Србство пред издисајем или размишљање о опстанку Срба 3. део

(Фото: Пиксибај)
Колонија

Бројне фирме из иностранства преносе у Србију део својих производних капацитета рачунајући да ће овде, с ослонцем на јефтину радну снагу и државну финансијску помоћ, уз обавезу да и сами „нешто“ уложе у пројекат и запосле „нешто“ радника којима ће, понегде, плате бити „нешто“ веће од минималних, остварити већи профит.
Како се нико од домаћих „крупних послодаваца“ не хвали отварањем производних погона јер се они углавном окрећу трговини, чини се да субвенционисање страних послодаваца све више мирише на претварање Државе Србије у колонијалну територију.
Компромис за Косово
Зна ли се да никад и нико није део своје територије слободном вољом предао другоме, поставља се питање да ли реч „компромис“, као звучнија од србске речи нагодба, или поравнање, има за циљ да они који у Србији, по формули „све за ништа“, брину о судбини Државе Србије и србскога народа, прогласе Метохију и Косово за некакав вишак, оптерећење, камен о врату… а све због тога што је, наводно, „важније љубити земљу своје деце, него земљу својих предака“, што је Србија „спремна за решење, али… да и једна и друга страна нешто изгубе“, што „не може једна страна да добије све, а друга да изгуби све“, те да јадни Срби које је „немогуће убедити… да прихвате да дају све, а са друге стране ништа“, ипак прихвате да, као уздарје за сопствену „доброту“, добију тврдподреп.
И све то у Земљи Србији у којој су грађани Србије, макар и номинално, донели Устав Републике Србије „полазећи од државне традиције српског народа и равноправности свих грађана и етничких заједница у Србији“, али и „полазећи и од тога да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја Покрајине Косово и Метохија следе уставне обавезе свих државних органа да заступају и штите државне интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима“.
И, сад, у жељи да управо поменути „грађани Србије“, нарочито Срби, буду гурнути у чељуст некакве злочиначке Евробовске уније, нуди се парола „да је важније љубити земљу своје деце, него земљу својих предака“, обећава „поравнање са неким“ тако што ће се нашој деци одузети оно што су им у наслеђе оставили преци, они који сада насељавају Небеску Србију, а којима ћемо се, ако очувамо Овоземаљску Србију и мит о заједничким прецима без кога се тешко може замислити Србство и опстанак србског народа, једнога дана (свако у своје време), придружити и ми којима се сада нуди „компромисна“ гиљотина.
Мали акционари
Држава Србија препустила је мале акционаре многих активних предузећа постепеном изумирању, без изгледа да икад „омиришу“ вредност онога што су заслужили током свога радног века, истовремено допуштајући „великима“ да власнике тих „малих“ акција бескрајно пљачкају.
Види се то лепо и на примеру малих акционара пољопривредног имања „Ирмово“, у близини Новог Сада, површине нешто више од седамсто хектара приграбљених пре скоро три деценије а у међувремену удвостручених – иако оно порно приказује губитке (једном је „признало“ и добит од чак петнаест хиљада динара!) –, у власништву непознатог „великог“ акционара који је без икаквих обавеза према малим акционарима, углавном полуписменим или једва писменим преживелим пољопривредним радницима (или њиховим наследницима), најпре користио око двеста, а сада користи око четиристо акционарских хектара.
Мањине
Велика Британија, као једна од колевки парламентарне демократије, Уставним законом о Северној Ирској из 1973. године не дозвољава Скупштини овог дела Уједињеног Краљевства да доноси било какве законе, већ само „мере“, а државног секретара ове аутономне заједнице, као највишу власт у Северној Ирској, ни случајно не бирају Северни Ирци, већ британска влада, односно енглеска краљица. Чак ни шефове департмана, који чине највишу извршну власт Северне Ирске, не поставља Скупштина ове заједнице него краљичин изасланик – државни секретар.
На сличним рестриктивним основама функционишу и „аутономне јединице“ у Италији, Шпанији, Финској, али прича се тиме не завршава. Неке демократске земље Западне Европе, као што је Француска (а то је случај и са Турском и Бугарском), ради заштите територијалног интегритета земље уопште не признају националне мањине, а неке чланице Савета Европе чији је један од основних циљева наводна заштита мањина (по правилу да „закони нису писани за нас, но за наши противници“), нити потписују нити ратификују документа Савета Европе о националним мањинама.
Како већ помињана Стратегија националне безбедности у Србији као своје „следеће интересе“ истиче „очување националних мањина, њиховог културног, верског и историјског идентитета… европске интеграције и чланство Републике Србије у Европској унији“, биће да она и не рачуна с опстанком србског народа као, с обзиром на права, привидно већинског у Србији: „тамо“, у Европској унији, србскоме народу резервисано је „право“ на потпуно уништење, у складу са „законом“ Карла Маркса (1818-1883), оца им њиховог антисрбског, да ред у Европи може бити остварен тек ако би се, физички, Србија могла извести на дебело море и потопити.
То се на демократском Западу уопште не крије, па смо пре скоро две године могли прочитати и изјаву америчког генерала Кертиса Скапаротија (1956), команданта европског дела Северноатлантског пакта, дату пред Одбором за оружане снаге америчког Сената: „Србија је највећи проблем у региону. Проблем је и цела српска нација“.
Маџарска
Маџарска отворено иступа са захтевима да се поништи Тријанонски уговор из 1920. године, по коме су Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, као наследници Краљевине Србије, једне од победница у Великом рату, припали Срем, Банат, Бачка и Барања. Јер, озакоњењем Тријанонског уговора није избрисано сећање на националну жалост проглашену у Маџарској у часу кад је тај уговор потписан. Још мање је заборављен поклич Не, не, никада, којим су маџарски владајући кругови одговорили на тај потпис и којим су поставили идејну и стварну основу будућем снажном реваншистичком покрету против наводног „неправедног мировног уговора“. Или, како је то Вук Винавер (1927-1986) записао у једној својој историјској студији, „мировни уговор је испунио жеље милиона угњетених народа старе Угарске и био је свакако мање зло од постојања старе маџарске државе. Жестоки напади на овај уговор омогућили су маџарском режиму да ојача своју власт у Мађарској и да дан који је међународним актом санкционисао стварање нове, мале Мађарске, али и ослобођење Ердеља, Словачке, Војводине итд, претвори у дан од кога је почињала борба нове мађарске државе против суседа“.
Чини се да у Србији нема отпора таквој „борби нове мађарске државе против суседа“ јер да има, не бисмо из једне наводно „културне и образовне“ емисије новосадске Телевизије (9. марта 2003) могли „научити“ како је Тријанонским мировним уговором из 1920. године угарска држава осакаћена а маџарски народ доживео несрећу и трагедију, те да се национално пробуђеним маџарским матурантима у бечејској гимназији масовно дају матурски радови на ту тему.
Али је сасвим извесно да смо заборавили поруку др Арчибалда Рајса, насталу недуго пошто је сачинио онај извештај о злочинима и угарске војске у Мачви, да „мислимо увек на то и говоримо увек о томе“.
И, као да нисмо приметили вест са средине априла 2019. године да је председник маџарске владе Виктор Орбан (1963) „врло ‘опасан и паметан човек’ који жели да ревидира границе у Европи“, а „само“ због тога што је „предлагао Пољској током украјинске кризе да поделе територију Украјине“.
То, за почетак јер је, ван сваке сумње, константа маџарске политике садржана у жељи, и захтеву, и очекивању, да се поништи Тријанонски уговор, али званичницима Србије и Маџарске, нарочито Србије, последњих неколико година не смета да се хвале како су „односи две земље на историјски највишем нивоу“.
А какав је то „највиши ниво“, може се видети из вести београдских Вечерњих новости (22. август 2005) да се „у варошици, у средњој Бачкој – Србобрану, точак историје поново окреће. Правоснажном судском пресудом, на званичним таблама и натписима уместо на мађарском Szrbobran, писаће традиционали мађарски назив овог места Szenttamas“. Дошло је до такве ситуације због тога што је „једним својим решењем од пре две године, покрајински секретаријат за прописе, управу и националне мањине обавезао локалну самоуправу у Србобрану да се… на званичним таблама и натписима који је исписан на мађарском језику уместо Србобран (или Szrbobran) користи традиционални мађарски назив места који гласи Szenttamas. Скупштина општине се својевремено жалила на ово решење, а општински јавни правобранилац је покренуо управни спор. После две године, колико је трајао, Окружни суд је правоснажном пресудом потврдио законитост рада наведеног покрајинског секретаријата и право на службену употребу традиционалних назива насељених места на језицима националних мањина“.
У овде преузетим редовима, као и у целом објављеном тексту, кључне речи су, несумњиво, традиционални мађарски назив. Према тумачењу извесног Тамаша Корхеца представљеног као покрајински секретар за прописе, управу и националне мањине, коришћење тих речи, и права која из њих проистичу, засновано је на Закону о заштити права мањина.
Ако је тако како човек каже, а нема разлога да се не верује ни њему ни наведеном Закону, онда је све то једноставна потврда да поред наивних и приглупих Срба све може да прође.
Поново се уводи угарска окупација Војводине Србске, налик оној која је постојала од 1941. до 1944, од 1914. до 1918. године, а богами и оној од коју деценију раније. Ако је савременим маџарским окупаторима пошло за руком да, мимо званичног назива Србобран, наметну Szenttamas, као један од традиционалних маџарских назива, али и оних ’99 одсто случајева (у којима се) ова одлука спроводи без икаквог отпора“, треба очекивати да исти ти Маџари без отпора натуре и Delvidek, маџарски традиционални назив за Војводину Србску током вишевековне угарске окупације, те да у званичну употребу врате и назив Јужна Угарска.
А да се заиста ради о још једној угарској окупацији, види се и из податка да речени Закон и не помиње „традиционалне“ србске називе и њихово враћање у редовну употребу у србским крајевима северно од Саве и Дунава, макар и у складу с истим тим Законом, на пример: Краљевина Југославија (између двају светских ратова), Краљевина Србија (бар пет или шест дана, од доношења двеју одлука о присаједињењу Срема, Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији), Војводина Србска, односно Војводство Србија и Тамишки Банат (од Мајске скупштине 1848. до укидања, мада је војводски наслов и после тога остао у ионако предугој титули аустроугарског цара).
Повратком традиционалној угарској еконимији у Војводини Србској наговештава се коначни слом србске националне мисли и нестајање србског националног бића не само на овом делу Србске Земље.
Претходни део тога посла већ је обављен: Национални савет маџарске националне мањине, са седиштем у Суботици, поодавно је на својој званичној „веб“ презентацији објавио ‘Назив насељених места у Војводини на маџарском’ – у 45 (четрдесет пет) општина пописано је око 380 (триста осамдесет) насеља именованих по номенклатури наслеђеној из традиционалног времена док су се Банат, Бачка и Срем налазили под угарском окупацијом. На пример: Моdоs – Јаша Томић; Маgyarittabe – Нови Итебеј; Raros – Милетићево; Istvanfelde – Крајишник; Tiszaszentmiklos – Остојићево; Szolnok – Жарковац; Nagybecskerek – Зрењанин…
У тренутку када то такозвана међународна заједница оцени прикладним (а неки евробовски расположени јадни Срби то једва дочекају), маџарски именослов насељених места по Војводини Србској послужиће маџарским сепаратистима као несумњив доказ да је Војводина Србска, у маџарској номенклатури Vajdasag Аutonom Таrtomany, изворна маџарска земља, да су називи појединих места исписани на маџарском језику старији од србских (неки од тих србских „млађи“ су од сто година), да су Срби у тим крајевима новији народносни слој (од јуче, такорећи), те да то потврђују и „знања“ званичне историјске „науке“ у Срба о недугој србској старини у Панонији.
Тешко је предвидети када ће се такозвана међународна заједница упустити у тај злочиначки подухват, али искуство са шиптарским терористима, као и оно што се пред нашим очима дешавало у Хрватској, Маћедонији, Херцеговини, Босни и Црној Гори, требало би да на власт у Србији (и не само на власт, већ и на Србе који србски мисле) делује отрежњујуће.
Мигранти
Пре тридесетак и нешто година, амерички геополитички стратези рачунали су да, у сарадњи са Турском, распад Брозове Југославије и формирање „суверене“ Босне и Херцеговине искористе за стварање исламске државе у Европи, чија би муслиманска мањина, преко пресељавања десетак милиона муслимана из Турске, била претворена у већину. Рачунало се тада са простором не само од Босанске Крајине до Дрине, већ и са Шумадијом, с тим да се тај велики турски пројект оствари током десет година. За тако замашан подухват било би нужно остварити географске везе са Турском, најбоље непосредне, тако што би Србија била принуђена да Косову и Метохији и Рашкој „дарује“ статус политичких аутономија или независности. А да све то не би испало превише упадљиво, Сједињене Државе потрудиле су се да Европска заједница поверује како је цео подухват под њеном непосредном контролом.
Ако турски пројекат и није прошао, његови „идеолози“ побринули су се да га замене такозваном азилантском кризом, односно пребацивањем милионске масе наводних избеглица из Авганистана, Сирије, Ирака… у Европу. По несрећи, на „европском“ путу огромне већине тог „избегличког“ света нашла се Србија.
Данас, отворену антиизбегличку политику воде управо оне земље које су и изазвале избеглички талас уводећи им „западну демократију“. Пре свих, то су Америка и Велика Британија, спремне да „радо“ прихвате по десетак хиљада азиланата, али чији аналитичари „великодушно“ већ сугеришу да бригу о онима „преосталим“ стотинама хиљада избеглица преузме Србија.
У прилог овоме, већ смо чули извесну Бранкицу Јанковић (1973), поверeницу за некакву равноправност у Србији, која је „равноправно“ наговестила „могућност насељавања неколико хиљада азиланата у ненасељена подручја по Шумадији“. Но, имајући у виду не само оно што садржи споразум о реадмисији (потписан под притиском европских земаља које ће, уз извесне услове, враћати избеглице у Србију), већ и расположење актуелне власти у Земљи Србији да се преко петвековног принудног исламског искуства кандидује за добровољни прихват лажних избеглица, односно стварних колонизатора задужених да Србију и Србство коначно потопе и тако, у складу са замислима Карла Маркса, усреће Европу, лако се може десити да све то убрзо постане реалност.
Минимална плата
Власт у Држави Србији упорно се поштапа на лаж о просечној плати од око 510 евара, упркос истини да се огроман број запослених креће у цифрама око 30.000 динара месечно.
Признајем да не знам ни једно једино лице са платом од 510 евра, али свакодневно слушам оне који се жале на минималну плату од око двадесет пет-шест хиљада динара. Па још кад сам чуо да немали број њих заиста редовно добија толико (преко рачуна), али да наредног дана мора послодавцу (на руке) вратити седам или осам хиљада (иначе следи отказ), морао сам се запитати на који се то начин смањује незапосленост у Србији; да ли људи беже из Србије и од наводних 510 евра у просеку или, можда, умиру од оних седамнаест-осамнаест хиљада динара у стварности.
Наравно, нико од тих минималиста не протестује јер ће остати и без оне цркавице од те јадне седамнаест-осамнаестохиљадне стварности, а то би утерало у лаж и оних претпостављених а обећаних 510 евра.
Па ми се, наивном какав сам, чини да би просеке ваљало приказивати степенасто: до 30.000; преко 30.000 до 50.000; преко 50.000 до 100.000… после чега би могло бити видљиво помоћу којих „трикова“ неки „пословни људи“ (мало пословни, много мање људи) не плаћају порез, али зато купују хотеле, јахте, авионе и разне друге сличне играчке.
Народна скупштина
Народна скупштина у Држави Србији није народна, она је страначка. Народ уопште не може утицати на скупштинске ставове јер он није ни бирао оне који су упали у посланичке клупе (или из њих „оправдано“ одсуствују незаинтересовани за судбину србскога народа, али зато врло одушевљени својим „статусним симболима“ у законодавној власти), они су се тамо нашли као тренутни чланови неке од „изабраних“ политичких групација, или су тамо намерно „прелетели“, као онај Калигулин коњ именован за сенатора римског. Многи од тако „изабраних“ нису до сада ни реч изговорили са скупштинске говорнице, али им за то не треба замерити: свима је јасно да за то нису способни и да им додељена улога пристаје колико и магарету самар.
Национални савет
Срби су у Србији, својој матичној Држави, подређена народносна групација јер они, као што је то случај са мањинским групацијама, немају свој Национални савет. Србски. А и да имају, у њему се не би смели наћи предводници политичких странака или, не дао бог, чланови Академије наука.
Незапосленост
Почетком децембра 2019. године сазнали смо да је „незапосленост у Србији на историјском минимуму, девет и по посто, као резултат учињеног у последњих пет година“.
Мада, није неважан ни податак да један повелик број младих и нешто старијих студира на још већем броју најразноврснијих факултета, укључујући и факултет за икебану, тако да се стварна незапосленост и даље не може разазнати у магли.
Јесте, повелик број незапослених, или запослених а са никаквом платом, било да се ради о занатлијама, било о висококвалификованим стручњацима, отишао је у иностранство, оставио своје радно место некоме ко је до тада био без посла – тако да жвака о повећаном запошљавању, односно о смањеној незапослености, може користити само за засенити простоту; и то, а не само смањени наталитет, „доприноси“ депопулацији, односно чињеници да се становништво у Србији стално али сигурно осипа.
И осипаће се јер је Немачка уклонила рампу која је преостале квалификоване Србе онемогућавала да и досад избегну терор некаквог минималца од двадесетак-тридесет хиљада динара месечно.
Немачка
Мада неки историчари и геополитички аналитичари подсећају да су велике силе створиле и прву и другу Југославију са циљем да Немачкој „онемогуће приступ Блиском истоку – главним светским залихама нафте и економској арени Индијског океана“, и верују да је Немачка претходних деценија била спремна на споразумевање са Југославијом, потом и Србијом, тешко је поверовати да се радило о искреним понудама.
Велики Рус Фјодор Михајлович Достојевски (1821-1881) писао је да су „занесеност, охолост и бескрајна вера у своју неограничену моћ опили све Немце – народ који је ретко побеђивао али који је, за дивно чудо био често побеђиван“, а ранији југословенски политички кругови не верујући у немачку спремност на споразум и неутралност, радије су се окретали својим савезницима из светских ратова. Кад је почетком деведесетих година прошлог века, док се друга Југославија налазила у фази распада, Немачка „уочила идеалну прилику за коначно рушење велике препреке на путу ширења политичког и економског утицаја ка Блиском истоку“, показало се да је Достојевски до танчина предвидео шта ће се дешавати, те да ће се један његов суд потврдити и у нашем времену: „За Немачку је наступио нови, сјајан и значајан период у њеном развитку. Дакле, нису се појавили само понос и шовинизам, већ се појавила и лакомисленост у односу на читаву Европу“.
Подразумева се да Србија, сама, нема изгледа против такве Немачке; тек ако би се десило да „остала“ Европа разабере да се немачки шовинизам и лакомисленост тичу и ње, геополитичке прилике на правцу ка нафтним изворима у Азији промениће се из основа.
Дотле, „пријатељство“ са Немачком и њеним лидерима, о којем ових година често слушамо, води Србију у самоуништење.
Нови светски поредак
Религија Новог доба осмишљена на северноамеричком острву последње деценије 19. века, има и задатак да православне Србе интегрише и социјализује према жељи демократске (ненародне) власти, те да од Србије начини земљу која неће бити ни држава ни нација. Србија, дакле, треба да буде лишена најзначајнијег обележја стабилне државе – националног језгра србског државотворног народа, а србски народ ваља претворити у безличну масу отуђену од сопственог историјског, културног и људског бивствовања, али зато затровану страшћу за зарадом и потрошњом и, наравно, с усађеном кривицом за наводни заједнички злочин против човечности.
Не само по томе, такозвани национални интерес Сједињених Америчких Држава највећа је опасност за Србију и србски народ.
Нажалост, на сваком је кораку видљиво да Држава Србија „пуном паром“ примењује сва начела такозваног новог светског поретка, почев од разбијања породице… не хајући за било какву и било колику заштиту србских националних интереса у сопственим државним границама.
Тешко је знати због чега се она тако односи према србским националним интересима: да ли их она не препознаје или не признаје, да ли их она, чак и када их признаје и препознаје, не сме бранити, да ли она, у крајњем случају, не верује да уопште постоји нешто што би се могло препознати и признати као србски национални интерес…
Илија Петровић
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.