Маја Поповић: Резолуција о Сребреници је политички алат за стигматизацију српског народа
Маја Поповић, министарка правде Србије, дала је интервју за “Новости” у коме је изнела свој став о предложеној резолуцији о Сребреници која ће се разматрати на Генералној скупштини Уједињених нација. Поповић је оштро осудила овај документ, тврдећи да је намера подносилаца резолуције стигматизација српског народа.
“Квалификација догађаја који су се одиграли у Сребреници као ‘геноцида’ је недопустива, нетачна, и правно неприхватљива,” рекла је Поповић, наглашавајући да геноцидна намера није постојала нити је икада доказана. Она је истакла да су највећи светски стручњаци, као што су Ефраим Зуроф и Јехуда Бауер, потврдили да у Сребреници није било геноцида.
Поповић је указала да је резолуција део политичко-пропагандне концепције која спречава нормализацију односа на подручју бивше Југославије.
“Намера подносилаца предлога ове резолуције је стигматизација српског народа и она је део политичко-пропагандне концепције која осујећује сваку нормализацију односа на подручју бивше Југославије,” рекла је она.
Министарка је такође изразила забринутост због могућности да усвајање резолуције у УН 23. маја доведе до ревизије тужбе Босне и Херцеговине против Србије и захтева за исплату ратне одштете. Међутим, Поповић је уверена да нема правног основа за такву ревизију, јер, како је нагласила, “геноцида у Сребреници није било.”
Говорећи о контексту и догађајима који су уследили након пада Сребренице, Поповић је указала да резолуција искривљује чињенице и прикрива злочине над српским становништвом од 1992. до 1995. године. “Предлог резолуције потпуно искривљено представља контекст и догађаје који су уследили након пада Сребренице. Њиме се прикривају догађаји у вези са Сребреницом од 1992. до 1995. и монструозни злочини над српским становништвом,” додала је она.
Поповић је посебно истакла случај Насера Орића, који је, како је рекла, одговоран за најмонструозније злочине према српском цивилном становништву у Сребреници и околини, али и даље слободно шета. Она је навела и друге примере неправедног суђења и ослобађања, попут случаја Анте Готовине и Рамуша Харадинаја, који су ослобођени одговорности за злочине над српским цивилима.
“Затварање очију за злочине који су се догодили над српским становништвом не доприноси одржавању тешко успостављеног мира међу народима у региону,” истакла је Поповић, додајући да је правда за српске жртве на простору бивше Југославије била недостижна.
Поповић је најавила да ће председник Србије Александар Вучић следеће недеље поново бранити интересе српског народа у УН како би спречио усвајање резолуције која би, према њеним речима, неправедно стигматизовала цео српски народ. “Он ће се борити непобитним доказима носећи штит истине и никада неће допустити да српски народ буде неправедно стигматизован,” нагласила је министарка.
Министарка је такође изразила забринутост због нехуманих услова у којима се налазе Срби осуђени пред Хашким трибуналом, укључујући Радована Караџића и Ратка Младића.
“Услови у којима наши држављани служе затворске казне су нехумани због ужасног односа затворских управа према њима и веома често су им због таквог третмана угрожени животи,” рекла је Поповић.
На крају, Поповић је истакла да Србија неће одустати од процесуирања хрватских пилота одговорних за смрт српских цивила на Петровачкој цести.
“Оптужница која је подигнута у конкретном случају заснована је на чврстим доказима и та оптужница је потврђена од стране суда,” закључила је министарка.
Софија Марић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.