Мито од 10.000 до 60.000 евра: Ево за шта се терети напредњак Јовичић
Некадашњег председника београдске општине Палилула Александра Јовићића, члана Српске напредне странке (СНС), тужилаштво терети за незакониту легализацију објеката.
Како наводи тужилаштво, он је за мито од 10.000 до 60.000 евра, заједно са својим оптуженим сарадницима, омогућавао незакониту легализацију објеката.
Оптужница, на више од сто страна, чије делове преноси недељник НИН, наводи да се то дешавалао од јуна 2016. до новембра 2018, када је грађевинска инспекција са надлежности општине пребачена на Град Београд.
Како је наведено, оптужницу против Јовичића и још девет особа подигло је крајем децембра прошле године Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег тужилаштва у Београду, утврђено је да је формално исправна и послата на одговор оптуженима и њиховим браниоцима.
Јовићић је негирао кривицу, тврдио је да никад није дао налог да се нелегални објекти заштите од рушења за примљени новац или без новца. За наводе начелника Одељења за друштвене делатности и заједничке послове Палилуле Дражена Вујића, који га је теретио у свом исказу, рекао је да су ноторна лаж, те да са њим није комуницирао у вези с пословима.
Вујић је изјавио да му је Јовичић рекао да га обавештава када се појави објекат нелегалне градње, да председнику општине таква сазнања преносио и да му је Јовичић говорио да оде на неко место и преузме коверту, али да није знао шта је у ковертама.
Јовичића брани, између осталих, адвокат Владимир Ђукановић, функционер СНС и председник скупштинског Одбора за правосуђе. Јовичић је био раније шеф одборничке групе СНС у Скупштини града Београда.
40.000 евра добио на свадби
Према записнику полиције, код Јовичића је 3. јуна 2021. пронађено 311.545 евра, 5.000 америчких долара, 10,6 милиона динара, а сутрадан је пронађено још 200.000 динара. Такође је пронађено и пет ручних сатова чију је вредност вештак проценио на 2,3 милиона динара, пише НИН.
У својој одбрани, која се цитира у оптужници, Јовичић је навео да је држао уштеђевину од 90.000 евра. Рекао је да је до те уштеђевине дошао јер је од оца наследио 30.000 евра, а да су он и супруга на свадби добили 40.000 евра, као и да су штедели.
Ни 30.000 ни 40.000 евра није пријавио Агенцији за борбу против корупције. Навео је пред тужиоцем да се изјаснио за новац који је његов, а да ће се за остали новац који је пронађен код њега изјаснити касније, наводи НИН.
20 евра по нелегалном квадрату
Ако су тачни наводи оптужнице против Јовичића и осталих, они су само кап у мору милиона нелегално изграђених квадрата у главном граду, пише НИН.
Оптужени Вујић је навео да је чуо да је цена по нелегалном квадрату била 20 евра.
Како је НИН незванично сазнао од истражитеља, за објекат од 2.000 квадрата када се иде преко незаконите легализације инвеститору остаје око 300.000 евра, који би иначе ишли у буџет.
Бета / БиЗЛифе
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.