Радан – планина где поток тече узводно, а угашен аутомобил иде узбрдо
Радан планина проглашена је парком природе 2017. године. И док је са северне стране Радана у долини Топлице, због Ђавоље вароши и познатих бањских лечилишта туризам развијен, с друге стране у долини Јабланице мора још много да се ради и улаже како би гости открили све лепоте и тајне коју ова лепотица југа Србије нуди. Због тога сви љубитељи Радана много очекују од изградње пута који ће спојити бањска лечилишта са обе стране Радана као и Царичин град и Ђавољу варош.
Спој неспојивог. Узбрдна низбрдица, на којој угашен аутомобил иде узбрдо, поток у којем вода тече узводно, храстова шума која расте изнад 2.000 метара надморске висине, ужарена дуга.
Радан планина има сопствено магнетно поље, због којег није видљива на сателитским сницима. Један сусрет са Раданом довољан је да му се вратите. Зорица Арсић је овде рођена, зна све његове тајне, вратила се на дедовину и прави природне сокове од лековитог биља.
“Сок од нане може да се припреми од коприве од мајчине душице и онако како ми наилази лековито биље ја тако спремам сокове, слатка, џемове”, рекла је Зорица Арсић из села Ивање.
Највиши врх Радана је Шопот на 1409 метара. Змајеви са Радана – чланови планинарског друштва из Бојника, најбоље познају ову планину. Откриће вам све његове лепоте, од лековитих извора до предивних водопада.
“Водопад Рипи вода налази се на 819 метара надморске висине и представља један од најлепших водопада у Србији, каскадног је типа дужине 40 метара”, казао је Ивица Ранђеловић из друштва “Змајеви са Радана”.
На Радану се налази и Богојевачка чесма.
“С обзиром на то да је Радан од 2017. године парк природе Србија шум ће уредити ове изворе”, рекао је Бобан Петровић из друштва “Змајеви са Радана”.
Шетајући шумама Радана није необично да сретнете дивљач, што је, кажу, прави доживљај.
“Често се деси да путем испред аута иду срне лагано се крећу без бојазни да ће неко да им нашкоди”, истакао је Саша Дајевић из друштва “Змајеви са Радана”.
Директор ТО Бојник Данило Кривокапић рекао је да на Радану постоје обележене бициклистичке и пешачке стазе које се лако обилазе
Последњих година на Радану се развија сеоски туризам. Предњаче породице Вучелић и Спајић. Милутин се вратио из Београда, Милан из Лесковца. На велика и богата газдинства.
“Нудимо добар смештај, добру храну, добар амбијент природу добру уређене стазе за шетање”, навео је Милан Спајић из Добрих Вода.
На јужној страни Радана потребно је доста улагања да би се привкло још туриста. Уз Царичин град, најзначајнији археолошки локалитет југа Србије је једини угоситељски објекат са смештајним капацитетима, визиторски центар Теодора.
“Јесу ово мали смештајни капацитети које ми поседујемо 18 лежајева у 8 соба са рестораном до 60 гостију, смештајне капацитете морамо да проширимо са ове стране Радана”, навео је Бојан Јовић, директор ТО Лебане.
Рај смештен између река Топлице и Јабланице туристима ће постати доступнији и ближи већ наредне године, изградњом пута који ће повезати Царичин град и Дјавољу Варош, као и Пролом, Луковску и Куршумлијску бању са једне и Сијаринску бању са друге стране.
РТС
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.