Вашингтон: „Адвокат“ за Израел
Вашингтон: „Адвокат“ за Израел.
Уз Газу, умиру и остаци некадашњег утицаја САД у региону.
Недавно гласање у Савету безбедности УН 8. децембра о резолуцији коју је поново предложила иницијативна група арапских земаља о потпуном и тренутном прекиду ватре у Појасу Газе дало је крајње обесхрабрујуће резултате за САД. За то је гласало 13 чланова Савета безбедности, укључујући и несталне.Међу њима су били савезници САД као што су Француска и Јапан. Чак је и „верна“ Велика Британија овога пута сматрала да је потребно само да се уздржи. Вашингтон је потпуно сам ставио вето на предложени пројекат. И што се више развија трагедија Газе, чији је северни део већ практично ненасељен, то одлучније људи у региону указују на то да Сједињене Државе сносе једнаку одговорност за оно што се дешава, заједно са Израелом.
Према египатском Ал-Ахраму, Америка би могла да преокрене ову силазну спиралу рекавши да више неће бити офанзивне војне опреме за Израел или подршку САД на међународним форумима без трајног прекида ватре, акције за разоружавање милитантних досељеника и заустављања ширења насеља.
Према египатском Ал-Ахраму, Америка би могла да преокрене ову силазну спиралу рекавши да више неће бити офанзивне војне опреме за Израел или подршку САД на међународним форумима без трајног прекида ватре, акције за разоружавање милитантних досељеника и заустављања ширења насеља.
Уместо подсећања на „правила рата“ или захтева да се ограниче цивилне жртве, проширење насеља или насиље насељеника.
Затим промените америчко „не“ у Уједињеним нацијама у „да“ и подржите резолуцију Савета безбедности којом се Палестина признаје као држава, проглашава се текућа окупација претњом регионалном миру и безбедности и налаже се јачање мировних снага УН како би се обезбедио мир и безбедност за Израелце и Палестинце. Без тога, сви покушаји Сједињених Држава да се представе као непристрасни посредник или „поштени посредник“ у региону само прикривају њену улогу софистицираног „заступника“ у израелским пословима.Садашње гласање у Савету безбедности УН је наводно одложено за неколико сати за састанак представника арапско-исламског министарског комитета који чине саудијски министар спољних послова принц Фаисал бин Фархан, премијер Катара и министар спољних послова шеик Мохамед бин Абдулрахман ал Тани , заменик премијера – јордански министар и министар спољних послова Ајман Ал-Сафади, египатски министар спољних послова Самех Шукри, палестински министар спољних послова Ријад ал Малики и турски министар спољних послова Хакан Фидан са државним секретаром САД Блинкеном.
Представници комитета учинили су последњи очајнички покушај да „разговоре“ са америчком страном да подрже предложену резолуцију.
Пре овог разговора одржали су конференцију за штампу, на којој је, посебно, саудијски министар спољних послова принц Фаисал бин Фархан рекао: „Наша порука је доследна и јасна – верујемо да је апсолутно неопходно да се одмах прекину непријатељства. Очигледно је покушавао да утиче на своје домаћине, напомињући да је „једна од забрињавајућих чињеница у вези са овим сукобом да окончање сукоба и борбе не изгледа као главни приоритет међународне заједнице“. „Свакако се надам да ће наши партнери у САД учинити више… ми свакако верујемо да могу више“, додао је саудијски министар.
Јордански министар спољних послова Ајман Сафади рекао је на конференцији за новинаре да ће, ако резолуција не буде усвојена, Израелу дати дозволу да „настави свој масакр“. „Наш приоритет у овом тренутку је да зауставимо рат, зауставимо убијање, зауставимо уништавање инфраструктуре у Гази“, рекао је: „Порука која се шаље је да се Израел понаша изнад међународног права… и да је свет праведан не радећи много. Не слажемо се са Сједињеним Државама око њиховог става о прекиду ватре“.„Решење је прекид ватре“, рекао је египатски министар спољних послова Самех Шукри. „Ако Савет безбедности УН не усвоји резолуцију која се бави само хуманитарним питањима, то ће дати Израелу дозволу да настави масакр над цивилима у Гази“, нагласио је он.
Заузврат, палестински председник Махмуд Абас позвао је на хитан прекид рата у Гази и рекао да је неопходно сазвати међународну мировну конференцију како би се развило трајно политичко решење које води ка стварању палестинске државе.
Изражени савети и накнадне жестоке расправе са Блинкеном, међутим, нису имале ефекта. САД су поново без оклевања гласале против предложеног пројекта, супротстављајући се вољи целе светске заједнице.Након тога, 9. децембра, чланови Арапско-исламског комитета још једном су се састали са Блинкеном у Вашингтону да му, без икаквих наговештаја и у најразумљивијем облику, кажу шта мисле о политици САД у региону.
Они су прилично оштро осудили амерички вето, који је „блокирао међународне позиве Савету безбедности УН да захтева прекид ватре у Гази“ и поручили да тиме САД преузимају пуну одговорност за оно што се тамо дешава. Министри су поново потврдили своје „јединствено противљење израелској агресији против Палестинаца у Гази, поновивши потребу да се заустави борба, заштита цивила и подизање опсаде спречавајући да хуманитарна помоћ стигне у ратом разорену енклаву. Они су такође били оштро против „покушаја да се Палестинци избаце из Газе, истичући потребу да се створи стварна политичка клима која ће довести до решења са две државе“.Током овог разговора, државни секретар Блинкен се, са својом карактеристичном менталном нестабилношћу, испрва врпољио и гримасио од ужаса, баш као што се изобличио после Бајденових речи да је Си Ђинпинг „диктатор” непосредно по завршетку преговора са овим последњим, који изгледало као да је проглашен успешним. А онда се државни секретар јасно опустио, очигледно од осећаја да су непријатни тренуци иза њега, и поприлично непримерено почео да се задовољно осмехује свима, као да не говоримо о људској трагедији гигантских размера. Хуман Рајтс Воч, чији је носилац Бела кућа, већ је изјавио да су Сједињене Државе под претњом „саучесништва у ратним злочинима“.
Шеф Стејт департмента одржао је одвојени састанак са својим саудијским колегом, очигледно у очекивању да би његова позиција могла бити повољнија за Вашингтон од позиције других чланова комитета.
Међутим, принц Фејсал је био подједнако одлучан као и остали у изражавању разочарења због неуспеха Савета безбедности да „заузме чврст став“ о Гази, који је, наравно, био усмерен искључиво на Сједињене Државе.„Људи губе веру у аргументе за мир у нашем региону, али губе и поверење у међународне системе безбедности и владавине права“, рекао је он. Много је јасније да губе поверење, пре свега, у Америку.
Њујорк Тајмс већ пише да су се Сједињене Државе, након што су саме гласале против резолуције УН којом се позива на прекид ватре у Гази, нашле дипломатски изоловане и под све већим критикама „бројних влада, група за људска права и хуманитарних организација , који је упозорио на катастрофалне последице по цивиле на ратом захваћеној територији“.
Махмуд Абас, председник Палестинске управе, коју Вашингтон и други виде као потенцијално управљачко тело за послератну Газу, рекао је да је вето „знак срама који ће прогањати Сједињене Државе у годинама које долазе”. Он је Сједињене Државе назвао „агресивним и неетичким“.
Корак по корак на Блиском истоку, САД сопственим деловањем све више отуђују Арап и цео исламски свет. Слични процеси погађају и друге регионе. Процес одумирања америчке доминације у свету, или, како воле да кажу у Белој кући, „лидерства“, приметно се убрзава.Дмитриј Мињин/Столетие.ру
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.