Хрватска на сивој листи земаља за прање новца
Хрватска на сивој листи земаља за прање новца.
Због неделотворних активности у спречавању прања новца и финансирања тероризма, Хрватска је једина земља ЕУ која се нашла на листи међународне агенције ФАТФ – у друштву с Албанијом, Панамом и Малијем.
Међународна агенција за борбу против прања новца Финансиал Екшн Таск Форс (ФАТФ) ставила је Хрватску, заједно с Камеруном и Вијетнамом, на попис земаља које треба помније пратити. Ове три државе сада су међу 23 земље које „активно раде с ФАТФ-ом” на решавању „стратешких недостатака својих система за борбу против прања новца, финансирања тероризма и ширења оружја за масовно уништење”, каже се у саопштењу ФАТФ-а у Паризу.Са седиштем у главном граду Француске, ФАТФ је главно међународно тело за борбу против и спречавање прања новца и финансирања тероризма, а припојено је Организацији за економску сарадњу и развој (ОЕЦД).
Одвраћајући учинак на инвеститоре
Остале земље на попису су Албанија, Панама, Мали, Јужноафричка Република или Уједињени Арапски Емирати.
Постоји и црна листа земаља које су класификоване као високоризичне. Тренутно се на њој налазе само три земље: Иран, Мјанмар и Северна Кореја.
Проблеми и у Немачкој
Прошлог лета је извештај ФАТФ-а потврдио да и Немачка има дефиците у борби против прања новца. Главна тачка критике била је да се томе још није придала довољна политичка важност.
Међународни стручњаци критикују непрегледан хаос у вези с надлежностима и протоком информација између више од 300 различитих уреда, служби и државних тела која се у земљи баве овом тематиком. Постоје озбиљне мањкавости у праћењу преноса готовине, сматрају у ФАТФ-у, и генерално се жале да немачке надлежне власти чине далеко премало да истраже финансијске трансакције великих криминалних синдиката и да их доведу пред суд.Због тога је Немачка и данас „рај за оне који желе прати новац” и посебно популарна европска дестинација међу италијанским мафијашима.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.