УН: Албанија доживљава најгору демографску кризу у региону, 1,7 милиона људи напустило земљу у последње три деценије, до краја века имаће мање од милион становника. Косово између 2007. и 2018. изгубило 15,4 одсто становништва
Албанија доживљава најгору демографску кризу у региону, са 1,7 милиона људи или 37 одсто становништва које је напустило земљу у последње три деценије, наводи се у извештају Популационог прегледа Уједињених нација (УН).
Према извештају УН, очекује се да ће нација од скоро три милиона људи пасти испод милион до краја овог века, преносе косовски медији.
После Албаније, Северна Македонија је такође у лошој демографској ситуацији, где је четвртина становништва отишла из државе од раних 1990-их.
Последњи попис спроведен крајем 2021. показује пад броја становника од 10 одсто у само последње две деценије. Скоро 600.000 Македонаца преселило се у иностранство у деценијама након независности земље.
И Албанија и Северна Македонија се надају да ће брзо чланство у Европској унији обезбедити бољу будуц́ност и променити образац миграција. Сада је напредак у ЕУ Северне Македоније и Албаније заустављен због вета Бугарске.
Још једна балканска земља која је тешко погођена смањењем броја становника је Србија. Према подацима Светске банке, очекује се да ће земља са скоро седам милиона становника имати милион становника мање до 2050. Србија сваке године практично изгуби један град. Стотине хиљада Срба отишло је из земље после ратова и распада бивше Југославије 1990-их.
Неки од разлога због којих је балкански регион током деценија доживео бујну миграцију могу се пратити у распаду бивше Југославије, грађанским ратовима и економским тешкоћама које су уследиле. Босна и Херцеговина је вероватно најтеже погођена земља у региону.
Неке студије говоре да скоро половина грађана рођених на Западном Балкану више не живи тамо.
Још један пример утицаја феномена емиграције је Косово, које је између 2007. и 2018. изгубило 15,4 одсто становништва.
Бета
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.