Србска црква и данас на искушењу
- Обичан србски свет, онај кога зовемо Живом Црквом, своју православну духовност испољавао је поштујући породичне култове: крсне славе, брак, рађања, сродство, упокојења, култове предачке јер Небеска Србија није ништа друго до сви наши преци од почетка настањени у њој.
- Нажалост, та Жива Црква није увек имала потпору у њеним предводницима, онима које уопштено називамо јерархијом. Потврду за то налазимо и у књизи Бранка Павићевића, Књаз Данило I Петровић Његош : Књаз црногорски и брдски 1851-1860, Београд 1990.
- Владику су оптуживали неки његови сарадници за пријеку нарав, за жестоке обрачуне са свим лицима која се нијесу покоравала његовој вољи и схватањима. Дешавало се… да су за Владичине владавине многи људи кажњени најстрожим казнама само (због тога) што се у њих посумњало да би могли направити нешто што није било у складу са његовом вољом
Поглед у затамњену прошлост
Само подсећања ради, реч-две о приликама које су, углавном без неких битнијих разлика, пре сто педесетак или двеста-триста година владале по целој Србској Земљи, према томе и у Старој Црној Гори, и у Брдима, и у Старој Херцеговини, и у Србскоме Приморју, у време када је свештенство, парохијско или монашко, представљало најбројнији а понегде и једини интелектуални слој у србском народу.
Скоро по правилу, свештенички позив у крајевима које управо поменух обављан је као породично наслеђе, због чега је писменост у том кругу почесто била на нивоу онога попа Мића из Горског вијенца: ум… дам… ам… би… ну… но… на… ша… ра… чија је писменост пропраћена стихом „лијепо ли ова сабља чита“. Ипак, такви какви су били, они су своје братственике и племенике окупљали око себе на црквеним свечаностима, а често су их предводили и у бојеве. Са тим у вези, једном се, у време Другог балканског рата, када је видео како су су Бугари злочиначки понашали према србској нејачи, Никола Велимировић (1881-1956), тада суплент београдске Богословије и учесник у србским ослободилачким ратовима, потоњи Свети владика Николај Охридски и Жички (Лелићки), одрекао свога миротворства и рекао да му је тек тада постало јасно због чега су србски свештеници за турска земана испод мантије имали кратку пушку или сабљу а на дохват руке и дугу пушку.
Обичан србски свет, онај кога зовемо Живом Црквом, своју православну духовност испољавао је поштујући породичне култове: крсне славе, брак, рађања, сродство, упокојења, култове предачке јер Небеска Србија није ништа друго до сви наши преци од почетка настањени у њој.
Нажалост, та Жива Црква није увек имала потпору у њеним предводницима, онима које уопштено називамо јерархијом. Потврду за то налазимо и у књизи Бранка Павићевића, Књаз Данило I Петровић Његош : Књаз црногорски и брдски 1851-1860, Београд 1990, у наводу да је руски дипломата Јегор Петрович Коваљевски за време свог боравка на Цетињу (1838) „имао прилике да чује мишљење истакнутих првака Црне Горе о владици Раду, Петру Другом, његовој нарави и склоностима, његовим методама управљања и начину обрачуна са онима који нијесу поштовали његову вољу. Владику су оптуживали неки његови сарадници за пријеку нарав, за жестоке обрачуне са свим лицима која се нијесу покоравала његовој вољи и схватањима. Дешавало се… да су за Владичине владавине многи људи кажњени најстрожим казнама само (због тога) што се у њих посумњало да би могли направити нешто што није било у складу са његовом вољом. За вријеме његове ‘строге владе’ побјегло је много лица из Црне Горе на турску територију, гдје су, по правилу, наилазили на добар пријем код турских власти, спремних да од црногорских избјеглица стварају личне непријатеље Владичине и велике противнике његове политике. Да би на неки начин спријечио оваква настојања турских власти, Владика је прибјегао ‘завјереничком методама’, па је по Црној Гори и другдје тражио лица да организују убиства таквих противника, не жалећи средства за такве сврхе. Тако је у Црној Гори било створено ‘суверено увјерење да се од казне Владичине не може сакрити’, па се стога свако без роптања покоравао“.
Мада је Коваљевски могао поверовати да је у неким од тих прича о Петру II било и зависти оних који су о њему „знали све или понешто“, он је врло лако запазио да је црквени живот у Црној Гори био скоро замро, да су цркве потпуно запуштене, да у неким црквама једва да постоји по једна или две иконе и да се цетињска митрополија „налази у жалосном стању“.
Иако је тестаментом владике Петра II владичество остављено Данилу Станкову Петровићу Његошу (1826-1860), владичином синовцу, он је претходникову предсмртну жељу презрео и, у своме безбожништву, призвао сатану: у четири наврата, увек на велике хришћанске празнике: по једном на Тројичиндан и Аранђеловдан и два пута на Петровдан, предузео је терористичке походе на троје србских Брда, а митрополијски трон држао је упражњен седам година. Било је наговештаја да ће Данило, непосредно по повратку из Русије, за владику црногорског и брдског именовати Никодима Раичевића, архимандрита острошког, али је све завршено на наговештају. Тек 1858. године, књаз Данило се „досетио“ да то „радно место“ попуни, тако што је за новог митрополита изабрао јеромонаха Никанора Ивановића (1825-1858-1860-1894), сабрата манастира Савине, родом из Дрниша а пореклом из Његуша. Због тога што се августа 1860. године није појавио на сахрани Даниловој, митрополит Никанор био је одмах смењен, а на његово место дошао је архимандрит Иларион Рогановић (1828-1860-1882), до тада настојатељ манастира острошког.
Заједнички против Срба
Више речи биће изговорено о збивањима чији сведок може бити и понеко од оних којима се буде дало да ово прочитају.
Јуна 1935. године, у затвору у Сремској Митровици, „вођство Хрватског народног Усташког покрета и вођство Комунистичке странке у Краљевини Југославији, овлашћено и споразумно са свима Хрватима легалних и илегалних формација“, споразумели су се да „на себе… преузму дужност заједничке борбе и међусобно помагање у сваком случају потребе до постигнутог циља: РАСПАДАЊЕ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ДРЖАВЕ И СВЕГА ШТО ЈЕ СРПСКО И ПРАВОСЛАВНО“. Образложено је то жељом „Хрватског народа да ће икада доћи час ослобођења испод српског јарма“, и историчним објашњењем „Југословенске Комунистич-ке странке… да комунизирање Балканског полуострва не може доћи док се не сломи кичма српства и православља, јер је познато да су то два фактора која су омела продирање Османлија на запад и Аустрије на исток“.
У једној својој књизи мемоарског карактера, Милован Ђилас (1911-1995), зван и „Принц Политбироа“, један од најзначајнијих комунистичких идеолога југословенског ратног времена, казује да су усташе пристале на сарадњу са србским комунистима, и признавале их, само због тога што су сматрали да су они, „постајући комунисти престали бити Срби“ (Споменица Динарске четничке дивизије 1941-1945, Друга књига, Оренџ-вејл/САД 1998, 90).
У духу поменутог споразума, Јосип Броз (1892-1980), познатији као ДругТитоЈашеНаЧелуКолоне, у улози генералног секретара Комунистичке партије Југославије, пред сам рат (после двадесетседмомартовског пуча) издао је поверљиву директиву свима партијским комитетима да пруже „сву нужну подршку усташама, Македонцима, Албанцима и другим националним организацијама уколико би оне могле допринети што бржем збацивању садашњег режима. Помоћ треба пружити и црногорским сепаратистима, ако прихвате антиројалистичку линију у Црној Гори“. Са таквим „заслугама“, он је могао остати у Загребу радећи партијски посао све до краја маја 1941. године, када је, без икаквих „граничних“ проблема, прешао у Београд. „Неки Срби-комунисти уживали су гостопримство усташке државе… Светозар Вукмановић се слободно кретао по НДХ, па се чак и лечио у усташкој болници. Својим везама омогућио је Кардељу да добије усташку пропусницу да из Сарајева отпутује у Љубљану, да успут сврати у Загреб и тамо, са знањем усташких власти, с Владимиром Велебитом, остане два месеца“ ( Споменица Динарске четничке дивизије 1941-1945, Прва књига, Торонто/Канада 1993, 460-461).
Комунистичка ратна стратегија
Као упечатљив траг партизанске ратне „технологије“ остала је наредба Врховне партизанске команде (Строго Пов. број 39. од 27. децембра 1941), коју је свим партизанским командантима и политичким комесарима на положајима упутио Арсо Јовановић (1907-1948), до рата капетан прве класе Југословенске краљевске војске, у рату начелник Штаба исте те Команде, потоњи генерал-пуковник Југословенске армије.
У наредби је недвосмислено истакнуто да је „личност Драже Михаиловића и његов оштри дух јасно увидео право стање ствари и знао је јасно и разговетно да прикаже југословенским народима поготово српском са ким и у ком правцу југословенски партизани воде борбу. Поред овога његова личност и храброст окупила је око себе свеукупни српски народ и све најбоље борце; због чега морал, поуздање и вера у победу слабе сваког дана код наших борбених јединица, а тим пре што сви резултати наших до сада вођених борби са четницима, забележени су код ове команде као посве равни нули. Последице оваквих по нашу ствар поражавајућих неуспеха, без обзира на изнете чињенице, односно ауторитета Михаиловића, вођство ове команде у многим правцима може са правом приговарати партизанским командантима и пол(итичким) комесарима, а наиме: што се нису до сада стриктно придржавали комунистичке идеологије и да су се у досадашњим војним и политичким акцијама као и у правцу пропагандистичком у свему показивали кукавички и неспособни својих задатака и положаја за које су се за ове дане пуних двадесет година спремали…
…С тога, а под претњом смртне казне, НАРЕЂУЈЕМ:
1. Да се команданти и пол. комесари, официри, подофицири, каплари и војници свих родова имају безусловно у будуће у свим правцима придржавати и покоравати комунистичкој идеологији.
2. Дражу Михаиловића и његове војне и политичке сараднике треба што пре ликвидирати (види наредбу ове Команде од 11. дец. 1941. г., под строго пов. број 14).
3. Против окупатора комунистичке јединице не могу се борити, зато што је окупатор и сувише јак, што је способан и спреман да уништи једним замахом нашу целокупну организацију, ако то интереси буду захтевали. Снаге окупатора су врло јаке и свака наша борба против окупатора унапред је осуђена на пропаст. (Били су комунисти у праву, јер и званични немачки подаци казују да је немачка војна сила у окршајима по Југославији од 1941. до 1945. године имала мање од тридесет хиљада погинулих, рањених и несталих војника; зна ли се то, мора се поставити питање с ким су то партизани ратовали безмало четири године – ИП).
4. Такође и са усташама бесмислено би било са наше стране да се води ма каква војна акција с обзиром на њихово модерно наоружавање од стране окупатора, а друго што усташе у овом по нас згодном времену истребљују српски народ који је у огромној већини против нас. Наш задатак није у томе, да се организује борба против окупатора и усташа, јер бисмо у том случају потпуно ослабили сасвим узалудно завршну фазу борбе за наше ослобођење када ће нам снага бити најпотребнија. Окупатора има да скрше и отерају из наше земље светски догађаји и Совјетски Савез, наша мајка. Живео СССР! За нас је комунисте најважније у томе: организовати покрет и прикупити снаге против четника. Четници су наш први непријатељ, против кога треба употребити сва могућа и немогућа средства ради њиховог уништења, јер на други начин њихов отпор не може се сломити.
5. Да би се код окупатора могао изазвати већи гњев и реакција против српског народа, командантима стављам у дужност да из својих подручја и борбених јединица изаберу најпоузданије и најхрабрије другове којима ставити у задатак, да с времена на време из заседа убијају по једног или више окупаторских војника, како би окупатор на основу тога предузимао репресалије против непослушног српског народа и његовог вођства“…
Ово последње као „логистичка подршка“ немачкој наредби да се за једног погинулог немачког војника стреља сто Срба а за једног рањеног педесет, што је октобра 1941. године завило Крагујевац у црно.
Примена управо цитиране Наредбе
Из исте кухиње јер је један од потписника био Милован Ђилас, члан Политичког бироа КПЈ, члан Врховног штаба и опуномоћени делегат Централног комитета за Црну Гору са ванредним овлашћењима (други потписник био је Владо Мартиновић Бајица), 5. фебруара 1942. године изашла је Наредба КПЈ за Црну Гору, Боку и Санџак, под ознаком „Строго повјерљиво“, у следећем тексту:
„НАРЕЂУЈЕМО:
Командантима и политичким комесарима са подручја: Колашина, Мојковца, Берана, Бијелог Поља и Андријевице, да одмах без размишљања и тражења неких додатних објашњења под хитно организује напад на васојевићко племе јер су они велики – Срби.
Њих треба најстрожије казнити убијајући све редом, све за кога се зна да није за нашу идеологију. Не руководећи се на пол и старост, жене и дјецу, не питајући никога за кривца. Куће конфисковати, а потом запалити, стоку заплијенити.
Уколико би неко од партизанских војника покушао да не поступи по овој наредби, команданти имају такве на лицу мјеста стрељати.
Приликом напада на Васојевиће партизанска војска мора добро водити рачуна, да не дође до сукоба између њих и окупаторске војске, коју наше партизанске јединице не смију да нападају, придржавајући се строго наредбе Врховне партизанске команде издате 27.12.1941. године а са којом су упознати сви наши команданти и политички комесари и повјереници“.
Макар колико ова наредба била „строго повјерљива“, убрзо су „послате поруке свим вођама устанка (у Васојевићим) да се спремамо за одбрану од комунистичке напасти…. јер се прочула вијест да су комунисти у Андријевачком срезу основали Комски одред. Нека шака комуниста и мали дио омладине која је пришла комунистима. Тај Комски одред… по свом садизму, дивљаштву и нечовјечности превазишао је све партизанске одреде у Црној Гои… Најважнији задатак тог Комског одреда је прављење спискова за ликвидацију и сама ликвидација“ (Миро Микетић, Кроз пакао и натраг, Београд 2010, 71).
На истој тој линији била је и „инструкција“ Врховног штаба Народно-ослободилачке војске и партизанских одреда Југославије (НОВ и ПОЈ), са потписом њеног врховног команданта, маршала Југославије већ поменутог ЈахачаСаЧелаКолоне, издата Главном штабу НОВ и ПО Србије, 5. фебруара 1944. године, са „Положаја“:
„Када будемо ушли у Србију, постријељат ћемо све кулаке и домаћине, а нарочито све индустријалце.
Имовину великосрпске буржоазије, поглавито индустријске објекте и творнице, ћемо пренијети у Хрватску и Словенију.
Наријеђујем особито строго понашање према српском народу, који је, у више наврата показао непослух и оданост монархији, коју ми желимо искоријенити.
Посебно скрећем пажњу друговима из ПО Србије да дјелују оштро и без сентимената према својим рођацима и пријатљима, јер је опћи циљ изнад свих наших емоција. Дапаче, другови из ПО Србије морају показати већу строгост од других.
Према припадницима ЈВуО и четничким јединицама не показивати никакву милост“.
Комунисти као ратни победници
Према сведочењу Душана Биланџића (1924-2015), некадашњег партијског и самоуправљачког теоретичара који се историјом бавио по „партијској линији“, Јосип Броз је, десет дана по ослобођењу Београда, „на сједници Политбироа Комунистичке партије Југославије рекао: ‘Ми се у Србији морамо понашати као окупатори’. Зашто? Зато што је Србија листом била против федеративног уређења Југославије… Шта Тито ради? Успоставља диктатуру. Против београдске чаршије. Против свих странака. И разјурио их је… Наравно да је био диктатор. И деспот. А шта он хоће? Има визију. Хоће сломити великосрпске претензије. Зашто се не жели признати још једно велико дјело, можда управо његов највећи гријех у очима великосрпских идеолога? Створио је три нове државе, плус двије полудржаве: државе Македонију, Босну и Херцеговину и Црну Гору, те покрајине Косово и Војводину… Зато да би блокирале великосрпску идеологију“.
Ван сваке сумње, „блокадом великосрпске идеологије“ обухваћена је и Србска православна црква, чије се разарање убраја у понајзначајније комунистичке успехе: чини се да су комунисти после рата порушили више православних цркава, попалили више манастирских библиотека и злостављали више архијереја и свештенослужитеља него сви србски крвници заједно за време његовог трајања. Тиме су они стали иза личног Хитлеровог наређења команданту југоисточног фронта Александру фон Леру: „Уништити српску интелигенцију, обезглавити врх Српске православне цркве, и то у првом реду патријарха Дожића, митрополита Зимоњића и епископа жичког Николаја Велимировића, као и монахе и монахиње српских манастира“.
Због таквог званичног комунистичког односа према Србској Цркви, патријарх србски господин Гаврило (Дожић, 1881-1950), Морачанин родом, упутио је Јосипу Брозу, 16/29. марта 1949. године, један протест. Користећи тада расположиве податке о њеној злој судбини, он је истакао:
– од почетка рата пострадало је 550 свештеника и порушено преко 250 храмова и манастира;
– још није васпостављено црквено јединство, због тога што нова власт не дозвољава православним свештеницима да се врате у своје парохије по Маћедонији;
– један епископ и преко шездесет свештеника тада се налазило на робији, пет архијереја је злостављано, а црквене литије и бадњачке поворке се спречавају;
– бројни храмови су обесвећени, демолирани и претворени у магазине с најразличитијом наменом;
– у Шуљму, у Срему, храм је потпуно опустошен, а неки безбожници користили су га, исто као и путир за причешће, за вршење нужде;
– чак и после више деценија боравка и рада у неким парохијама, многи свештеници протерани су у своја родна места;
– у Горњокарловачкој епархији, где су усташе за време рата уништиле 145 цркава и 44 капеле, после рата је срушено још шест цркава;
– цркве се руше и по Србији;
– одузимају се црквена имања и парохијски домови;
– законом о аграрној реформи Цркви је одузето 20.000 хектара земље;
– од манастира је тражено да своја имања унесу у радне задруге, а на име „обавезног откупа“ разрезивана су давања која се нису могла испунити, па је тако од манастира Војловица тражено да испоручи огромну количину меса или да уђе у радну задругу;
– спречава се штампање верских публикација (једино је Гласник Србске Патријаршије допуштен у малом тиражу), а већ припремљен слог православног календара био је растурен;
– испред митрополита црногорско-приморског Јоаникија (Липовца), убијеног половином 1945. године у једној јарузи под Букуљом, током „истраге“ дефиловали су „комунистички крвници… и сваки је на свој начин искаљивао свој злочиначки партизански нагон према окованом митрополиту: неко у шамарању, неко у чупању браде, неко у пљувању, а мајор Василије Чиле Ковачевић донео му је путир пун свеже крви од убијених четника (како је он то рекао) и тражио је од митрополита да се ‘причести’ том крвљу“; баш као да се васпитавао на „светлом примеру“ свог великог претходника из Француске револуције, глумца Грамона, чувеног по томе „што је лобање гиљотинираних разбијао, вадио из њих мозак, па онда у њих сипао крв мученика и пио је као вино из пехара“;
– патријарх Гаврило (Дожић) умро је 1950. године „изненада“;
– Јоаникијев наследник на митрополијској столици Арсеније (Брадваревић, 1883-1963) злостављан је и 1954. године осуђен на затворску казну на једанаест и по година, коју му је Врховни суд Црне Горе „великодушно“ преполовио (5,5) година, због тога што је „нанео увреду католичкој цркви у Југославији тиме што је рекао да је она благословила геноцид над српским народом“; неке појединости о томе, ја сам правовремено сазнавао јер су са мном у исти разред Гимназије ишле две сестре којима је Митрополит био мајчин ујак;
– епископ Варнава (Настић) годину дана касније осуђен је 1955. на 11 година, а умро је 1964 – „под врло чудним околностима“;
– патријарх Викентије (Проданов) умро је 1958 – „под врло загонетним околностима“;
– и тако даље.
То ће рећи да су немилосрдно прогоњени сви Срби неспремни да јеванђеоску науку замене оном коју је проповедао друг Маркс (1818-1883). „У том смислу“, били су забрањени сви црквени православни обреди, комунисти су толерисали верска и национална права сваком осим Србима па су, према сведочењима људи који су војску служили непосредно после рата, у службене евиденције једино њих уписивали као „Југословене“ и „без вере“, а у неко послератно време у Црној Гори у матичне књиге рођених могла се уписати свака националност новорођенчета осим србске. Тако су комунисти стварали нове нације чији данашњи предводници тврде да са Србима никад нису били ни у суседству, а камоли да су (далеко било!) некад и сами били Срби. Комунисти су, уз то, директно одлучивали и о избору патријарха и о изборима владика (зато није ни чудно што је међу србским архијерејима било и оних за које би се пре могло рећи да су „другови из комитета“ него духовници), а тиме припремили и терен за разбијање Србске православне цркве уопште: из ње се већ издвојила такозвана Маћедонска православна црква, а пред нама, у нашем времену, ствара се и „аутофекална Црногорска православна црква“, при чему ће, како сада стоје ствари, ови наводници ‡ брзо сами пасти! Ону прву за сада је признао једино Ватикан, а ову другу ваљда нико осим актуелне црногорске комунистичке власти, „прикривене“ под називом демократска партија социјалиста.
И јасно је зашто је све то чињено: „велики комунистички учитељи“ добро су знали да ће један народ најсигурније уништити када му разоре темеље духовности, културе и националног памћења и када га преведу у „нешто друго“, па су тако Срби „превођени у Југословене“ или у „друге нације“ док се свима осталима нико није мешао у оно што су били или што су имали. Истих схватања био је и њихов настављач Адолф Хитлер (1888-1945?) који је написао да „народ коме уништите споменике, за две генерације престаје да постоји као народ“.
Због тога је србски историчар уметности Миленко Николић, већ скоро пола века „на привременом раду“ у Немачкој, и рекао да „сви могу да кажу оно што нису, само Срби не могу да кажу оно што јесу“.
Илија Петровић
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.