса. На тај позив Ћосић је одмах “прикачио” оптужбе против оних који су изабрани “за нашу бригу”, а својим идејама, држањем и осветничким претњама Арбанасима, усташама и муслиманима јер непосредно угрожавају демократски карактер наше државе, навлаче јој непријатеље и оправдавају јој њихове зле намере.
Необична је у свему чињеница да Ћосић заправо негира демократичност избора, народ који је све то одабрао проглашава незрелим (јер је, ето, паметан и збуњен), а оне који су поражени (које народ није одабрао) настоји да оживи и избаци на површину. По свему судећи, недовољно свестан положаја српског народа и његовог интереса, али и сопствене улоге у изналажењу решења из нагомиланих невоља, Ћосић заборавља да је, до свог избора за председника Републике, као главни Милошевићев саветник, највише помогао да се многе од тих невоља нагомилају.
Мимо тога, он је у жељи да на површину извуче поражене “демократе” (којима је уистину припадао, макар и као “демократизовани” комуниста), предложио да их укључи у концентрациону владу “народног и државног спаса”. Био је то чист пучистички иступ легално изабраног Председника Републике.
За сваки случај, Ћосић је војницима честитао Божићне празнике. После изузетно драматичне своје приче, приче која ништа добро није обећавала (“никад нам није било теже, али има наде”), “православним војницима, свим грађанима који вечерас славе најузбудљивији хришћански и народни празник, желим спокојно и радосно Бадње вече”.
Таман толико, да не могу заспати од “обећаних” проблема. Чинило ми се тада да момак своју “мисаоност” користи да исрепада народ, а због таквог “јуначког” држања понегде се и каже да се на кукавици и циганска кола ломе.
р Два дана касније, 8. јануара, француска штампа пренела је изјаву југословенског председника Ћосића да Срби могу да бирају између “политичке и војне капитулације” и ризика од “напада најмоћнијих сила света”.
Невероватно леп избор. Можда је то човек заиста изговорио, али новинари из Србије, који, ваљда, нису могли да поверују у толику количину његове “мудрости”, нису то ни објавили.
р Наредног дана. 9. јануара, на скупу у Председништву Југославије, уз учешће повећег броја представника Србије, Црне Горе, Српске Крајине и Српске, Слободан Јарчевић, ондашњи министар спољних послова Српске Крајине, обратио се Добрици:
“Господине Председниче, Ви сте дужни да пошаљете армију у Херцеговину и да тамо сломите хрватску офанзиву. После тога, Хрватска се више неће усуђивати да напада Републику Српску и Републику Српску Крајину. Онда ће се спорови моћи решавати преговорима”.
Ћосића је то видно збунило, чак му је и брада мало задрхтала. Изговорио је, само:
“Ви мене позивате у рат?!”
“Да! Позивам Вас у рат!” – одговорио му је Јарчевић.
Тај дијалог, потпуно занемарујући чињеницу да је Српска Крајина била много угроженија од Српске, прекинуо је Радован Караџић, изјавом да Српска не зове у рат, “нама таква помоћ од Југославије није потребна. Једино што тражимо од Вас, господине Председниче, јесте да нас Југославија призна у границама које имамо”.
А Ћосић је рекао то што је рекао, упркос чињеници да је само дан раније, на седници Председништва Југославије договорено да ће Војска Југославије, ако србски народ у Српској Крајини и Српској буде угрожен, интервенисати против муслимана и Хрвата.
рНа Ђурђевдан исте године (1993), Скупштина Републике Српске, после седамнаестосатног заседања, остала је при ранијој одлуци да о прихватању (или неприхватању) Венсовог и Овеновог плана одлучује србски народ на референдуму 15. и 16. маја.
Прижељкивао сам такву одлуку. Не бих могао објаснити зашто, али не могу избећи утисак да би, по потписивања замишљеног плана, тамо стигло шездесетак хиљада (помињу се и седамдесет пет хиљада) војника са Запада, што би представљало потпуну окупацију Босне и Херцеговине. Па, ако баш хоће да дођу, тих неколико десетака хиљада војника нека дођу као освајачи, нешто друкчији ће бити “приступ ратној теми”.
Добрица Ћосић прокоментарисао је одлуку Скупштине Републике Српске нешто друкчије од мене: од горега изабрано је најгоре, горе није могло. Или, како је Добричину изјаву прочитао један од радијских спикера: “Од свих рђавих и кобних одлука јутрос, парламент Републике Српске донео је најгору и најкобнију одлуку. Ове зоре, овог сванућа, поражен је политички разум. Ова земља и народ ступају у велику неизвесност. Ја не знам шта ће донети идућа ноћ, идући дан овој земљи. То је све што могу да кажем”.
И не треба више. Не верујем да је овај народ на свом челу икада имао већу кукавицу од Добрице Ћосића. Можда су наши поодавни преци баш због њега смислили ону лепу досетку: У старо пркно страх се коти.
р Двадесет другог јануара 1993. године, Слободан Јарчевић обавестио је Добрицу Ћосића докле је хрватска војска напредовала на територији Републике Српске Крајине, да руши насеља и убија цивилно становништво, после чега је предложио да Војска Југославије, посебно Ратно ваздухопловство, притекне у помоћ крајишкој, те га је замолио да изда наређење у том смислу.
“Преклињао сам да то уради без одлагања, како би се избегле последице налик онима које је, кроз неки дијалог српских официра око неприлика из Првог светског рата, описао у једном од својих романа. Када сам још додао да генералима препусти у које ће време и на која места напасти, Ћосић се, као и 9. јануара, пренеразио. Почео је да објашњава како то он не може да учини, како је у питању велики ризик, како ће међународна заједница осудити Хрватску, како ће хрватска војска бити приморана да се повуче из Крајине… Упирао сам се да га вратим на почетак наше приче, да су операције хрватске војске у току, да ће Книн, ако се нешто брзо не предузме, бити уклештен са две стране, да ће Хрвати, у таквом случају, масовно сатрти Србе, да ће нам земља, ако их не победимо на бојном пољу, бити неповратно изгубљена…
Узалуд, Ћосић се на све то, на могућност овако трагичног исхода, није обазирао. Почео је да говори на такав начин да сам могао закључити да се покајао што је пристао на разговор са мном. На крају је рекао да војску неће слати у помоћ Крајини. То нисам оћутао, добацио сам му:
‘Тако нешто Ви не бисте написали у својим романима’.
Тад је изгубио контролу над собом. Викнуо је у слушалицу:
‘Мислите ли Ви да сте већи патриота од мене?!’
Разменили смо још покоју реч, али су оне за угрожене крајишке Србе биле без икаквог значаја. Председник Ћосић је заборавио због чега сам га звао и говорио је као да је у питању расправа о нијансама наших карактера, а не о крвопролићу на делу српске националне територије”.
р Код Јагоша Јовановића, у књизи Стварање црногорске државе и развој црногорске националности, Цетиње 1948, читамо да је “велики везир Махмуд Решид понудио владици Петру ИИ (Петровићу Његошу, владици Раду – ИП) Доњу Зету са Скадром, приморје од Бара до ушћа Црног Дрима и један дио Херцеговине под условом да Црна Гора призна ‘Инвеститурски султанов ферман’, тј. да призна султана за свога господара и ‘његову заштиту пред другим силама’. У томе случају, ‘Црна Гора остаје као аутономна област у турском царству’. Такав положај био би у неку руку сличан положају Србије за вријеме књаза Милоша. Владика Раде је одбио такву турску понуду. У писму којим је одговорио великом везиру Махмуду Решиду, Владика је истакао независност своје земље у односу на Турску, наводећи: ‘Док ме држе моји Црногорци не треба ми султанов берат ни ферман да владам, јер ја сам независан владалац, а ако ме моји Црногорци напусте, султанов ферман не може ме одржати’.
Тај одговор разљутио је великог везира и подстакао га да Црну Гору натера на покорност, тако што ће скадарски валија (гувернер) најпре покорити Брђане и одвојити их од Црне Горе. Са тим циљем, 23. априла 1832. године арбанашки Турци напали су Пипере и Бјелопавлиће, али су били потучени; једва су успели да се, у паници, повуку ка Подгорици”.
Владан Ђорђевић (1844-1930), лекар, политичар и писац, у својој књизи Црна Гора и Аустрија 1814-1894, Београд 1924, врло је критичан према Владичиној одлуци да без великог премишљања одбије турски ферман. “Одмах на почетку своје владавине, године 1832, доказао је Владика Раде колико је опасно кад је владалац – песник… Одбио је понуду великог Везира поносито као да је шпански хидалго… Овај поносити одговор владике песника коштао је најпре Црну Гору а после и цело Српство читаво језеро крви док је доња Зета, па и то без Скадра, постала српска”.
Пример Владичиног несхватања политичких и војних прилика, али и самовоље, био је и случај кад 10. марта 1835. године нешто око петсто Црногораца, “без знања и одобрења Петра ИИ, после тродневне борбе, отеше Турцима утврђено место Жабљак, који брани ток Мораче као и Подгорицу и Скадар. Владика је вратио Турцима Жабљак”, не обазирући се на црногорске жртве при освојењу тог утврђења.
У извесном смислу, и Добрица Ћосић може се сврстати у “песничку врсту”, што би свима који мисле као Владан Ђорђевић дало за право да његово државничко понашање прогласе штетним по интересе србског народа.
р А неколико недеља пред смрт, у свом последњем интервјуу објављеном 30. октобра 2018. године у београдском Куриру, Добрица Ћосић каже:
“Милошевић није имао никакве озбиљне могућности да реши национална питања. Прво, он је био комуниста, друго, био је титовац. На крају: врло нереално је процењивао европско стање. Није имао способност и спремност да сагледа и разуме европску констелацију. И ту је правио велике грешке. Потпуно је погрешно усмерио целу нашу спољну политику. Он је политичар нашег националног пораза”.
На питање Курировог сарадника “да ли онда после свега можете да кажете да је Милошевић најтрагичнија фигура у српској историји”, Добричин одговор је гласио:
“По нечему јесте. По судбини. На крају, мислим да је он убијен. И његов живот је трагичан и његова политика је трагична. Ја сам био његов противник, ми смо се потпуно разликовали у политици, али када данас добро размислим, тај човек је и жртва наше историје. Не знам ко би у том времену срећније прошао на његовом месту”.
Курир је, можда провокативно, запитао да ли мисли на себе или Милана Панића, а Добрица је одговорио “најмисаоније” што је умео:
“Панић је по мом мишљењу значајан тренутак наше националне политике, јер је разбио огромну изолацију коју је својом политиком створио Слободан Милошевић. Милан Панић је ишао у свет, у Европу, борио се, заступао наша национална мишљења, и дефинитивно је много је позитивнија фигура од Милошевића”.
Буди бог с нама!?
Момак који је годинама вирио из гузице Титове “досетио се” да друге проглашава комунистима и титовцима. А о реалности, способности, спремности, европском стању, националном поразу, разбијању изолације, позитивности, и разним другим Добричним будалаштинама да се и не говори. Нарочито оној да је он, Добрица, главни Милошевићев саветник, био његов политички противник, али и оној о Милану Панићу као “значајном тренутку”, разбијачу “огромне изолације” и заступнику “нашег националног мишљења” у свету “и шире”.
Илија Петровић / Васељенска ТВ
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.