Зоран Милановић: ЕУ се тренутно налази у ситуацији да ће гас куповати од САД по три пута већој цени
„Енергетика је у овом тренутку, али и иначе, кључно питање”, рекао је Милановић. Он је оценио да Русија и САД, свако на свој начин, нису случајно „две велике и неуништиве државе”.
„Неуништиве су јер имају одређене технологије и неограничене количине енергије за своје потребе. Кина већ није та категорија”, рекао је Милановић. Он је рекао да се Европска унија дуго „праћакала у илузији” да ће основати неко енергетско тржиште.
„ Озбиљно је ратно стање, озбиљније него икада у нашим животима. Дошли смо на то да ћемо гас куповати од савезника по три пута вишој цени. То је чињеница. То ће коштати”, рекао је хрватски председник . Зато је, казао је, француски председник Макрон отишао у САД да разговара с америчким председником Бајденом.
„ Уствари, да моли из позиције слабијег партнера за разумевање и милост”, оценио је Милановић. Рекао је и то да је потрошња електричне енергије по становнику показатељ структуре економије, при чему говори о присутности односно недостатку индустрије. Оценио је да у Хрватској „нема индустрије”, док је у неким и мање развијеним државама та потрошња по становнику значајно већа, а као пример је навео Србију.
Милановић је уверен и да ће евро бити добар за Хрватску, с обзиром на то да је изразито услужна економија. За Мађарску је рекао да не улази у еврозону „из емотивних, а не рационалних разлога”, а последица тога, каже, може бити и та да ће форинта за годину дана изгубити на вредности 30 посто према евру, што значи да ће мађарски туристи имати мање новца за трошење у Хрватској.
Када је реч о привреди, Милановић је рекао да је Хрватска практично зависна од Европе, пре свега Немачке.„Како буде њима, биће и нама”, оценио је и додао да се због прескупе енергије производња у Немачкој већ налази у проблемима. С обзиром на ратно стање у Европи, словеначки председник Борут Пахор сложио се са закључком да, како је казао, живимо у веома несигурно и непредвидиво време, пренела је Хина.
Политика
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.