7 евра ако хоћете у ЕУ, на визу везују вакцинацију и дебитну картицу!?
Од следеће године грађани Србије неће моћи да путују у земље Европске Уније без подношења онлајн захтева кроз Европски систем за одобравање путовања. Примена нових правила, према последњим информацијама, биће од новембра 2023. године, а не како је раније најављивано од јануара следеће године. Директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (YУТА) Александар Сеничић каже да ће грађанима Србије, ако ова одлука заживи, поред попуњавања неопходних формулара, бити потребно и седам евра.
Подношење захтева подразумева сличну ситуацију као током ковида када смо попуњавали различите формуларе – уношење свих личних података, бројева пасоша, првог датума путовања уласка у земље ЕУ да би могли да се идентификујемо у за боравак у ЕУ. Остају и правила да у оквиру 180 дана можемо да боравимо 90 дана у земљама ЕУ, објашњава Сеничић.
Поред тога мораћемо да платимо и апликацију која ће коштати садам евра, а та апликација ће важити три године. Подношење захтева мора да се обави 96 сати пре првог пута у неку од земаља ЕУ, а формулар ће важити три године. Дакле, морамо да водимо рачуна и да формулар истиче за три године и да га поново продужимо по истеку тог рока, каже Сеничић.
Он истиче и да је објашњење из ЕУ да ће тако имати све податке у једној бази, да она може да се искористи у случају пандемије као што је била ова са ковидом, у циљу безбедности боравка, контроле боравка у земљама ЕУ. Остаје, међутим, нејасно како ће се све контролисати и радити. Према његовим речима, остаје сумња да је ипак главни мортив за увођење нових правила новац којим ће се плаћати апликација.
Иначе, формулари ће важити за улазак у 30 земаља у оквиру ЕУ, за грађане од 18 до 70 година, а они који су испод и изнад тих граница неће морати да попуњавају формулар.
Биће проблема и за грађане који немају кредитне картице јер се само на тај начин формулар може платити, што је проблем и за младе који студирају и немају кредитне картице.
Последње информације ће да ће се формулар везивати за личну кредитну или дебитну картицу, па свима који је немају преостаје да направе интернет кредитне картице.Сеничић се, међутим нада да ово правило неће ни заживети. „Био сам скептичан када смо причали о 1. јануару, нисам сигуран да ће оно заживети и у новембру“.
„Има и оних који другачије мисле у ЕУ и можда ново правило никад ни не заживи“, каже Сеничић.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.