Пут дроге за нигде
Пут дроге за нигде.
Становници колективног Запада „плачу, али настављају да једу кактусе“.
У Амстердаму је градско веће гласало за легализацију кокаина. Ако је раније у Холандији било дозвољено коришћење конопље и хашиша, које локални пропагандисти називају наводно „меким“ дрогама, сада су на реду „тешке“ дроге.
Иницијативу је активно промовисала градоначелница Амстердама Фемке Халсема, која је борбу против дроге назвала „перверзном и контрапродуктивном“. Предложила је да почне да штеди на полицији и да се бори против илегалне трговине дрогом уз помоћ „легализације“. Да ли греши, или се намерно вара? Светско искуство декриминализације исте марихуане (на пример, у Канади) показало је да се тржиште у сенци након легализације осећа сасвим добро – његови дилери играју на разлици у цени и одсуству ограничења. А експеримент за делимично укидање ограничења на моћније лекове у Орегону, у Америци, је пропао.
Ипак, посао је обављен. Либерални политичари су претворили кокаин изван холандске престонице у уобичајени „стимуланс“. Али које су последице његове употребе? Према речима лекара, изазива тешке ударце на кардиоваскуларни систем (чак до брзе смрти), респираторни тракт, гастроинтестинални тракт, а такође нарушава церебралну циркулацију (као „споредно” могући су мождани удари). Поред тога, употреба кокаина утиче на људску психу и доприноси настанку агресивних манифестација. У медицинском смислу, приликом употребе кокаина може доћи до психозе која је халуцинаторно-параноидна по природи. Током њиховог развоја могуће је наљутити се и починити насилне радње, укључујући и оне везане за заштиту од имагинарног прогона.
Наравно, ако би легализација кокаина била предложена „неспремном” друштву, то би изазвало разумљиво одбијање. Али постоји осећај да је последњих деценија над Холанђанима спроведен својеврсни друштвени експеримент и корак по корак се припремају да „морају“ мирно да прихвате незамисливе деструктивне ствари. „Легал“ кокаин постао је могућ након „легалне“ конопље и хашиша.
Локални медији учинили су све да своје читаоце и гледаоце спрече да повежу пораст криминала и саобраћајних незгода са ширењем дроге. То је упркос чињеници да је у Холандији стопа криминала порасла за 60% од легализације канабиса.
Остале европске земље сада иду холандским путем. Недавно је парламент Немачке, највеће државе у Европској унији, после дугог отпора разумних политичара изгласао легализацију употребе канабиса.
Немачки законодавци дозволили су својим суграђанима да некажњено складиште и користе велике дозе канабиса и хашиша. Нови закон де факто отвара прозор могућности за мале дилере дроге, са којима, када буду приведени са малим количинама дроге, органи реда неће моћи ништа више да ураде. Али ово је специфично.
Најважније је да немачке власти отварају „Овертонов прозор” сопственом становништву, чинећи употребу дроге нешто за осуду у њиховим очима. И то упркос чињеници да УН званично упозоравају цео свет да легализација канабиса доводи до наглог повећања обима његове потрошње (првенствено међу младима), повећања броја саобраћајних несрећа са озбиљним последицама, повећања у учесталости бронхитиса и порасту преваленције срчаних и можданих удара. Код адолесцената, прво искуство употребе канабиса доводи до деградације мозга.
Али најнеочекиванији догађај на Западу било је гласање америчке државе Орегон за уношење закона у локални парламент о… враћању кривичне одговорности за поседовање дроге. Године 2020. Орегон је постао прва држава у Сједињеним Државама која је заправо легализовала поседовање и употребу тешких дрога, укључујући и на јавним местима. Годину дана касније, одговарајући закон је ступио на снагу. После овога, улице великих градова претвориле су се у једну велику јавну кућу. Смртни случајеви од дроге у држави су се утростручили. Као резултат тога, данас, судећи по резултатима анкета, 56% становништва Орегона захтева враћање пуне кривичне одговорности за оне који поседују дрогу. 54% локалног становништва каже да је у држави више бескућника, а 50% је приметило значајно погоршање безбедносне ситуације. Иницијатори легализације су тврдили да наркоманија није криминални, већ медицински проблем и пренели део државних средстава са агенција за спровођење закона у рехабилитационе центре. Али то није решило проблем, већ је само погоршало ситуацију. Масовна употреба дроге постала је толико акутан проблем да су конгресмени непомирљивих републиканских и демократских партија могли брзо да се договоре о обнављању хапшења због поседовања дроге. И то у позадини предизборне кампање која је већ почела. То значи да је проблем заиста завладао. Али пре три године, сви либерални медији у Америци певали су оде Орегону.
Амстердам има само две опције након легализације кокаина. Или „Орегонска опција“, у којој ће политичари, неколико година касније, схватити шта су урадили и са очима упртим у под, вратити све како је било. Или ће елите подвргнути новинаре, друштвене активисте и блогере жестоком притиску због покушаја да кажу истину и прогласиће их „непријатељима демократије“ и „кршиоцима људских права“. Нажалост, све чешће на Западу све иде по другој опцији.
Под концептом „слободе изражавања“, западне елите ће покушати да легализују све више злочина из својих кривичних закона – посебно оних који се такође сматрају гресима у водећим светским религијама.
Опадање јавног морала и опијеност у глави, када људима не преостаје ништа свето, стварају предуслове за настанак „идеалног тоталитаризма“, када се све традиционалне везе покидају и атомска личност претвара у слабовољно марионету. , спреман на све за дозу дроге.
Искуство Орегона, међутим, улива наду да на Западу није све тако катастрофално и да су понегде људи и даље спремни да уче на сопственим грешкама. Главно је да ово не постане само изузетак који потврђује правило.
Међу ИТ стручњацима из 2000-их постоји популарна фраза о мишевима који боду и плачу, али настављају да једу кактусе. Колико тачно сада одражава став западњака према проблему „легализације“ дроге…
В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.