Станови ниског квалитета по високој цени
Грађевинска индустрија у Србији ушла је у кризу, станови ниског квалитета продају се по високој цени. Што је могуће мање квадрата, што је могуће јефтинији материјали, што је могућа већа цена, оцењује портал Градња.рс. Kако се додаје у тексту Kакви су станови које купујемо, изостанак државне интервенције на тржишту стамбених некретнина, допуштање непоштовања техничких прописа и лабави институционални оквири створили су специфичне тржишне услове.
Оцењујући квалитет станова, аутор наводи да да се су критеријуми за оцену стана локација, цена, структура, квадратура, док извештаји о просечном класном разраду и квалитету станова нису доступни.
Др Мирко Тодоровић који је докторирао на ову тему сматра да сваки стан, као и сваки други производ, мора да има свој класни разред и да сваки стан као производ којим се тргује на тржишту мора имати сертификат о квалитету. У супротном, недовољно информисан купац има велике шансе да по високој цени купи заправо неквалитетан стан.
Сертификат о квалитету стана може помоћи да се боље оцени стан који купујемо. То је документ који на јасан и разумљив начин купцу пружа кључне информације о свеобухватном квалитету стана. Зависно од својих појединачних и укупних квалитета, стан може бити разврстан у један од 8 класних разреда (Г, Ф, Е, Д, Ц, Б, А и А+).
Др Мирко Тодоровић, у својој докторској дисертацији на коју се позива Градња.рс, анализира и упоређује квалитете станова на неколико атрактивних градских локација на Новом Београду.
Он је анализирао и станове у стамбеним насељима Wест 65 и АБлок. Он наводи да је трособан стан од 74 квадратних метара у стамбеном насељу Wест 65 оцењен са 134 бодова и припада класном разреду Б2. Такав стан се у огласима продаје од 2500 до 3000 евра. Трособан стан од 68 квадратних метара у стамбеном насељу А Блок оцењен је са 102 бодова и припада класном разреду Ц2, и он се продаје по сличној цени иако су станови за два различита класна разреда.
Нова економија
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.