Нови потрес у Турској: Више од 41.000 погинулих у земљотресу, старија жена спасена након 212 сати
Више од 41.000 људи изгубила је живот у катастрофалном земљотресу који је погодио југ Турске и север Сирије. Више од 100.000 је повређено. Земљотресом је погођено 13 милиона људи, од тога око седам милиона деце.
Иако спасилачки тимови полако одлазе и све је мање наде да ће још неко бити пронађен жив, у Турској се догодило
Седамдесетседмогодишња Фатма Гунгор извучена је из рушевина 212 сати након разорног земљотреса, преноси ТРТ.
Она је из спасена у Адијаману и превезена на болничко лечење.
Нови земљотрес
Земљотрес јачине 4,2 степена по Рихтеру забележен је јутрос у на подручју Гоксуна, код Кахраманмараша.
У овој области догодила су се два разорна земљотреса 6. фебруара, јачине 7,8 и 7,9 степени Рихтерове скале.
Више од 41.000 погинулих у Турској и Сирији
Према последњим подацима, у разорном земљотресу у Турској живот је изгубило 35.418 људи.
У Сирији је земљотрес однео најмање 5.800 живота, преноси Ројтерс.
Десети дан након разорног земљотреса у Турској и Сирији све је мање шансе да се испод рушевина нађу преживели. Спасилачке екипе и даље су на терену, али је њихов број све мањи.
Близу 20.000 повређених је на болничком лечењу. У десет турских покрајина, упоредо са спасилачким напорима, руше се зграде и чисте рушевине.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, у говору који је емитован на телевизији, изјавио је саучешће породицама погинулих. Поручио је да ће им пружити помоћ у износу од 100.000 лира.
Говорећи о земљотресу, истакао је да је његов разарајући ефекат погодио површину од око 500 километара.
Грађани Србије могу да помогну
Грађанима Србије доступни су СМС бројеви за донирање новца Турској и Сирији за санирање последица катастрофалног земљотреса и помоћи породицама жртава.
Када је реч о Турској, слањем СМС поруке са садржајем “Турска” на број 1003 донира се 200 динара помоћи тој држави.
Сирији се може помоћи слањем СМС поруке са садржином “Сирија” на број 1004, чиме ће бити донирано 200 динара помоћи тој земљи.
У Сирији, спасилачка организација “Бели шлемови” и даље проверава рушевине, али кажу да више нема знакова живота и најављују крај потраге на северозападу земље.
Отворена су још два гранична прелаза за пролаз хуманитарне помоћи. Помоћ је почела да стиже и у Дамаск – санитетски материјал који шаље Уницеф и Светска здравствена организација.
У Алепу су разарања катастрофална. Велики број људи нема где да се склони. Иза њих је 12 година кризе и поново је овде пустош, наводи РТС.
Српски спасиоци: Остајемо колико год буде потребно
Српски спасиоци ће остати у Турској колико год је потребно, саопштио је МУП. Тренутно су у граду Хатају.
“Осим наставка претраге терена за несталим особама, тимови Cектора за ванредне ситуације, раде на процени грађевина, издржљивости грађевина и могућности да се оне уруше. Исто тако ради се на процени потреба локалног становништва, а тичу се хране, смештаја, агрегата, и сличних потрепштина које су им потребне да би наставили живот у овако тешким условима”, рекао је Давор Видовић, вођа спасилачког тима из Србије.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.