Почело пријављивање за пензионерске картице
Министар финансија Синиша Мали у Јутарњем дневнику РТС-а говорио је детаљно о томе како се подноси пријава за пензионерске картице. Министар је говорио и о другим важним питањима која се тичу животног стандарда грађана, попут аранжмана са ММФ-ом, страним инвестицијама али и пропасти банака у САД.
Пензионерске картице
Министар Мали је рекао да се испуњава обећање председника Вучића, о покретању велике кампање за издавање нових картица за најстарије суграђане.
– Данас крећемо у ту кампању, и у свим филијалама ПИО фонда, као и на сајту фонда, сваки пензионер има право да се пријави. Иначе, у свим филијалама ПИО фонда, за оне који могу теже да попуне захтев, биће особе које ће помагати. Врло је једноставан захтев, попуњавање траје само минут или два. Ми ћемо сукцесивно, како се пензионери буду пријављивали, ми ћемо их издавати. Картице ће моћи да се покупе у филијалама ПИО фонда, и наши суграђани ће бити обавештени путем телефона или мејла да им је готова картица – каже он.
Синиша Мали је додао да је ово веома важно, и да ће картице доносити попусте у продавницама, салонима, велепродајама, омогућиће бесплатне здравствене прегледе, улазе у музеје, позоришта…
– Ми ћемо паралелно две ствари. Од данас па надаље, сваки пензионер може да се пријави за картицу, али од данас креће и кампања која позива све друштвено одговорне компаније у Србији да се пријаве и да буду део тог пула компанија које ће омогућити попусте пензионерима – открива он.
Министар финансија је додао да када пензионери уштеде, тај новац се сакупи и омогућава им да троше више новца на себе, децу или унучиће.
– Велика захвалност најстаријима за разумевање које су имали када смо спроводили реформе. Ми смо од новембра до јануара имали највеће процентуално повећање пензија икада, 20.8 одсто, већ је председник најавио ново двоцифрено повећање пензија – каже Мали.
Он је показао и водич за пензионере, који је послат свим најстаријим суграђанима и који садржи корисне информације.
– То треће доба наша жеља је да проведу што лакше и лепше, са што више активности, да им тако држава помогне. Све филијале ПИО фонда су отворене, и онлајн можете попунити на сајту, и у року од месец дана добијате пензионерску картицу. Од 1. октобра ћемо активирати картице, да би дали времена компанијама да се активирају. Дакле од тада ће моћи да се користе картице – закључио је Мали.
ММФ
Синиша Мали је о доласку делегације ММФ рекао да је у питању редовни састанак и да са њима сарађујемо већ десетак година.
– Све реформе смо спровели у сарадњи са њима. Те реформе нас гурају да будемо бољи и бржи, и да остварујемо одличне резултате. Ми смо добили похвале од њих, али ако погледате ову кризу, почевши од ковида, па до Украјине, све се то накупило и многе земље су ушле у рецесију. Србија и даље расте, погледајте нам и стопу незапослености – 9.2 одсто, најнижа у историји – казао је он.
Министар додаје да смо имали и рекордне стране инвестиције и да тај кредибилитет који смо изградили сада показује резултате.
– Дали смо и три пакета помоћи, укупно 9 милијарди евра, за грађане и привреду. Било је питање да ли ћемо имати гас, струју, и све смо то имали. Нама је удео јавног дуга у БДП 50.8 одсто, далеко испод Мастрихта. Зато има похвала, и то је лепо чути, пошто Србија сада побеђује у економији, што раније није био случај, али изазови су ту. Ништа од овога није једноставно, нити долази преко ноћи. Реформе кроз које смо прошли су нам обезбедиле бафер – каже Мали.
Он је истакао да највећу цену плаћа држава, и да никада неће оставити грађане без струје и гаса.
– Када је кренула корона, шта смо друго требали да урадимо него да помогнемо привреди. Држава је преузела терет кризе, и то и јесте улога држава. Некада раније се држава затварала у себе, људи су током кризе 2008. остајали без посла. Ми сада хоћемо да помогнемо током кризе и преузмемо терет, али и да одржимо раст наше економије – каже министар.
О разговорима са кинеским инвеститорима, Синиша Мали каже да се састао са представницима компаније ЦРБЦ, и да се поново актуелизовала прича о индустријском парку у Борчи, где би радило 20.000 људи.
– Та прича је била по страни због короне, али сада како се отвара економија, хоћу да вратим тај пројекат на радар грађана. Ми ћемо брзо кренути у улагања у инфраструктуру, позиви инвеститорима су већ отишли. То је само део мозаика који се зове економска политика Републике Србије, која је усмерена ка инвестицијама, запошљавању, и већем животном стандарду. Од тога не одустајемо, то је веома важно – додао је он.
Пропаст америчких банака
Министар Мали је рекао да се не слаже са оценама да је пропаст неколико америчких банака почетак највећег банкрота од велике рецесије.
– Важно је за нашу привреду да ми немамо ни директне ни индиректне везе са тиме, нити ће бити икаквих последица. Наше банке су стабилне, цео финансијски систем је стабилан и ликвидан. Да, глобална криза утиче на нашу привреду, али имамо механизме као држава да реагујемо – каже Мали.
Министар истиче да је реално, реч о регионалној, мањој банци, и да су они сами реаговали на прави начин.
– Никаквих, ни директних, ни индиректних последица по наш банкарски систем неће бити – закључио је он.
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.