Немачки министар упозорава: Мере против коронавируса убиће више људи широм света него он сам
Мере против коронавируса имаће знатно теже последице од саме болести, посебно у земљама у развоју, упозорио је немачки министар за економску сарадњу и развој Герд Милер.
Мрачну прогнозу дао је немачки званичник у интервјуу за дневник Ханделсблат. Пандемија је већ покренула “једну од највећих” криза глади и сиромаштва широм света, рекао је Милер, а додатна штета биће нанета захваљујући мерама предузетим у борби против ње.
“Очекујемо додатних 400.000 смртних случајева од маларије и ХИВ-а ове године само на афричком континенту, док ће још пола милиона умрети од туберкулозе.”
Ситуација потиче из чињенице да су Запад, а посебно ЕУ, своје напоре у пружању помоћи спровели у борби против коронавируса код куће, уместо да помажу сиромашнима негде другде. Пандемија коронавируса донекле је заслепила Запад, који је изгубио из вида све веће проблеме у остатку света, тврди Милер.
„Снабдевање храном и лековима више није загарантовано“, додао је он.
„Многи програми помоћи Запада нису адекватно финансирани.“
На крају, занемаривање проблема земаља у развоју вратиће се назад и угристи Запад, верује министар. ЕУ и Немачка у основи гледају „хуманитарне катастрофе“ које се „стварају на нашем прагу“.
„Европа је одлучила да сопствену економију подржи програмима вредним око два билиона евра. За Африку није планирана додатна подршка. То ће нас сустићи“, додао је Милер.
Министар није искључио нови талас масовних миграција који су резултат коронавируса и борбе против њега, јер ће занемаривање Запада региона у развоју створити сиромаштво, ратове и, као резултат тога, нови проток избеглица .
Иако министар коронавирус и даље види као глобални изазов, верује да ће на крају највише погодити „најсиромашније од сиромашних“.
Широм света, број потврђених инфекција коронавирусом креће се испод границе од 32 милиона, а скоро милион људи већ је подлегло болести, према најновијим статистикама Универзитета Џонс Хопкинс. САД, Индија и Бразил и даље су три најгоре погођене државе, што износи више од половине глобалних случајева.
Од афричких држава, међутим, међу првих 10 држава погођених коронавирусом налази се само Јужна Африка са преко 660 000 потврђених случајева. Ипак, низак број коронавируса у Африци могао би бити резултат недовољног тестирања, а стварно стање на терену могло би бити знатно горе.
Извор: Восток / РТ
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
ИСТИНА, ИСТИНА; ИСТИНА …..АМИН Боже