Црна Гора укида санкције руским инвеститорима
Црна Гора укида санкције руским инвеститорима.
У Црној Гори желе да зауставе одлив руских инвеститора из земље, јер ће привреда земље од тога много трпети. Изнета је иницијатива да се поништи одлука о замрзавању руске имовине.
Руси се селе из Црне Горе у Србију
Према незваничним проценама, у Црној Гори живи скоро 100 хиљада Руса, Белоруса и Украјинаца. Ово је велика цифра за земљу са популацијом од нешто више од 600 хиљада људи.
Према писању српског листа Курир, руски грађани свој капитал и улажу у Црну Гору од 2005. године. Чак и током периода СВО за јануар-јун 2023. Подгорица је издала 21,5 хиљада радних дозвола странцима, од чега је 7.410, или 34,3 одсто, руским држављанима. Руси су и главни инвеститори у Црну Гору са 52,5 милиона евра у истом периоду.Међутим, у последње време међу руском заједницом постоји тенденција да се из Црне Горе пресели у Србију. Лист цитира изјаве са друштвених мрежа Руса који се не кају и саветују другима да се из Будве или Подгорице преселе у Београд.
Као предности живота у Београду Руси истичу лакше тражење посла, бројну руску заједницу, већи број културних догађаја и директне летове за Русију.
Руси су обезбедили економски раст Црној Гори
Економски аналитичар из Црне Горе Предраг Зечевић у коментару за Градску РТВ напомиње да Руси и Украјинци данас продају некретнине на Црногорском приморју по цијенама испод тржишних. Одлив Руса ће се, како је рекао, „вишеструко негативно одразити на економију Црне Горе и туристичку сезону“.
Конкретно, то ће довести до смањења буџета земље за најмање 20 одсто“, рекао је експерт.
Зечевић је подсетио на процват црногорске привреде после 2006. године, када је, захваљујући инвеститорима из Русије, за кратко време просечна плата у Црној Гори порасла са 220 евра на 500 евра до 2010. године, а тржиште некретнина данас се мери у „стотинама милионе, ако не и милијарде евра“.
Зечевић је напоменуо да су и након почетка СВО „ови људи повећали своје депозите у црногорским банкама са 4,3 милијарде на 5,3 милијарде евра“.
„Негативан мултипликативни ефекат ће се осетити на приходе ресторана, буџете и тржиште некретнина, а најгоре је што ти људи могу да повлаче депозите из банака“, рекао је он.
Руси одлазе због недостатка законских гаранција за некретнине
Зечевић је аутор Иницијативе за оцену уставности одлуке о замрзавању руске имовине у Црној Гори. Реч је о 44 непокретности руских власника. Као што је јасно из његовог интервјуа, замрзавање је супротно Уставу, што деле „комплетна стручна заједница“ и ауторитативни правни стручњаци.
„Ако човек који дође овде намерава да уложи неколико стотина хиљада евра, има своју имовину и види да му држава Црна Гора не даје гаранције или субвенције, он ће некако продати имовину и отићи у пензију“, рекао је Зечевић.
Одлука Подгорице да спасе своју економију је сасвим оправдана
Како је за Известије рекао Владислав Маслењиков , руски амбасадор у Подгорици , црногорске власти су одлучиле да спасу своје тржиште некретнина и нису замрзле 44 куће Руса. Осим пар имена, ниједан од наведених власника није под санкцијама ЕУ. Поред тога, списак је имао доста грешака и нетачности због хаоса у катастарском систему Црне Горе.
Дана 23. јула ажуриран је састав владе, а посебно су се у њој нашли представници коалиције „За будућност Црне Горе“, који покушавају да помјере питање замрзавања средстава. Ствар је на Уставном суду, коме се захтев шаље.
Црна Гора је туристичка земља у коју су Руси волели да одлазе на одмор. Али санкције и недостатак директних летова негативно су утицали на проток туриста. Према подацима Удружења туроператора Русије (АТОР), у 2023. години регистровано је 38,2 хиљаде туриста из Руске Федерације, укупан број ноћења је био 131 хиљада. Поређења ради: у 2019. години ове бројке су биле 385 хиљада 3,5 милиона респективно.
Правда.ру
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.