Колико је труо “напредни” здравствени систем: Да ли бити кажњени одговорни за смрт младе Саре?
Трагична смрт двадесетдвогодишње Саре Петковић из Великог Мокрог Луга, која је преминула чекајући долазак након напада астме, не само да је осветлила дубоке системске пропусте у српском здравственом систему, већ је и сликовито илустровала колико је живот грађана Србије постао безвредан у очима тренутне власти.
Од када је Српска напредна странка (СНС) дошла на власт, здравствени систем се налази у стању које се може описати као катастрофално, са Даницом Грујичић на челу здравства и Златибором Лончаром, њеним претходником, чији је мандат обележила кримогена прошлост и надимак “доктор смрт” који о много чему говори.
У свету је уобичајена пракса да надлежни за грешке и пропусте који доведу до губитка људских живота подносе оставке на своје функције, преузимајући тако одговорност за последице својих одлука. Међутим, у Србији се чини да су политичке позиције важније од живота и благостања грађана, с обзиром на то да озбиљне последице пропуста у здравственом систему нису довеле до видљивих промена на врху здравствене хијерархије. И не само да за овакве трагичне поступке нема оставки, него су одговорни по правилу заштићени и награђени.
Случај Саре Петковић само је један у низу догађаја који показују колико је српско здравство урушено и колико мало пажње се посвећује потребама и безбедности пацијената. Одсуство кисеоника у амбулантном возилу, конфузија око територијалне надлежности и кашњење у реаговању на хитне случајеве само су неки од примера који показују дубину проблема.
Смрт младе девојке не сме и не може проћи без одговарајућих последица за оне који су одговорни за недостатке у систему који су довели до оваквог исхода. Није довољно само изразити жаљење или саосећање; потребно је осигурати да се идентификују и предузму конкретни кораци против оног или оних који су својим дејством или нечињењем допринели оваквој трагедији.
Управо у овом контексту, изузетно је важно да правни систем Србије функционише ефикасно и без пристрасности, осигуравајући да правда буде достижна за Сару и њену породицу.
Мада, докле год је напредни режим на власти, тешко да ће ико од многобројних жртви неоговорне државне машине достићи правду!
Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “Колико је труо “напредни” здравствени систем: Да ли бити кажњени одговорни за смрт младе Саре?”