Је ли живо Србство црногорско
Је ли живо Србство црногорско
Кад је Народна странка, најстарија политичка групација у постброзовској Црној Гори, крајем новембра 2021. године избрисана из регистра политичких странака, овај потписник присетио се да је Новак Килибарда, њен “почетни” челник, уверавао да се страначко чланство окупило на идеји да и Црногорци припадају Србству, али се убрзо показало да како у свему постоји нека “разлика у диференцији”.
Текст који следи исечак је из писане верзије подужег интервјуа снимљеног уочи Преображења Господњег 1999. године а емитованог 4. септембра, у емисији Монитор Радија Свети Георгије из Бање Луке. Десетак дана касније, текст је понуђен двама озбиљним србским издавачима, али је на оба места “пажљиво” одбијен.
Мада и сам свестан великих опасности по Србију и Црну Гору и, ваљда, по србски народ ових двеју “сестринских” република пред налетом римокатоличке јереси и ислама, новог светског поретка и злочина већ виђених под тим и таквим заштитним знацима, Килибарда ће могућност за опстанак заједничке државе видети искључиво из црногорског угла: “Без Србије – никад, под Србијом – никад”.
Може бити да Килибарда о овом начелу није гласно размишљао док су Србија и Црна Гора правиле концепт југословенске савезне државе, али се не може, и да се хоће, превидети уставно начело да председник Републике и председник Савезне владе не могу бити из исте државе-чланице. Од самог рођења преполовљене Југославије видело се да су нека уставна решења краткога даха. Не само што обе чланице имају председника своје републике, већ су и многе друге ствари указивале да је Савезна Република Југославија пример најлабавивије федерације, конфедерације такорећи, и да се њено устројство, осим по броју чланова, не разликује много од устројства нешто раније пропале брозовске Југославије. “Оне” Југославије је нестало, али су остала начела на којима је тај конфедерацијски антисрбски монструм растао и опстајао. Остале су, наравно, и главе којима се такав начин размишљања допадао и које се задуго неће моћи тога отрести. Данас, као што смо то могли рећи и док је Трећа Југославија била у повоју, њихову логику могли бисмо назвати “црногорски синдром”.
Црногорски синдром производ је, делом, и тог конфедерацијског антисрбског монструма. Остала је црногорска нација, до стравичних димензија развијен је мит о надмоћности црногорства над осталим светом, нарочито над Србима, а (кон)федерација је ретка прилика да многи ситни главари по Црној Гори очувају свој део власти и да га чак увеличју на рачун народа, и “сопственог” и “онога другог”. За савремене “правоверне” Црногорце небитно је што су њихови не тако далеки преци били несумњиви Срби и што, са мало епског претеривања, скоро да још увек можемо срести живе сведоке који памте како су Црној Гори припајана брдска и нека друга племена. Савремене “црногорствујушче” Црногорце, оне који одбијају да буду чак и “наводно српског поријекла”, залуду је подсећати на двојицу знаменитих цетињских владика и њихово схватање Србства и Црногорства.
Тако, на пример, Петар Први, свети Петар Цетињски, уочи битке на Мартинићима 1796. године позива Црногорце и Брђане да покажу “да у нама неугашено србско срце куца, србска крвца врије”, а који месец касније, у очекивању битке на Крусима, тражи од војске да се устреми на непријатеља “нашега предрагог имена србског и наше дражајше вољности”.
За Петра Другог, Црногорци су “дичне горе србско племе”, “народ србске Црне Горе”, “гњијездо Срба мало у предјелу црногорском”, “свободе србске срце”, “Срби Црногорци”, а Црна је Гора “свети храм србске славе” и “зачатије храбра Србства”. Када 1845. године тражи од србске владе дозволу за насељење Црногораца “гђе год међу с нама јединоплеменим Србљима”, он има на уму да је Црна Гора “урна у коју је силно име Душаново прибјегло” и тако постало “огледало србско”; једну своју песничку збирку он је управо тако и насловио: Огледало србско.
Тако је некада било, а у нашем времену, један круг црногорски расположених Црногораца, оних из такозваних интелектуалних кругова, труди се да из основе промени уобичајена схватања о Црногорству и Србству ових владика црногорских, нарочито владике Рада. Чини се то на један крајње примитиван начин, тако да се у првом тренутку све окретало на шалу. Као, они писци из Црне Горе којима су читаоци били недоступни јер из њихових сочињенија нису имали шта паметно прочитати, труде се да стану уз бок Његошу и да макар тако буду примећени. На први поглед могло је бити и тако јер је Његош почео да се проглашава “црногорским” песником, да се ставља у антологије “црногорских” књижевника, да се сврстава у едиције десет, туце или петнаест најзначајнијих “црногорских” писаца и да му се књиге штампају у “критичкијем” издањима.
Да би се код необавештених читалаца избегла било каква сумња у Његошево национално (србско) опредељење, те да би се могао стећи утисак о његовом “тврдом” црногорском националном осећању, из његовог песничког дела, у “критичкој” обради, мењан је сваки стих који је “мирисао” на Србство. Ишло се дотле да је од оне његове већ поменуте песничке збирке постала само Огледало, Огледалце, кажи мени ко је најружнији; незадовољници су своје мишљење о Његошевом “неочекиваном” преласку у црногорство свели на коментар да би се из новообјављене збирке могло закључити да је Његош био манекен.
Она друга незадовољничка страна, Црногорци који су се трудили да сузе оквире србске књижевности тако што ће из њих избацити Његоша, могла је у међувремену наћи разлоге и за друкчија незадовољства. Тако ће, на пример, и помињање Херцеговине у било каквој вези са Црном Гором изазвати додатне сумње и страхове. Биће довољно да Момир Булатовић само наговести да “наш интерес, ни историјски ни традиционално, није да живимо у државној заједници само са Србијом”, па да се многи Црногорци озбиљно забрину за свој статус. Јер, евентуално уједињење Црне Горе и Херцеговине сасвим би пореметило затечени однос србско-црногорских снага у Црној Гори. Херцеговци из данашње србске Херцеговине далеко су од било какве помисли да би се од њих преко ноћи могли направити “национални Црногорци”, макар и “ванредним унапређењем” у Црногорце, као што су то успели да од себе начине нешто старији стари Херцеговци из Никшића и околине, Пиве и Дробњака… Повећани број несумњивих Срба у Црној Гори могао би довести у питање “националну” вредност пре неку деценију рођене црногорске нације, због чега је упутније било очувати достигнути степен антисрбског националног црногорства него доживети некакво сумњиво “национално” уједињавање. А Булатовић је једино имао на уму да евентуално будуће заједништво Херцеговине и Црне Горе не треба условљавати било каквим савезом било којих држава, већ да би на такав чин ваљало гледати као на могућност заједничког живота, по жељи Херцеговаца, пре свега, али и уз пристанак Црногораца: “Уколико би, рецимо, Херцеговина, наша историјска тежња и вјековни усуд, показала жељу и демократски изразила свој став да жели да живи с нама, у држави Црној Гори, и са њом заједно у Југославији, ми немамо ниједног разлога да не уважимо чињеницу да су погледи наших прађедова, наши витални животни интереси и дан-данас окренути не само пут Србије него и пут Херцеговине, а да смо тијесно и блиско везани и са крајинама”.
Био је то, наиме, тренутак кад се и Булатовићу чинило да би србско питање могло бити решено опстанком двеју новостворених србских држава са западне стране: Србске Крајине и Србске.
Истовремено, и у вези са тим, забринутост у “црногорском” делу Црне Горе почела је да прераста у страх од могућег кашњења са коначним и неопозивим (започетим) одвајањем од србских корена. Наиме, током ратних година у првој половини деведесетих, ни водећи Херцеговци нису били приправни да жртвују некакву своју “посебност”, чак ни уз спремност Црне Горе да се одрекне концепта грађанске државе и постане србска држава, односно држава србског народа. Заточницима црногорске самобитности била је неприхватљива таква варијанта, исто као и могућност да Црна Гора задржи постојећи статус а Херцеговина уђе у Југославију као део већ створене Републике Србске, скоро потпуно “ограничујући” Црну Гору са западне стране. У обе ове варијанте они су видели крај Црне Горе као државе и Црногораца као нације, а Славко Перовић, вођа црногорских либерала, забринут и Булатовићевим размишљањем и херцеговачким непристајањем на непосредно уједињење са Црном Гором, изјавио је да би и у једном и у другом случају Црногорци потпуно нестали и да би им у будућој држави србског народа, “савезу србских држава”, било чак “оспорено право да буду у властитој држави национална мањина јер су, наводно, српског поријекла”.
Иако се у време кад је смислио ону своју поруку (“Без Србије – никад, под Србијом – никад”), Килибарда није сматрао противником Србије и Србства, друга њена половина није се могла тумачити друкчије него као саставни део “црногорског синдрома”. Он и сам признаје да је све то стварни израз “црногорске препотентности”, и да би се лако могло десити да “од нове државе не буде ништа”.
Није требало много времена да би се тако нешто десило и да би се све то видело, као на длану – понајпре као персонални конфликти центара социјалне моћи.
Мада југословенски проблеми, нарочито србски, нису били случајни и нису се могли везати само за личност Слободана Милошевића, најпре председника Србије, потом председника Југославије, све опозиционе струје у Србији и Црној Гори биле су уверене у супротно. Занемаримо ли глад за влашћу свих тих опозиционара, али и ставове црногорске власти према федералној држави, у први план морале су избити црногорске страсти којима су идеолози црногорске супрематије много година раније дали назив “надмоћ људскости”. Та се “надмоћ” онда дефинисала, а није друкчије ни данас, само и искључиво у односу на србски народ.
Могло се у једном тренутку учинити да је заврзлама око избора црногорског председника ствар личне нетрпељивости и личних сукоба двојице председничких кандидата, али се убрзо показало да је у игри нешто сасвим друго: ставови према “једнакости” Црне Горе у савезној држави. Да би се прикрио прави смисао победничке политике тадашњег црногорског председника, у први план истурена је прича о наводној демократизацији југословенског друштва. У целој причи подразумевало се да је власт у Црној Гори демократска, а да се препреке за постизање демократије у читавој Југославији налазе у Србији. По тој теорији, србски народ у Србији јесте за демократију, али он до ње не може доћи јер га у томе омета постојећа власт. Чак, ни са влашћу у Србији не би било проблема, да није једног јединог човека, југословенског председника. Та се теорија ни по чему није разликовала од “демократског” става Сједињених Америчких Држава и неких држава с европског Запада према Србима и њиховом ранијем председнику – мала разлика појавила се у оживотворењу те теорије, односно у потрази за одговором на питање како сменити југословенског председника.
Парадоксално звучи, али је очигледно да америчка “демократија” праћена “демократијом” европског запада, за многе политич-ки узор и неправазилазан домет у области људских слобода, почиње да бива основна опасност за слободу и човечност, једнако као што је то пре осамдесетак година био фашизам, или пре сто и нешто година германски империјализам. Другим речима, циљ савремене западне “демократије”, у међувремену препознате као фашикратија, подупрте сопственим агресивним финансијским и војним потенцијалом, истоветан је са тоталитаризмом тих двају светских поредака давно већ бачених на сметлиште људске историје.
За разлику од земаља западне “демократије”, које су располагале огромном војном и економском снагом, и које су ту снагу могле употребити против Југославије, против Србије, против србског народа, црногорска “демократска” власт могла се ослонити само на медије под својом контролом: на новине, на радио и, понајвише, на телевизију. Уз непрестано понављање исте приче о “српском бауку” спремном да подјарми црногорску “демократију” и уз постепено јачање полицијских снага намењених заштити исте те “демократије” од наводне србске агресије, у црногорској јавности почео је да се рађа отпор замишљеној опасности. У неким крајевима тај отпор био је јачи, у другима слабији, али те разлике ништа нису сметале да се и у оквиру истог племена, у кругу исте породице, између браће, између очева и синова, појаве огромне и скоро непремостиве разлике у тумачењу најављене “опасности”. Истина, породичне политичке разлике или несугласице нису избијале у јавност, али је зато дошло до излива антисрбског “одушевљења” на спортским борилиштима. Као “чудо невиђено” забележила су гласила из Србије да су црногорски “навијачи” извикивали добро познату паролу “Србе на врбе”. Нису Црногорци у томе били нимало оригинални јер су паролу о Србима и врбама само преузели од својих хрватских суседа, а они, опет, од Словенаца који су 27. јула 1914. године, кад је аустроугарски завојевачки поход на Србију био свршена ствар, испевали “стихове”: “Топовима поздрављамо вас Србе / Хладни дом вам дижемо уз врбе”.
Па кад је на свим странама пропраћено једно “изненадно” потпуно помрачење Сунца, ни црногорска државна телевизија није могла да пропусти тај ретки догађај – приказ “са лица места” они су својим гледаоцима зачинили и извештајем како су грађани Србије доживели те тренутке: показали су најпре четири мајмуна у кавезу зоолошког врта, а затим једно стадо оваца на испаши.
У међувремену, један добродушни Србин из Војводине Србске скокнуће до Црногорског приморја (у срећним временима познато као Србско приморје), на годишњи одмор, и отуд ће се вратити препун утисака – било је лепо, има свега, бензина има на пумпама, ни трага од неке нетрпељивости према Србима. Он ће испричати да су га полицијске патроле од уласка у Црну Гору до Подгорице заустављале седам пута и да му је пртљаг исто толико пута темељито претресан, једнако као и његовим сапутницима из аутобуса; у томе није видео никакву нетрпељивост, јер му је на мору било лепо, има свега, бензина има на свим пумпама…
Недавно србско искуство са дојучерашњом хрватском, словеначком, шиптарском и муслиманском “браћом” казује да су “братски” односи у бившој југословенској државној и националној заједници заиста били “јединствени” и да се распад те заједнице од почетка одигравао по устаљеној шеми: од југословенске заједнице још је понешто остало, и нема разлога да се сумња у њен крај, уз поштовање “рецептуалних” различитости националних свести.
Бујање “црногорске националне свијести” одвија се, већ дуго, по шеми добро нам познатој из Хрватске. За почетак, србски језик калеми се извесним малобројним и небитним провинцијализмима, а нова творевина назива се “црногорским језиком”. Потискује се ћирилица а уместо ње, апсолутну предност добија латиница. Србско порекло данашњих припадника црногорске нације прећуткује се, а свако подсећање на ту чињеницу схвата се као увреда за црногорску националну свест. Верска припадност Србској православној цркви одбацује се у корист секташких “православаца” приправних на унију са римокатоличком јереси. Спас од “балканизма” тражи се прибежиштем у фашикратски Запад. И тако даље.
Ипак, за разлику од Хрвата који у потрази за “својим” великанима без зазора својатају Србе рођене на простору данашње Хрватске, Црногорци су спремни на одрицање од оних Срба рођених у Црној Гори или у Брдима, или у Старој Херцеговини, који својим делом нису спремни на “унапређење” у “националне Црногорце”. Тако, на пример, Хрватима не смета да за Хрвата прогласе Николу Теслу, сина србског православног свештеника, али ће “најрадикалнији” Црногорци одбацити владику Рада, србског песника Петра Другог Петровића Његоша. Неће се по томе ништа разликовати од “социјалистичких” муслимана из Босне и Херцеговине, који су се потрудили да Његоша избаце из школске лектире, због тога што је опевао истрагу потурица у Црној Гори с почетка 18. века и што је тако постао “идеолог” наводног етничког чишћења на штету непостојеће “муслиманске нације”; Црногорци ће не могући да му одузму Србство и “унапреде” га у “националног” Црногорца, прећутати да су се некад клели у Његоша и проглашавали га, макар и епски, у “најмудрију светску главу”. Тако ће им бити лакше јер немајући Његоша као граничну вредност у својој литератури, отварају широк простор за надгорњавање постојећих и будућих списатељских величина црногорске нације и црногорске књижевности.
Црногорци, дакле, неће више да буду Срби, хоће да буду друкчији од Срба, мада још увек не знају тачно у чијој би се и каквој кожи најбоље осећали. Без обзира на такву недоумицу, они ће се задовољити било каквом варијантом, уз једини услов да то преобраћеништво буде до краја антисрбско, са довољно мржње према Србима и према свему што је србско.
Баш онако како су се према свом (добро упамћеном) србском пореклу и србском православљу односили некадашњи србски муслимани и србски римокатолици и како се данас држе, мрзилач-ки, најжешћи Бошњаци и Хрвати.
Пре нешто више од тридесет година, у једној телевизијској емисији из београдског студија, дао сам свој одговор на питање откуд толика мржња између Срба и Хрвата. Нема разлога да овде не буду поновљени неки од тада изречених ставова. Рекао сам том приликом да не постоји мржња између Срба и Хрвата, постоји само мржња Хрвата према Србима. Да би се овај проблем лакше схватио, ваља знати да Срби никада у својој историји нису ни ратовали против Хрвата, они су ратовали против бивших Срба, оних Срба који су ко зна из којих разлога напустили православље и прешли у римокатоличанство. Као што је то случај и са исламизованим Србима и свима нама знаном изреком да је потурица гори од Турчина, и поримљени Срби воде свој “лични” рат са својом дојучерашњом србском браћом. Ови злосрећни преобраћеници још увек се налазе ни на небу ни на земљи. Прихватили су римокатолицизам, али њихово “хрватство” стално је под сумњом јер и Хрвати и Срби знају о коме се стварно ради. Њихова презимена и даље су србска, а и многа имена. Бројне такве породице, нарочито оне које које су поримљене тек коју генерацију раније, задржале су породичну славу до данашњег дана, а добар део њих зна и своје старо породично стабло. Због свега тога, због још увек неизбрисаних трагова о свом пореклу, ти “нови Хрвати” мрзе и једне и друге, и Србе и Хрвате. Мрзе Хрвате јер још нису достигли њихов ниво ни у римокатоличком ни у националном погледу, а мрзе Србе јер они су, и поред свих тегоба које су повремено нагониле појединце или веће и мање групе да избегну из православља и Србства, и даље остали и Срби и православци. Више мрзе Србе јер они су живи сведоци о издаји своје бивше браће. Све док такви сведоци постоје, “хрватство” тих нових Хрвата и даље ће бити под сумњом. Сумње ће нестати тек уколико сви србски сведоци њиховог преобраћеништва буду уклоњени. Мржња тих нових Хрвата само је “теоријска” подлога сваком хрватском геноциду над србским народом.
О свему томе писао је Анте Старчевић, један од “отаца домовине” тамо њине (отуд, ваљда, и изрека да “где је много отаца, и деца су килава”), пореклом из Старога Влаха (области у сливу Моравице и Увца, северно од Лима и источно од Дрине), по мајци Србин, зачетник хрватске расистичке мисли и основне тврдње да Хрвати постоје као господствен народ, народ који треба да влада, и постоје Срби, као подложнички, послушнички и ропски. Старчевић је и аутор теорије из које проистиче да је човек састављен из три етаже; прва, најнижа, животињска је етажа, друга етажа је душевна, а трећа је духовна. Према тој теорији, Хрвати нису чак ни емоционални, они су духовни народ, док су Срби на нивоу животиње. Старчевићеви антисрбски “философски” по свему расистички ставови “допуштају” хрватском народу да се према Србима понаша као према људима који нису само инфериорни, него су и на нивоу животиње, због чега су и инструменти које изабиру за уништавање србског народа тако примитивни и изједначени с инструментима којим се уништавају животиње. Зна ли се то, биће разумљивије откуд државној телевизији Црне Горе “идеја” да доживљај србских грађана за време потпуног помрачења Сунца потражи у понашању мајмуна у кавезу зоолошког врта и стада оваца на испаши. И схватиће се напор националних Црногораца да се одрекну свега што их је везивало за србске корене: србског имена, србске вере, србског језика, србског писма, србске прошлости, србске Црне Горе…
Црногорска мржња према Србима не разликује се у основи од хрватске или муслиманске мржње, барем за сада и за још једно краће време. Разликоваће се само у погледу вере, будући да “демократски” свет из очекиваног црногорског уточишта неће бити вољан да их прихвати оптерећене комунистичком “религијом”. Не би им било остављено довољно времена за повратак у православље, макар само накратко, еда би се одмах њега одрекли прелазећи у унију или директно у римокатоличанство. Због тога су се они пре коју годину нашли у “аутофекалном секташком православљу” из кога би до окретања Риму довољан био само један миг. Из Рима, наравно.
Ономе делу “сумњивих” србских Црногораца и црногорских Срба у Црној Гори, којима тако нешто не би било по вољи, преостало би само да се у што краћем року запуте у избеглиштво, у Србију – а куд друго. Ономе делу црногорског становништва које своје стварно расположење не показује баш најотвореније, биће остављено да само изабере “коме ће се приволети царству”: већина ће се определити за “црногорску варијанту”, док ће они преостали настојати да у једном догледном времену “утопе” своју имовину и пређу источну границу “неодвисне” црногорске државе, границу која је била укинута пре сто и нешто година – кад су се две србске краљевине ујединиле -, границу која је пре скоро тричетврт века, на начелу “братства и јединства”, успостављена као “административна” по живом ткиву србске државе и србског народа.
Не упуштајући се у количину и вредност црногорског добитка, о евентуалном отпору црногорском сепаратизму да не говоримо, из свега што се буде десило лако је извући закључак да ће Србија бити на највећем губитку. Наравно, не због тога што ће јој недостајати бивши федерацијски партнер, него због свега онога што ће Србију пратити у наредном периоду:
1. Од укупно око 519.000 “националних” Црногораца пописаних 1991. године, у Србији их је живело око 140.000 (у Београду 36.300; у Војводини Србској 44.800; на Косову и Метохији 20.300; у осталим деловима Србије 38.600). Распадом брозовске Југославије највише је измењена демографска структура у Србији, будући да су скоро сви избегли Срби, Црногорци и Југословени (ови последњи безмало све Срби) из бивших југословенских република своје боравиште нашли у Србији. На тај начин, број Црногораца у Србији знатно је порастао, приближно на око 200.000, док је њихов број у “матичној држави” заустављен на око 380.000;
2. Изласком Црне Горе из југословенске федерације остаће у Србији велика национална мањина “националних” Црногораца. Имајући у виду ону препотентност коју им признаје и бивши Србин Новак Килибарда, национална мањина од око 200.000 Црногораца представљаће велико оптерећење за политички живот у Србији, неупоредиво веће од оног које јој повремено приређују остале мањине;
3. Један добар број “националних” Црногораца настањених у Србији, у тренутку федерацијског расцепа мораће се сматрати странцима, будући да ће скоро сви они имати црногорско држављанство. Логично би било да свима њима, као страним држављанима, престане радни однос. У истом том тренутку, мораће се поставити и питање каква ће бити судбина њихове непокретне имовине на подручју Србије;
4. Без обзира на то што се “национални” Црногорци у Србији налазе на бројним водећим местима у политичкој власти, у науци, култури, просвети, здравству, војсци, полицији, привреди, на свим тачкама у друштву, дакле, њима ни по чему неће одговарати статус националне мањине; они ће инсистирати на признавању “мањинских права по највишим европским стандардима”. У таквом незадовољству, барем према искуству са Хрватском и Босном и Херцеговином, здушно ће их помагати “демократска” црногорска власт и разне “демократске” институције заинтересоване за што брже дробљење већ распете Србије;
5. Званичној Србији неће ни пасти на памет да ремети било шта у статусу “националних” Црногораца у Србији, због чега ће се свака помисао о стварању националне државе србског народа претворити у илузију, тако да ће “мултиетничност” у Србији подстицајно и неумољиво деловати на њено даље разбијање;
6. А може бити и других невоља.
Уза све тешкоће и све невоље које ће ову значајну државноправну промену пратити, Србија би могла очекивати и једно накнадно, врло значајно, али можда сасвим некорисно историјско искуство. А да је среће, и да су њени научењаци који се баве историјском науком и до сада радили свој посао “како царски ваља и требује”, то накнадно искуство било би јој сувишно. У Србији би се, наиме, већ добро знало на којим се принципима Срби деле а не умножавају, и како Србску Земљу распарчавају њени заблудели синови, уместо да је штите “у комаду”.
Може се то некоме чинити чудним, али судбина србског народа, не од данас или јуче, везана је за његово историјско памћење. Србски народ, без обзира на то што сваки његов припадник воли да се бави историјским темама и да о њима прича као велики познавалац, не зна своју историју. Да је зна, не би се дешавало да исте грешке понавља ко зна по који пут. Да зна када је и у чему грешио, не би му се дешавало да губи време тражећи излаз из невоља, слич-них или истоветних, које су га и раније сналазиле. Поред тога, у новије време, србском народу потура се теза да се не треба бавити прошлошћу, већ да се треба окренути будућности. И зачудо, многи Срби, нарочито они који воле за себе да кажу како их не интересује којој националности који човек припада, да је за њих сваки човек исти, да су они интернационалистичких схватања, и томе слично, најлакше прихватају ту врсту подвале. Њима је лако увалити теорију о излишности историје и о залудњим причама о прошлости једнога народа, иако те и такве теорије стижу управо од оних који о пореклу итекако воде рачуна, ако не своме, а оно о пореклу, или педигреу, паса, коња, мачака, и слично. Па, кад је већ неопходно да један мондијалистички и “демократски” Србин води рачуна о пореклу некаквог свог авлијанера, морамо се запитати како ће тај исти Србин бити незаинтересован за порекло своје, своје породице и свога народа.
Србима би добро било да схвате важност историје и да, за почетак, науче да се она, ипак, понавља. Ништа се битно у последњих неколико деценија и векова није изменило у ставовима оних који исказују територијалне и асимилаторске претензије према Србији и србском народу.
Нажалост, историјска наука у Србији ћутала је о свему томе а ћути и данас. Водеће личности у тој науци већ су поодавно забаталиле њен национални смисао и отворено се окренуле германској тези да су Словени, према томе и Срби, на Балкан дошли тек током 6. и почетком 7. века, незнано откуд. Било је потребно тој школи да изгради теоријски основ за уништење србског народа и широко отвори простор за продор сопственом народу према истоку, за оно што се уобичајено зове Дранг нацх Остен и са чим се србски народ само у 20. веку сукобљавао бар три пута.
Научници потекли из србског народа сматрали су да се таквој теорији не треба супротстављати, те се ми сада налазимо ту где смо.
Илија Петровић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.