Гајде су настале у Косјерићу
Мало ко зна да су гајде настале у најмањој и најсевернијој општини Златиборског округа – Косјерић. Када су их Шкоти видели много им се свидео звук па су их однели у своје крајеве. Правиле су се од јесење јареће коже.
Косијерић је познат и по Културно уметничком друштву које је основано 1933. године, а седиште му се налази у Турском хану. Турци су овај објекат сазидали 1854. године за администрацију и наплаћивали путарине.
У Турском хану се чувају делови одора које су носили наши преци а посебну пажњу привлачи је женски прслук који је био веома мали, али је управо он држао исправљена леђа припадница лепшег пола, ту је и обавезан појас, јер су оне радиле тешке послове, па им је он придржавао стомак. Мушкарци су носили беле кошуље, а чакшире су између ногу имале проширење како их ништа не би стезало док су цео дан радили у пољу.
У Косјерићу вредно је видети и легат Лизе Марић-Крижанић, сликарке из Субјела, знамените жене двадесетог века, супруге Пјера Крижанића – чувеног карикатуристе и сестре, такође знаменитог, Сретена Марића, есејисте, преводиоца и професора светске књижевности који је већи део живота провео у Паризу.
На четири километра од Косјерића налази се Сеча Реке у којој се налази црква брвнара. Црква је посвећена Светом Георгију. У писаном облику први пут се спомиње 1690. године. Турци су је спалили 1805, па ју је обновио вожд Карађорђе у периоду од 1809. до 1812. године… Данас је црква жива, а поред ње и једна од камена јер нико није очекивао да ће брвнара издржати и прославити двестоти рођендан.
Гордана Чановић / Политика
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.