Заслепљеност европским “вредностима”
Заслепљеност европским “вредностима”
“Зналице” као незналице
Лингвистима у Србији, онима који се званично баве србским језиком и његовим писмом, још увек је непознат безмало два века стар запис француског слависте Сипријана Робера (1807-1857) да је србски народ почетни-народ мајка а његов језик, србски, језик-мајка, али, зато, кад “открију” да нека реч у Срба звучи као нека реч на било ком страном језику, одмах ће је “унапредити” у позајмљеницу.
По истој тој “законитости”, извесни Жалица, однекуд из романијске забити, позивајући се на нешто извеснијег Рудолфа Штајнера (1861-1925) из Швајцарске, надмоћно ће уверавати своју околину да “планинарство, са својом круном, класичним алпинизмом јесте посредан продукт гетеанистичке средњоевропске културе” познате као антропозофија – општење са “вишим световима”.
Толико звучних речи на једноме месту натера ме да се присетим једне поодаве ономастичке седељке током које се двојици лингвистичко-магистарских зналаца дало да надугачко и нашироко објашњавају присутним незналицама како је која реч настала.
У неко доба, један од незналичких слушалаца пожали се како га већ дуго мучи питање чија је и шта значи реч “рамудавала”. Није се морало чекати на зналичко премишљање о чему се ради јер је реч “из прве” проглашена индијском, поменуте су Рамајана и Махабхарата, у игру су убачене Харекришна и Кришнаменон, чак и Брамапутра и Малосутра. Тумачења су, богами, потрајала, све док онај забринути питач није “признао” да га је све то освестило: “А ја мислио да је то оно Ја сам Јовицу шарала, варала, шећера му давала”.
Искуство или старост
Кад је у Планинарском савезу Србије крајем 1951. године покренут часопис Кроз планине, већ у његовом првом броју појавила се рубрика “Шта нам кажу стари планинари”. Један од првих њених гостију био је професор Рашко Димитријевић (1898-1988). Он се тамо није појавио као стручњак за светску књижевност, већ као члан Комисије за пропаганду у истом том Планинарском савезу и, још више, као искусан планинар. Његов биограф, за ту прилику, објаснио је читаоцима да је Рашко Димитријевић “постао планинар још као дете јер је већ у својој шестој години био на врху Јастрепца, који је током доцнијих година упознао с краја на крај. Као студент у Француској, одлазио је ради планинарства и алпинизма у Пиринеје, Севене и Вогезе. Одлазио је исто тако и у аустриске Алпе. Сматра се за одличног познаваоца Јулиских и Камнишких Алпа, у којима је са Јожом Чопом и другим словеначким алпинистима, а најчешће сâм, преплезао многе стазе. Број његових пењања прелази хиљаду”.
Рашко је, дакле, са пуним правом стекао привилегију да нека своја планинарска искуства преприча “осталима”, односно непосвећенима пружајући им прилику да у планине, које, како то сам каже, једино “заслужују да се назову земља”, ниске или високе, шумовите или стеновите, обележене или ником познате, свеједно које или какве, закораче без страха, сигурни да ће све могуће препреке избећи или заскочити, прећи их или се кроз њих провући, баш као што је то успевало њему, Рашку Димитријевићу.
У свом недугом тексту под насловом Зову нас планине, он је одмах одбио “подметање” да је, и поред скоро педесетогодишњег стажа, стари планинар:
“Стари планинари? Не бих рекао… Искусни, свакако, окушани, упознати са многим тешкоћама, згодама и незгодама, пријатностима и непријатностима планинарског живота… са много ноћи проведених под звездама или облацима, који су тако друкчији кад се гледају са висина него из дубина градова и поља, са много дана који су урезали у сећање своје светле трагове – али стари, не! Дајем реч да је тако.
Јер онај неисписани календар, који човек носи у себи, казује ми и сад сваке године (и желим да још дуго буде тако) колико је планина у стању да оствари оно чему се нагонски тежи; да сачува човекову младост. Ма колико да је пролазно и кратко планинарево удаљавање из уједначеног живота свакидашњице, оно је додир са непресушним извором на коме планинар, кад оде у планину, црпе све што му је потребно за даље стварање и за неуморни рад у људској заједници. Умор, са којим се враћа са већих похода, садржи у себи све то драгоцено: вољу, снагу, одушевљење, подстрек, полет и веру. А то се, све одједном, ретко и тешко налази изван планине.
Овај психолошки тренутак у планинарству појачава се до огромних размера ако је планинар и нешто више – ако је алпинист. Онда је сваки његов подухват борба. Озбиљна и плодоносна. Тешка и корисна. Толико узбудљива, да је ње потпуно свестан тек доцније, кад је додирне сећањем и мислима, јер у стени, најчистијој стварности, таква осећања су збрисана делом. Алпинист, који својим путем иде према планинском врху или гребену, друкчије него планинар види циљ свога похода. Успех и неуспех нису право обележје тог циља: њему је главно да се бори, да савлађује, да сâм или са једним другом за собом или пред собом на конопцу, пролази преко места где човекова нога ретко ступи, где можда још никад није ступила, да надмудрује трошни камен, слеђени стрми снег, стално вребање дубине под њим, ћудљивост времена… То је борба којом алпинист – човек кога је неки тренутак из младости припремио да буде то – поново стиче право на живот, борба у коју мора да уведе све своје моралне и физичке способности, борба из које, самим тим што јој приступа, излази увек као победник, без обзира на успех или неуспех. Борба без рекорда, гледалаца и сведока – и зато је алпинизам много више него спорт”.
Како је то писао један од тумача Рашковог животног пута, он“планинске кршеве осећа као окамењену музику, као величанствену симфонију, као звуке који се могу опипати рукама”. Кад се 1982. године појавила његова књига Ка висинама и ћутању, као касна књижевна круна онога што је доживео у планини и са планином, из Љубљане су стигла два необична признања: Планинско друштво “Очница” доделило му је почасну плакету, а Планинска звеза Словеније златну почасну значку. Уз та признања треба сврстати и реченицу да “нико код нас није писао тако поетски о планини и о алпинизму као Рашко Димитријевић”.
Пишући о свом друговању са планинама, Рашко се, у трећем лицу једнине, исповедио:
“Он је одлазио у планине ради пењања. Али он је желео још нешто: да тамо, окружен самоћом велике Природе, живи својим животом, друкчијим од оног који му је наметнут и који он храбро подноси, да у самоћи високих врхова позна праву вредност свега, па да не уздрхти ни онда кад мора и смрти да погледа у очи. Алпинисти знају да су њихова пењања, пре свега израз вечите борбе човека са природом тамо где је она најјача, јер је нетакнута”.
Из те и такве самоће, жељан некаквог необузданог живота, у потрази за сопственом дефиницијом алпинизма и за врховима на којима би, на себи својствен и себи прихватљив начин, могао спознати “праву вредност свега”, укључујући и прилику да смрти погледа у очи, Рашко је једног летњег дана 1956. године, у својим зрелим годинама, открио да само свесно суочавање са смрћу даје пуно значење животу.
Или, што би рекао наш обични свет, мож’ да бидне, ал’ не мора да значи!
А може бити да је таква алпинистичка философија помогла Чарлсу Буковском, писцу који је пре тога, између осталог, био и поштар, да дефинише оне којима је увек досадно и који, да би се осећали живима, морају себе стално мамузати!
Стазом или у стену
Овоме потписнику који је не знајући за антропозофијске и гетеанистичке будалаштине Фрушком почео да вршља, неорганизовано, у време кад је настајао онај Рашков текст писан за часопис Кроз планине, одмах је постало јасно да неће зажалити што је одговорио на планински зов. Истина, није му до краја било схватљиво због чега они који се опредељују за алпинизам, за пењање (“плезање”), за клинове и конопце, за “трошни камен, слеђени стрми снег”, за превисну стену, не зазиру пред оним што може бити “и најпотпунији живот и најбржи крај”. Макар колико био спреман да прихвати логику по којој алпиниста у своје озбиљне и плодоносне, тешке и корисне борбе улази несвесно, а да њихове узбудљивости постаје “потпуно свестан тек доцније”, он је понајвише веровао у ону прастару поштапалицу да је опрезан човек дуго живео. Наравно, то сасвим одудара од објашњења београдског алпинисте Ивана Стојановића, блиског Рашковом времену, да “није то стена са којом се ми боримо, коју савлађујемо и побеђујемо; алпинизам је борба човека на живот и смрт. Зато је свака наша победа тако драгоцена и зато је ми тако дубоко осећамо”.
Чак и ако себи, или другоме, не поставимо питање због чега би човек сваки свој сусрет са планином претварао у “борбу на живот и смрт”, и због чега би увек ризиковао да, уместо “драгоцене победе”, доживи јефтин или неки други пораз, било би упутно саслушати и оне који на планину гледају као на “непресушан извор човековог обнављања” и од ње очекују да им продужи младост.
А један од таквих био је и онај разложни планинар, можда др Жељко Пољак, који је писао о планинарству као појави са чијом се природом и традицијом с правом можемо поносити:
“Планинарство нема јединствену универзалну дефиницију. Оно је врло широк појам, јер није ограничено ни правилима ни идеологијама. У организационом погледу саставни је део физичке културе, али није спорт, јер нема такмичарског елемента (борбе са противником ради истицања сопствене личности). Такви су елементи страни планинарству, јер су у супротности са начелом узајамности, добровољности, несебичности и хуманизма; изузетак је алпинизам, где је човеку “спортски противник” стена. Сваки планинар бира за циљ свога похода такву планину која му одговара по склоностима, способностима и другим могућностима. Свим планинарима заједничко је обележје смисао за природу. Физичка активност у планинарству само је метод, а садржај му је у психичкој сфери, при чему се допуњују физичко и психичко доживљавање. Уз то, планинарство проширује и повећава знање, физичку способност, сналажљивост, прилагодљивост, способност за живот у колективу, а упознавање своје домовине и свог народа ствара подлогу за развитак правог патриотизма. Планинарство је настало у високоцивилизованим и културним срединама, оно је саставни део културе појединих народа и у извесном смислу може служити као мерило за степен урбанизације. За планинарство могу имати пуно разумевање само особе богатог духовног и интелектуалног живота”.
Чулност или надметање
Сличних погледа био је и Јулиус Куги (1858-1944), рођен у Горици, умро у Тријешћу, велетрговац кафом и уљем, човек који је са својим словеначким водичима први стигао до многих врхова Јулијских Алпа и који је свету открио њихову лепоту. Бројни његови планинарски списи приказују га као врло истакнутог тумача планинарског естетицизма, схватања по коме је лепо претежни чинилац при сваком расуђивању о планинарству и делању у њему. У Vodniki po slovenskih gorah (Водичу по словеначким планинама) каже се да је Куги у својим књигама написао о долини Тренте “много лепих, песнички изражајних речи, које су славу Јулијских Алпа и хвалу њеној лепоти пронеле светом. У писању о планинарству био је и остао недостижан мајстор префињене уметничке речи”. Само због тога, тај Водич цитира искључиво њега, а цитата увек истакнутих на крају појединих поглавља, у целој књизи има петнаестак. Један од њих, у преводу овог потписника, гласи:
“Волео сам планине и увек сам се враћао њима. Нисам то чинио на брзину, напротив; кад бих се испео на планину нисам је могао оставити тек тако. Потуцао сам се по њеној околини, као да сам нешто у њој изгубио или заборавио. Уистину, увек ме је вукла чврста жеља да ту своју нову знанку са свих страна осмотрим и добро упамтим њен лик. Сваки њен део најпажљивије сам опажао и пратио, да бих тако при поновном успону и радосном сусрету са њом опет нашао стару срећу и стекао нову. Планина ми је, тако, израстала у снажну личност, која ме је утолико више везала уколико сам дубље и јасније успевао да схватим њену суштину и да разумем њено значење”.
Куги није освајао планинске врхове, он је њима ишао у походе. “Само онима који воле и ту своју љубав показују, планина отвара све своје богатство и дубину своје душе. Планина хоће целог човека, његову потпуну преданост, срчаност, одважност и истинско одушевљење. Само таквима планина узвраћа љубав; кога воли, она уздигне и учини снажним и великим… Она запажа оштро и непогрешиво распознаје да ли је некога њој довело истинско одушевљење или само помодност, жеља за надметањем, гиздавост или случајна ћудљивост. У овом последњем случају, она се невољно одева избледелим бојама, неповерљиво скрива своје благо и постаје поносна, хладна и нема. Таквом странцу она нема шта рећи и он, убог, и јадан, иде од ње онакав какав је до ње и стигао”.
Све то уз добродушни поздрав онога још добродушнијег “ислуженог” планинара: “Вазда се уз брдо пео и никад се на врх не попео. Јер, корак после врха значи пад у провалију; треба се пењати до врха, а не на врх”!
Куги је о наводним победама у планинама и над планином писао да “било која победа која би човекову моћ и спретност исказала у најлепшем светлу, остварена је само захваљујући благонаклоности ‘побеђене’ планине. Планина је само мирно гледала, јер није хтела да спречи такву победу. Мировало је њено страшно оружје; кад она њиме замахне, тада добро погоди и уништи”.
По Кугијевом уверењу, најлепша врлина планинарева јесте скромност, и, стога, он топло препоручује да, “кад ступамо у планинске дворе будимо скромни гости у домовима свемоћних. Целог свог живота ослањао сам се на планине као на највернијег пријатеља. Биле су тако пажљиве са мном, често су ме усмеравале, понекад тешиле и уздизале из великих животних недаћа. Таквим сматрам живот планинара. Тако сам чезнуо за планинама, тако сам им се са поверењем приближавао и тако ћу се опростити од вас кад будем морао, о, ви, прекрасне, вечне планине”.
Ако је већ тако говорио о планинама, сасвим је разумљиво што је дошао до сазнања “да планинар мора у планинама живети а не умрети, и да смрт у планини није јунаштво већ, најчешће, права лудост”.
И разумљиво је што је један истакнути словеначки планинар (и алпинист, дакако), Алеш Кунавер се звао, онај који је водио експедицију или две у Хималаје, уверавао планинарске почетнике да се алпинизмом може бавити само онај за ким нема ко да заплаче.
После свега, овај потписник ништа не саветује и ништа не препоручује не желећи да било кога уверава у вредност или тежину неког од овде позајмљених ставова. Он свакоме оставља да одабере разлог који ће га одвести у планину, на неку од безбедних планинских стаза или у стену.
Јер, како то казује народно искуство, свака будала има своје весеље.
Планинарило се и пре гетеанизма и антропозофије
Своје данашње обрисе планинарство је почело да добија тек у другој половини 18. и првој половини 19. века – подоста пре оних Штајнерових “мудрости” о планинарству “са својом круном, класичним алпинизмом”, као “посредним продуктом гетеанистичке средњоевропске културе, о антропозофији и општењу са “вишим световима” да се не бавимо –, када су изведени првенствени успони на већину значајнијих европских планинских врхова, углавном у Алпима, док је (до сада широј јавности познат) најстарији запис о планинарењу, у “туристичком” смислу, сведочио о успону песника Франческа Петрарке (1304-1374) на планину Венту (Mont Ventoux, 1912 м), код Авињона, у Провансалским Алпима, 1336. године.
“Откриће” овог потписника помера ту старост за цео век и по уназад (149 година), и везује је за успон монаха Саве (Растка Немањића) до врха Атонског (2033 м), крајем маја или почетком јуна 1187. године.
Наиме, из Теодосијевог Житија Светога Саве, објављеног у књизи Стара српска књижевност II, Нови Сад-Београд 1970, 131-294, и аве Јустина (Поповића) Житија преподобног и богоносног оца нашег Саве, првог архиепископа српског, објављеног у Житијима светих за јануар, Ваљево 1991, 333-438, види се да је Растко (рођен 1169, исте године кад су руски монаси преузели светогорски манастир св. Пантелејмона), кад је имао седамнаест година (1186) “оставио свет, добегао у Свету Гору, замонашио се у манастиру светог Пантелејмона и настанио у њему”. Већ с пролећа наредне 1187. године, на дан Пресвете Богородице (Благовести, 25. март), он је позван у манастир Ватопед “на побожно славље”, али тамо, уз пристанак прота светогорског, и остаде, те се, под руководством смерног и светог старца јеромонаха Макарија, “предаде монашким подвизима, свим жаром своје чисте и младе христочежњиве душе”.
И како на странама 350-351 пише ава Јустин, после мало времена (највероватније чим су то временске прилике дозволиле, крајем маја или почетком јуна исте године), “монах Сава измоли од игумана благослов да обиће и поклони се осталим манастирима Свете Горе, и да се попне на врх Атона, да би посетио отшелнике, пустињаке, и добио благослове од њих. Игуман посла са њим вичне монахе, који му знају показати сва света места у Светој Гори. Царевић монах био је свуда приман са нарочитом чашћу. Путујући бос по тешким путевима светогорским, богогладни путник стиже у лавру светог Атанасија. Ту би изврсно дочекан и примљен, па добивши благослов и молитве свих, он даде одмора својим босим ногама. Онда крену на врх Атона, куда га је одавна вукло срце. Тамо сву ноћ проведе у молитви, правећи метанија и квасећи свети врх радосним и топлим сузама.
А Теодосије, на страни 149, вели да се инок Сава “одавде попе на давно жељени му Атон, где принесе клањања на коленима, и обноћно стајање, и многе молитве Богу из дубине срца свога, и, пошто је тај свети врх довољно наквасио радосним и топлим сузама, какве захвалне речи није изјавио Богу што га је удостојио узласка на њ! И обиђе са свих страна тај свети врх, и сагледа у раскриљу и подножју горе мноштво испосника”.
Из записа Теодосијевог и Јустиновог видљиво је да успон монаха Саве до врха Атонске горе није био послушање, домаћи задатак, обавеза или, не дао Бог, принуда, већ искључиво давна жеља. По томе, његов успон имао је сва обележја планинарског подухвата у данашњем значењу, равно век и по пре Петрарке – шустерски и жалобни гетеанизам и алпинистичко-антропозофијске беспослице о општењу са “вишим световима” да забаталимо.
Илија Петровић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.