Портал “Калџо перниме”: Фирма блиска Милану Радоичићу сарађивала са братом Хашима Тачија
Портал “Калџо перниме” објавио је велико истраживање које се односи на сарадњу компанија у власништву албанских држављанина са фирмом “РАД”, а која се налази на црној листи Сједињених Америчких Држава (САД) и која је добила највише тендера за послове у општинама које води Српска листа на Косову.
Компанија „РАД“, чији је власник Радуле Стевић, који је недавно стављен на црну листу Сједињених Америчких Држава као део групе Милана Радоичића, склопила је уговор са компанијом „ННТ АБЦ“, чији је власник Арбен Јетулаху. Уговор се односи на реализацију великог броја пројеката у четири већинско српске општине на Косову.
„Калџо” је након годину дана истраживања успео да открије сарадњу коју Арбен Јетулаху, власник компаније „А.Б.Ц” има са предузећима која су блиска моћним политичарима на Косову.
Наиме, Јетулаху је отворио компанију „Премиум Бау“ Сх.П.К. на Косову заједно са још једним бизнисменом – Бекимом Пиревим, а фирма се бави производњом асфалта. Истовремено, у Црној Гори је регистрована истоимена компанија „Премиум Бау Улкин“, у којој Јетулаху има 33 одсто акција, а Беким 34. Према црногорском пословном регистру, деоничар овог акционарског друштва је и Идриз Тачи, иначе брат бившег председника Косова Хашима Тачија.
Компанија у којој је Идриз Тачи деоничар финансира стамбени комплекс у Улцињу. Екипа потала „Калџо“ је обишао локацију на којој се гради стамбени комплекс, а који се налази у близини велике плаже у Улцињу.
Јетулаху је рекао за поменути портал да му је Идриз Тачи пословни партнер само у компанији регистрованој у Црној Гори, а која носи назив Д.О.О. “Премиум Бау” – Улцињ.
Он је рекао да су при крају стамбеног комплекса који граде у Улцињу.
“У току је завшетак 5.000 или 6.000 квадратних метара”, рекао је Јетулаху за “Калџо” и испричао колико је новца, заједно са његова два партнера, уложио у изградњу.
„Приближно смо уложили, појединачно, а не као компанија. Око 500 хиљада евра по особи“, рекао је Јетулаху.
Са друге стране, Идриз Тачи, акционар компаније „Премиум БАУ“ није желео да говори пред камерама. Он је, преко свог асистента, истакао да је једини његов заједнички пословни подухват са Јетулахом и Пиревим управо тај у Улцињу.
Како преноси истраживање тог портала, Тачи послује већ 40 година, а током вишегодишње каријере сарађивао је са многим домаћим и међународним привредницима.
“Господин Идриз Тачи има пословну сарадњу са Јетулахом и Пиревим само у компанији “Премиум Бау Улкин”, у пројекту изградње у Улцињу. Свака друга информација која се објави тежи да има политичку конотацију, за које ће се сносити правне последици”, речено је у одговору за поменути портал.
Иначе, Тачи на Косову послује дуже време и има удела у три предузећа. Поседује 50% акција у компанији „Гео-Минералс” Сх.П.К., а та компанија поседује још два предузећа – власник је компаније „Геоминерал АГ” Сх.П.К. и Голд Стоне Л.Л.Ц.
„Калџо“ је такође контактирао и другог акционара, Бекима Пирева.
„Наша једина сарадња са господином Тачијем је у пројекту изградње у Улцињу. Сви подаци компаније и акционара су јавни и доступни на интернету“, нагласио је Беким Пирева, директор компаније „Премијум Бау Улцињ“.
Он је рекао да послови на Косову неће бити део српске Владе. Такође, 70 одсто акција је у власништву компаније „Енерги Повер“ Ш.П.К., са седиштем у Зубином Потоку, а у којој су акционари и Бојан Јакшић (са 20 одсто акција) и Милован Симић (10 одсто акција).
„Тамо смо само три акционара, ја, заједно са Арбеном Јетулахуом и Идризом Тачијем, које знам од раније из Приштине”, рекао је Пирева и додао: „Да, Идризи је брат Хашима Тачија. Имао сам још једну компанију са неким Жупћим Србима, али тога више нема јер нисмо успели да отворимо фабрику“, нагласио је Пирева.
О компанији “РАД”
Компанија „РАД“ и њен власник Радуле Стевић недавно су стављени на листу санкција САД, заједно са Звонком Веселиновићем, Миланом Радојичићем, Срђаном Вуловићем, Жељком и Андријом Бојићем.
У Извештају, Веселиновић је означен као вођа организоване криминалне групе, а уједно и као је најозлоглашенија фигура корупције на Косову.
Иначе, поменута група, према наводима Стејт департмента, део је велике шеме мита и корупције, у коју су укључени косовски и српски цариници.
Према њиховим речима, митом који дају омогућава се илегалну трговину робом, новцем, наркотицима и оружјем између Косова и Србије.
Историја сарадње с фирмом која је на листи забрана
Компанија „РАД” је тендере добијене у општинама које су предводили председници општина из Српске листе делила другим фирмама за извођење радова, а највећи подизвођач компаније „РАД” била је компанија „АБЦ”, чији је власник власником Арбен Јетулаху.
Јетулаху је објаснио како су радови почели на северу Косова у време уклањања барикада на северу. Радуле Стевић био је задужен за изградњу путева.
„Почео сам да радим на подручју Северне Митровице 2015. или 2016. године. Партнер са којим сам сарађивао и био му подизвођач на изградњи путева је Радуле Стевић. Познавао сам особу када сам конкурисао на тендер и нисам могао да је добијем, он ми је понудио сарадњу јер није било механизације за изградњу путева и сарађивали смо до јуче“, рекао је Јетулаху.
Истакао је да је прекинуо сарадњу са “РАД” након што је она стављена на црну листу.
Новинар, који је истраживао, рекао је за „Калџо” да су Албанци радили и на другим пројектима на северу Косова који се финансирају из буџета Републике Косово или Србије.
Он је рекао да су радове око језера Ујман урадили Албанци. По завршетку ових радова, у Ујману је боравио председник Србије Александар Вучић.
„Када је Вучић дошао овде у Ујману, морали су све да заврше. Ако се не варам, требало је 2-3 месеца да се то заврши. Радили су и током ноћи како би завршили до оног датума када је Вучић требало да дође”, наводи се у истраживању.
Поменути “инсајдер” рекао је да су Албанци радили и на изградњи споменика цару Лазару, изградњи инфраструктуре „Сунчане долине“, изградњи, али и урушавању митровачког бедема, трга Северне Митровице и многих других објеката..
За све ове наводе „Калџо“ је покушао да контактира Радула Стевића, власника компаније „РАД“, али је он био недоступан.
Друга албанска компанија која је радила на северу земље је компанија „Компласт“, а реч је о фирми која је отворила пилоте на мосту у Звечану. Власник компаније Гани Ибрахими рекао је да имају уговор са компанијом „РАД”, али да још нису исплаћени за обављени посао.
Са друге стране, Ибрахим Костаница, власник фирме “Илириа” у Митровици, фирме која се бави производњом бетона, такође је показао да његова фирма сарађује са фирмом “РАД”.
„Ми радимо са том компанијом, она добија тендере од Владе Косова, врши наше плаћање преко банке и ми фактуришемо, имамо око 50 хиљада евра месечно“, каже Костаница.
НСПМ
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.