Инцидент у срцу Европе: Војска једне НАТО земље извршила инвазију на територију друге
Прилично невероватно звучи вест да је у 21. веку, у срцу Европе, војска једне НАТО чланице извршила инвазију територије друге НАТО чланице. И није испаљен ниједан метак, нити је избио рат, већ је уследило извињење и признање да се ради о грешци.
Бизаран инцидент догодио се на чешко-пољској граници, код села Пјелгрзимов, пре десетак дана, преноси „Блиц“. Пољске снаге успоставиле су гранични контролни пункт на прилично кривудавој граници између две земље и тиме блокирале пут на чешкој страни који води ка историјски значајној капели.
Како преноси чешки портал Деник, пољски војници спречили су посетиоце да приђу капели.
„Када вам војник са аутоматском пушком, у униформи туђе армије нешто нареди, то је ужасан осећај. Зашто пољска војска одлучује где ћу ја да се крећем по чешкој територији“, упитао је Иво Докоупил, туристички радник.
Након жалби чешких власти званичној Варшави, пољска армија је донела одлуку да се касније повуче са положаја.
Портпаролка чешког министарства спољних послова Хана Мала објаснила је медијима у тој земљи да је „неспоразум био на пољској страни. Капела је приступачна“.
Here's the original article from the Czech press: https://t.co/CPhisFwTk1
And here's the map of world's weirdest invasion: https://t.co/NEukKmsttd pic.twitter.com/fEMwEEibg6
— Tomasz Rolbiecki (@TomaszRolbiecki) June 10, 2020
Пољска врховна команда саопштила је да је цео инцидент био „неспоразум, а не намерна акција“ и да је одмах исправљен. Циљ акције било је затварање границе како би се спречило даље ширење пандемије вируса корона.
Пољска и Чешка, односно Чехословачка, имале су у прошлости озбиљније инциденте на граничним прелазима. Кратко су ратовале 1919. након напада Чехословачке. Затим је уочи Другог светског рата, 1938. Пољска анектирала део чехословачке територије. Последњи оружани сукоб око граница био је у јулу 1945. када је Пољска окупирала два региона која су сада у Словачкој.
Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.