Кампања обмане за бивалентне ковид вакцине
Студије показују да не испуњавају своје обећање, али произвођачи ковид вакцина и стручњаци настављају да их промовишу.
Можда сте чули радио рекламу која упозорава да ако сте имали ковид, можете поново да га добијете и доживите још горе симптоме. У поруци, коју спонзорише Одсек за здравство и људске услуге, тврди се да ће ажуриране бивалентне вакцине побољшати вашу заштиту.
Ово је обмањујућа реклама. Али похвале јавне здравствене установе за бивалентне инјекције не би требало да буду изненађење. Федералне агенције предузеле су корак без преседана и наредиле произвођачима вакцина да их производе и препоручиле их без података који подржавају њихову безбедност или ефикасност.
Идеја о побољшању мРНК ковид вакцина сваке сезоне првобитно је обећавала. Једна од предности мРНК технологије је да произвођачи могу да подесе генетски низ и брзо производе нове вакцине које циљају нове варијанте. Отуда бивалентни појачивачи који циљају на варијанте БА.4 и БА.5 Омикрон заједно са оригиналним сојем из Вухана.
Али појавила су се три научна проблема. Прво, вирус се развија много брже него што се вакцине могу надоградити. Друго, вакцине су учврстиле наш имуни систем да одговори на оригинални Вухан сој, тако да производимо мање антитела која неутралишу варијанте на које циљају побољшане вакцине. Треће, антитела брзо нестају након неколико месеци.
Две студије у Њу Ингланд Џурнал оф Медисин овог месеца показале су да бивалентни појачивачи повећавају неутралишућа антитела против варијанти БА.4 и БА.5, али не знатно више од оригиналних појачивача. У једној студији, нивои антитела након бивалентних појачивача били су 11 пута већи у односу на варијанту из Вухана него на варијанту БА.5.
Аутори тврде да имунолошки отисак „може представљати већи изазов него што се тренутно цени за изазивање снажног имунитета против варијанти САРС-ЦоВ-2“. Ово није јединствено за ковид или мРНК вакцине, иако бустери (појачивачи) могу повећати ефекат. Наша прва изложеност грипу као деце – било путем инфекције или вакцинације – утиче на наш будући одговор на различите сојеве.
Оригиналне ковид вакцине и појачивачи истренирали су наше меморијске Б-ћелије да производе антитела против варијанте Вухан. Као што објашњава Пол Офит са Универзитета у Пенсилванији у чланку Њу Ингланд Џурнал оф Медисин, претходно вакцинисани људи који су примили бивалентни бустер били су „припремљени“ да реагују на сој Вухан и поставили су инфериорни одговор антитела на друге варијанте.
Налази студија су у супротности са саопштењима за штампу компанија Фајзер и Модерна у новембру у којима се тврди да су њихови биваленти дали одговор на варијанте БА.4 и БА.5 четири до шест пута више од оригиналних појачивача. Ове тврдње су обмањујуће. Ниједан произвођач вакцине није спровео рандомизовано испитивање. Они су тестирали оригиналне појачиваче прошле зиме, много пре пораста БА.5 и 4½ до шест месеци након што су учесници испитивања примили своје треће инјекције. Биваленти су, насупрот томе, тестирани након што је БА.5 почео да расте, 9½ до 11 месеци након што су примаоци примили своје треће инјекције.
Дужи интервал између инјекција би повећао број антитела на варијанту БА.5. Као и претходна инфекција варијантом БА.5. Другим речима, људи који су примили бивалентне појачиваче у августу би били припремљени да производе више антитела као одговор на БА.5.
Произвођачи вакцина су осмислили своје студије како би добили жељене резултате. Органи јавног здравља нису подигли узбуну, али зашто би? Они имају интерес да промовишу бивалентне вакцине.
Управа за храну и лекове наредила је произвођачима вакцина у јуну да ажурирају појачиваче против БА.4 и БА.5 и пожурила је крајем августа да одобри бивалентне лекове пре него што клинички подаци буду доступни. Центри за контролу и превенцију болести препоручили су бивалентне лекове за све одрасле особе без икаквих доказа да су ефикасни или потребни.
Произвођачи вакцина су могли да спроведу мала рандомизована испитивања прошлог лета и ране јесени која су тестирала бивалентне вакцине у односу на оригиналне појачиваче и пласебо групу. Резултати су могли бити доступни до краја септембра. Али органи јавног здравља нису хтели да чекају – а сада знамо зашто.
ЦДЦ је у новембру објавио студију у којој се процењује да су биваленти били ефикасни од само 22% до 43% против инфекције током таласа БА.5 – њихова врхунска ефикасност. Како су антитела опадала и нове варијанте преузимале вођство касније током јесени, њихова заштита од инфекције вероватно је пала на нулу.
Друга студија ЦДЦ-а, у децембру, известила је да је 84% мања вероватноћа да ће старији људи који су примили бивалентне вакцине бити хоспитализовани од невакцинисаних и 73% мања него код оних који су примили две или више доза оригиналне вакцине. Али ниједна студија није контролисала важне нове факторе – на пример, да је мала мањина која је добила бивалентне лекове такође имала већу вероватноћу хоспитализације од оних који нису морали да прате друге мере предострожности за ковид или траже третмане као што је Пакловид.
Комесар ФДА Роберт Калиф је 11. јануара твитовао да су „КОВИД-19 вакцине повезане са знатним смањењем хоспитализације и броја смртних случајева“ (мој нагласак). Требало би да зна да корелација не доказује узрочност. Студија је показала да је већа вероватноћа да ће невакцинисани имати саобраћајне несреће, али то не значи да вакцине спречавају несреће.
Многи од истих стручњака који су уништили опсервационе студије које подржавају хидроксихлорокин и ивермектин сада ударају на суштински погрешне студије о бивалентним појачивачима. Након што ревносно промовишу биваленте, они можда траже оправдање. Али наука се не бави оправдањем.
Вакцине против ковида ублажиле су тешку болест, док је већина Американаца стекла имунитет природном инфекцијом, што знатно повећава заштиту. Све је већи консензус да су нам потребне боље вакцине и третмани како бисмо заштитили оне који су још увек у опасности. Али такође су нам потребни поштени лидери јавног здравља.
Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.