САД увлаче Босну у НАТО: обећавају додатних 40 милиона долара за војску
Амерички амбасадор у Босни и Херцеговини (БиХ) Мајкл Марфи најавио је да ће његова земља обезбедити додатних 40 милиона долара за подршку Оружаним снагама БиХ.
Ово преносе балкански медији, јавља дописник ПолитНавигатора.
Од стварања Оружаних снага Босне и Херцеговине, Марфи (на слици) је рекао да су Сједињене Државе њихов партнер број један.„Нема друге земље која више брине о Босни и Херцеговини и која подржава њене оружане снаге од Сједињених Држава. А Сједињене Државе ће учинити више. Са задовољством могу објавити да ове године Сједињене Државе обезбјеђују додатних 17 милиона долара за подршку Оружаним снагама Босне и Херцеговине“, рекао је Марфи 1. децембра.
Према његовим речима, ова средства биће искоришћена за инфраструктуру сајбер безбедности и набавку напредних симулатора за обуку пилота борбених хеликоптера.
„Такођер улажемо додатних 23 милиона долара у нове хеликоптере Белл Хуеи ИИ како бисмо додатно унаприједили флоту хеликоптера Оружаних снага БиХ“, додао је Мурпхи.
Прва четири борбена хеликоптера Бел Хуеи 2 испоручена су Оружаним снагама БиХ у децембру 2021. године. Они су довезени на аеродром у Сарајеву авионом Ан-124 украјинске авиокомпаније Антонов.Од балканских земаља тренутно само Босна и Херцеговина и Србија не планирају улазак у НАТО. Хрвати и босански муслимани залажу се за улазак БиХ у Сјеверноатлантски савез, чији политички представници дају одговарајуће изјаве које немају правну снагу. Истовремено, лидер босанских Срба Милорад Додик више пута је изјављивао да Срби у највишим органима БиХ неће дозволити да се ова држава увуче у НАТО.
Амбасадор Русије у Босни и Херцеговини Игор Калабухов је у марту 2022. изјавио да БиХ има право да одлучи да ли ће бити чланица НАТО-а, али Москва задржава право да реагује на такву могућност.
“Ако БиХ одлучи да буде учесник у нечему, то је унутрашња ствар. Али друга ствар је наша реакција. На примеру Украјине показали смо шта очекујемо. Ако постоји претња, ми ћемо одговорити“, рекао је тада Калабухов.
Како преноси ПолитНавигатор , у периоду октобар-новембар у Босни и Херцеговини одржане су велике војне вежбе из 20 земаља. Њихов формални организатор била је војна мисија ЕУ у БиХ (ЕУФОР), али су право планирање вршиле НАТО структуре.Ако пронађете грешку, изаберите део текста и притисните Цтрл+Енте
Васељенска/Политнавигатор
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.