Грчка помоћ избеглицама из Украјине – радићете на њивама и плантажама
С обзиром на то да је прошле године већ покренут пилот пројекат са 30 држављана Украјине, чији је рад и опште понашање веома одговарали пољопривредницима овог краја, одлучено је да се позив понови и ове године.
Према изјави ERT Orestiada, шефа Пољопривредног корпоративног партнерства Тракије Танасиса Малтепиотиса, крајем фебруара – почетком марта требало је да почне регрутација у Мариупољу, где је, у сарадњи са конзулатима Одесе, Мариупоља и амбасадом, Одабрано је 1.000 људи за рад на усевима шпаргле у региону, уз могућност запослења на културама коштичавог воћа Иматије. Али рат је зауставио ову иницијативу.
Сада се планови локалних произвођача прилагођавају новим подацима, а кроз државни план примају избегле грађане из Украјине.
Општина Суфли, према речима заменика градоначелника Димитриса Дарусиса, у сарадњи са Пољопривредним удружењем Тракије и након одговарајућих консултација, у контексту, пре свега хуманитарног, нуди смештај за 300 до 350 грађана Украјине у кућама и собама за изнајмљивање у сваком насеље, преноси одељење за вести општине Соуфли. Истовремено, украјинске избеглице ће моћи да живе и раде тако да се осећају сигурно.
Наредног понедељка локалне власти припремају долазак прве групе избеглица из Хоспиталистичког центра (избегличког кампа) у Промахонасу, где ће, након регистрације, бити распоређени по целој земљи.
Општина Соуфли је била спремна да допринесе сваком процесу за расељавање ових људи. Како је наведено, они ће од марта у Евросу моћи да раде на усевима шпаргле и да наставе да раде у Иматији са коштичавим воћем на пољима и фабрикама до новембра.
Осим тога, грађани Украјине имаће могућност годишње визе са могућношћу продужења на три године, док се не одлуче шта да раде. Префектури Еврос је, према речима господина Малтепиотиса, преко потребно најмање 1.500 радника, док за цео регион Македоније – Тракије ова бројка прелази 5.000-6.000 људи.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.